Záujem o vysielanie malých satelitov na obežnú dráhu dramaticky rastie a s ním stúpa aj počet firiem, ktoré sa ich doprave chcú venovať. Okrem spoločností ako Rocket Lab, alebo Blue Origin (aj keď ambície Blue Origin pri malých satelitoch nekončia) používajúcich klasické nosné rakety štartujúce z pozemných kozmodrómov, sa objavujú aj inovátori.
Odpaľovacia rampa nad oblakmi
Firmy ako Stratolaunch Paula Allena, Virgin Orbit Richarda Bransona, ale aj americká armádna agentúra DARPA, chcú štartovať s nosnými raketami zo stratosféry z paluby špeciálne upravených lietadiel.
Ďalšia firma Richarda Bransona Virgin Galactic chce pomocou takejto lietajúcej platformy vynášať raketoplán pre vesmírnych turistov.
Práve Virgin Orbit sa zrejme rýchlo približuje ku komerčnej fáze vývoja firmy. Kým Stratolaunch so svojím monštruóznym nosným lietadlom zatiaľ len roluje po štartovacej dráhe, Virgin Orbit má aktuálne za sebou ďalší úspešný test.
Spoločnosť na vynášanie nosnej rakety LauncherOne bude používať upravený Boeing 747-400. Tento „lietajúci kozmodróm“ pomenovaný „Cosmic Girl“ („Kozmické dievča“) absolvoval prvý rolovací taxi test 13. novembra a tento týždeň (19. novembra 2018) sa uskutočnil ďalší dôležitý test.
https://www.youtube.com/watch?v=w7Z8nDShFes
Nosič „Cosmic Girl“ so zavesenou raketou LauncherOne absolvoval 80-minútový skúšobný let, pri ktorom vzlietol a pristál vo Victorville v Kalifornii. Podľa tlačovej správy test zahŕňal merania a vyhodnotenia údajov. Počas tohto testu však raketa stále nebola z lietadla vypustená.
V budúcom roku do vesmíru
Tento úspešný let predstavuje začiatok novej fázy v rozsiahlej testovacej leteckej kampani Virgin Orbit. V rámci nej spoločnosť uskutoční niekoľko ďalších letov svojho Boeingu 747-400 s pripojenou raketou LauncherOne, aj bez nej.
Budúce testy sa zamerajú na ďalšie potvrdenie robustnosti upraveného Boeingu 747, samotnej rakety z uhlíkových vlákien a výkonu ľahkej avioniky a palubných počítačov.
Táto fáza testov sa skončí skúškou, počas ktorej sa z Cosmic Girl uvoľní raketa (bez zapálenia motorov), aby sa preverili kritické dáta.
Ak testy prebehnú úspešne, Virgin Orbit plánuje prvý let na obežnú dráhu začiatkom roku 2019. Vesmírna spoločnosť očakáva, že v budúcom roku uskutoční hneď viacero ciest na obežnú dráhu. Už začala stavať, testovať a kompletovať pre tieto budúce misie rakety vo svojom výrobnom závode v Long Beach v Kalifornii.
Firma dúfa, že dokáže flexibilne poskytovať cenovo dostupné rakety vynášané lietadlom pre satelity s hmotnosťou 300 až 500 kilogramov. Nie je isté, či služby Virgin Orbit využije aj spoločnosť OneWeb, do ktorej tiež investoval Richard Branson.
OneWeb pripravuje rozsiahlu satelitnú sieť pre globálne pokrytie internetom, podobne ako SpaceX. Zatiaľ však nie je jasné, či by rakety LauncherOne (prípadne ich budúce alternatívy) dokázali dopravovať potrebný náklad na obežnú dráhu v požadovanej výške.
Dvojstupňová raketa LauncherOne má malé satelity dopravovať len na nízke orbity. Pre prvú dávku telekomunikačných satelitov chce OneWeb už v budúcom roku využiť ruské nosné rakety Sojuz-2.1b. Pôjde o 14 štartov z celkového počtu 21.