Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na MWC 2016 rad kľúčových 5G inovácií, vrátane pokročilých platforiem 5G technológie využívajúcej milimetrové vlny (mmWave) a riešenie Multi-Link. Urobila tak z hľadiska použiteľnosti a schopností významný krok pre mobilné technológie budúcej generácie.
Už v októbri roku 2014 predstavil Samsung niektoré zaujímavé výsledky v oblasti 5G technológií – rýchlosť sťahovania dát pomocou fixného terminálu 7,5 Gbit/s, alebo stabilný prenos 1,2 Gbit/s v aute pohybujúcom sa rýchlosťou 100 km/hod.
Tento rok sa chce Samsung podľa Dongsooa Parka, výkonného viceprezidenta a riaditeľa tímu Global Sales and Marketing v divízii Samsung Networks Business, zamerať na skúšky v reálnom prostredí, testy mobility a použitia 5G v podobe živého streamingu VR, ktorý sa blíži rozlíšeniu 4K UHD. Spolupracovať chce pritom s vybranými operátormi z USA a Kórey.
„Stojíme na prahu 5G, teda budúcej generácie mobilných a s nimi súvisiacich sieťových technológií, ktoré umožnia taký stupeň konektivity, o ktorom sa nám pred desiatimi rokmi ani nesnívalo,“ povedal Park. My dodajme, že neoddiskutovateľnej väčšine používateľov sa o možnostiach sietí 5G môže snívať aj dnes, pretože mnohí nedosiahnu zatiaľ ani na siete LTE, či HSPA+.
Našťastie, technológie 5G majú nielen zvýšiť rýchlosti a priepustnosť siete, ale prinesú aj lepšie a kvalitnejšie pokrytie, vrátane problémových oblastí. Signál sa zlepší v budovách, aj na vidieku, k čomu povedie niekoľko technologických riešení – pikobunky, viac frekvenčných pásiem a iné.
Celé priemyselné odvetvia sa budú transformovať vďaka konektivite, ktorú prinesú siete 5G. Pri pohľade na meniace sa potreby spotrebiteľov sa Samsung intenzívne zameriava na rozpoznanie a dodávanie technológií, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie pripojených užívateľov a služieb.
Tým sa Samsung neodlišuje od množstva iných výrobcov a operátorov, ktorí už dlho prikladajú polienka do vatry samonaplňujúcich sa proroctiev o mobilnej budúcnosti. Táto vízia, úzko previazaná s internetom vecí, však nie každému pripadá taká radostná a lákavá, ako tým, čo na nej hodlajú zarobiť. Ale každá technológia je mincou o dvoch stranách.
Technologický míľnik
Na tohtoročnom MWC v Barcelone Samsung odhalil najnovšie aktualizácie platforiem technológie 5G, ktoré pokrývajú pásma od 3,5 GHz do 28 GHz a milimetrové vlny (mmWave) v pásme 60GHz.
Medzi hlavné výhody patria pokročilé schopnosti hybridného beamformingu, ultra-vysoké prenosové rýchlosti, extrémne nízka latencia, prototypy buniek malej veľkosti (picocells) určené pre milimetrové vlny. Technológia Full Dimension-MIMO od Samsungu je schopná zvýšiť kapacitu buniek o viac ako 65 % v porovnaní so štandardnou MIMO (viacnásobný vstup / výstup) technológiou.
Systémy 28GHz a 60GHz mmWave ukázali pôsobivé výsledky v laboratóriu, aj v reálnom prostredí. Špeciálne anténne rady v kombinácii s technológiou spracovania signálu umožňujú techniky vyspelého hybridného beamformingu.
Takto je možné zvýšiť kapacitu buniek a zlepšiť užívateľské skúsenosti zaistením najlepšieho možného signálu priamo smerovaného do zariadenia. S využitím technológií adaptívnych anténnych radov má beamforming schopnosť kompenzovať straty v prípade prenosu v prostredí bez priamej viditeľnosti pomocou odrazu od blízkych povrchov.
Mobilita je kľúčová
Samsung sa v súčasnosti zameriava na prekonanie ďalších kľúčových míľnikov – úspešnú demonštrácii multi-bunkovej mobility a mobilné zariadenia v komerčnej podobe. V oboch prípadoch dosiahol svetové úspechy.
Testy mobility predstavujú dôležitú požiadavku pre komercializáciu 5G. Samsung preukázal schopnosť plynulého handoveru medzi bunkami. Zahrnuté sú prenosy vo vnútri systému (z bunky systému mmWave na bunku mmWave), aj mimo systému (z bunky mmWave do siete LTE).
Prototyp použitého zariadenia, založený na Samsung Galaxy S6, podporuje súčasné 3G a LTE siete a s pridaním zabudovaného anténneho modulu 60GHz aj pripravované siete 5G. Tu však treba pripomenúť, že štandard pre siete 5G zatiaľ nie je hotový.
Jednotná konektivita Multi-Link
Typická mobilná sieť dnes môže byť pomerne zložitou spleťou technológií. Väčšina z týchto sietí je zložená z radu rôznych frekvenčných pásiem, predpisov využitia (s licenciou a bez licencie) a technologických štandardov (2G, 3G, LTE, WiFi).
So sieťami 5G posunie Samsung agregačnú technológiu o veľký skok dopredu, vďaka zavedeniu svojho Smart Multi-Link riešenia. Využitím kombinácie technológií Network Function Virtualization (NFV) a Software-Defined Networks (SDN) v zjednotenom riešení poskytne Samsung operátorom možnosť agregovať pripojenia naprieč ľubovoľným počtom prístupových technológií (napr. trojpásmové LTE + WiFi či 5G + LTE-U).
Samsung sa pri vývoji sietí 5G zúčastňuje v celosvetových štandardizačných organizáciách ako 3GPP a ITU a takisto partnerstva s vládnymi inštitúciami (ako napríklad projekt Giga Kórea a európsky 5G-PPP) a spolupracuje s mnohými vedecko-výskumnými inštitúciami. Samsung patrí rozhodne medzi lídrov pri tvorbe štandardu 5G a spolu s ďalšími prispieva k premene fantázie na skutočnosť.