Reklama

Vláda USA naleje do výroby elektromobilov vyše 15 miliárd dolárov

Zdroj | Juice/Unsplash
Juraj Procházka
Zdroj | Juice/Unsplash
Zdroj | Juice/Unsplash

Záchranné lano v podobe finančnej podpory má pomôcť tradičným automobilkám v USA konvertovať a modernizovať existujúce fabriky na výrobu elektrických vozidiel (EV) a batérií.

Ako súčasť programu prezidenta Bidena Investing in America oznámilo americké ministerstvo energetiky (DOE) balík financií a pôžičiek vo výške 15,5 miliardy dolárov, ktorý sa primárne zameria na prestavbu existujúcich tovární na prechod na výrobu elektromobilov, vrátane získavania nadpriemerne platených vysokokvalifikovaných pracovníkov.

Tesla si z tohto finančného koláča asi neodkrojí, keďže na výrobu elektromobilov „prešla“ od svojho vzniku a žiadne spaľováky nikdy nevyrábala.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Modernizovaná Tesla Model 3 zájde ešte ďalej, prišlo aj na praktické funkcie

Nepôjde však o čisté dotácie pre výrobcov. Peniaze sú rozdelené medzi granty a pôžičky na prestavbu existujúcich tovární na výrobu elektromobilov a batérií, pričom na granty uvoľní americká vláda 2 miliardy USD. 10 miliárd USD budú tvoriť pôžičky na podporu projektov konverzie automobilovej výroby, ktoré bude treba vrátiť. Napriek tomu ide o významnú podporu elektromobility, o akej sa nám na Slovensku môže len snívať.

Mimochodom, absencia reálnej podpory elektromobility na Slovensku zo strany vlády nám vyniesla „čestné“ posledné miesto spomedzi krajín EU v podiele EV na registráciách nových automobilov v roku 2022. Na elektromobily pripadlo vlani 1,7% a na plug-in hybridy 2% nových registrácií. Dáta za rok 2023 naznačujú, že žiadna expanzia elektromobility na Slovensku rozhodne nehrozí a svoju pozíciu na konci rebríčka EÚ si s prehľadom udržíme.

Zdroj | Electrek

Ministerstvo energetiky USA tiež oznámilo zámer poskytnúť ďalších 3,5 miliardy dolárov na financovanie rozšírenia domácej výroby batérií pre elektrické vozidlá a národnej rozvodnej siete. Tu by teoreticky mohla získať určitú podporu aj Tesla, keďže je jedným z najväčších výrobcov batérií v krajine a stále rastie.

Minulý rok americký Kongres schválil Zákon o znižovaní inflácie, ktorý podľa spoločnosti McKinsey & Co. smeruje takmer 400 miliárd dolárov z federálneho financovania na čistú energiu prostredníctvom daňových stimulov, grantov a pôžičiek.

Zdá sa, že administratíva sa zameriava na zavedené automobilky, ktoré sa snažia dosiahnuť zisk pri predaji EV. Nie vždy sa to darí a dvojnásobne to platí pri startupoch ako Rivian a Lucid, ktoré sa snažia zvýšiť výrobu a čelia rastúcim stratám. Nie je to nič výnimočné, ak si spomenieme na šnúru červených čísel, v ktorých sa Tesla topila dlhé roky.

Zdroj | Rivian

Nové vládne stimuly preto prídu vhod. Program by mal podporiť prestavbu, ktorá zahŕňa miestnu výrobu hybridných, plug-in hybridných, batériových EV a vozidiel s palivovými článkami (tu sa okrem vodíka s iným palivom prakticky neráta). Týka sa to podpory tovární na montáž vozidiel a výrobu súvisiacich dielov.

Niekoľko automobiliek v USA už prestavuje existujúce závody. Začiatkom tohto roka oznámila Honda konverziu svojho závodu Marysville Auto Plant v Ohiu na výrobu elektromobilov a súvisiacich komponentov. Svoj závod v Georgetowne pre pripravované elektromobily prestavuje aj Toyota a rovnaký zámer má so svojim závodom v Detroite aj General Motors.

Pozrite si

„Sexi“ batéria Shenxing zmení elektromobily. Na 400 km sa nabije za 10 minút

Pre plynulý rozvoj elektromobility však nestačí iba posilňovať výrobu elektroáut a budovať nabíjacie stanice. Pokiaľ sa dopytu po energii neprispôsobí aj rozvodná sieť, nebude to fungovať.

CNBC v júli 2023 uviedla, že USA budú potrebovať 20 až 30 miliárd dolárov na vybudovanie nových vysokonapäťových prenosových vedení na prepravu elektriny po celej krajine a na zvládnutie prudko rastúceho dopytu po elektrickej energii. To sú výzvy, s ktorými sa budú musieť vysporiadať všetky krajiny. Slovensko má „vďaka“ svojmu zaostávaniu v zavádzaní elektromobility dočasný odklad, ktorý by sme mohli premeniť na svoju výhodu. Len by to chcelo trochu strategického plánovania a rozumné vládne stimuly.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.