Spoločnosť Virgin Galactic založená známym miliardárom Richardom Bransonom má ambície otvoriť vesmírnu panorámu pre zámožných turistov. Raketoplán pre cestujúcich s posádkou bude štartovať z materského lietadlového nosiča, ktorý ho vynesie nad najhustejšie vrstvy troposféry.
Odtiaľ poletí raketoplán vlastným pohonom hyperbolickým letom na hranicu vesmíru (do výšky cca 100 km ) a následne pristane na letisku na horizontálnej pristávacej dráhe.
Nový test bol úspešný
Rozbehnuté plány však v roku 2014 skalila tragédia, keď počas prvého pilotovaného skúšobného letu došlo k havárii raketoplánu. Zahynul pri nej jeden z dvojice pilotov. Následné vyšetrovanie znamenalo nútenú prestávku v príprave projektu.
Richard Branson sa však nevzdal a jeho spoločnosť zdokonalila pohonnú jednotku. 5. apríla 2018 Virgin Galactic pokračovala vo svojej snahe o lety do vesmíru uskutočnením prvého úspešného testovacieho letu od roku 2014.
Nový raketoplán SpaceShipTwo pomenovaný VSS Unity sa oddelil od nosiča WhiteKnightTwo a pomocou vlastného raketového pohonu dosiahol nadzvukovú rýchlosť.
V priebehu 30 sekúnd od zapálenia motora dosiahol raketoplán nadzvukovú rýchlosť Mach 1,87 a vyletel do výšky 25,7 km. Následne pristál na letisku v Mojavskej púšti. Posledný pokus bol len štvrtým testom, kedy raketoplán Virgin Galactic použil svoj vlastný pohon. Okrem toho absolvoval niekoľko letov, pri ktorých pristál kĺzavým letom.
Tŕnistá cesta do cieľa
Virgin Galactic pracuje na vývoji kozmickej lode pre vesmírnu turistiku už od roku 2004. Cieľ je teraz konečne na dosah, no predsa vzdialený.
R. Branson plánuje tento rok presunúť svoju spoločnosť do Las Cruces v Novom Mexiku, kde bude ponúkať turistom letenky na rozhranie atmosféry a vesmíru po 250 000 dolárov.
Za svoje peniaze si užijú ilúziu kozmického letu aj s poriadnym zrýchlením, hoci podstatne nižším, ako zažívajú kozmonauti, zhruba dvojhodinový let s panorámou zakrivenej Zeme a niekoľko minútový stav beztiaže v hornej časti letovej trajektórie.
Časový harmonogram spustenia komerčných letov však zostáva neistý. Kým sa v raketopláne zvezú prví turisti, bude potrebné uskutočniť ešte niekoľko skúšobných letov, vrátane letov s motorom na plný výkon.
Nasledovať budú testy na preverenie bezpečnosti a spoľahlivosti, čo si vyžiada prinajmenšom niekoľko mesiacov. Branson však nedávno získal pre Virgin Galactic investorov zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov a chcel by vybudovať luxusný kozmodróm neďaleko Rijádu, aby oslovil solventnú klientelu zo Stredného východu.
V hre sú aj ďalší
Richard Branson však nie je jediný, čo sa chystá monetarizovať takúto zážitkovú aktivitu.
Turistické lety chystá aj Blue Origin Jeffa Bezosa, ktorý už úspešne otestoval raketu schopnú návratu na letisko formou vertikálneho pristátia. Samotná suborbitálna kozmická loď „s najväčšími oknami vo vesmíre“ bude pristávať na padákoch.
Blue Origin pritom chce s turistami poletieť už v budúcom roku. Uvidíme, ako do trhového koláča zasiahne SpaceX. Vesmírna spoločnosť Elona Muska totiž tiež plánuje turistické lety so svojou sedemmiestnou loďou Dragon V2.
Ale pôjde o lety do skutočného vesmíru – na obežnú dráhu, ba možno aj okolo Mesiaca. A to je, povedané slovami Elona Muska, iný level, ako lietať kdesi rýchlosťou Mach 4. Takto reagoval pred časom na úspešný test rakety Blue Origin.