Reklama

Viete, ktorí výnimoční slovenskí vedci sa stávajú laureátmi ESET Science Award?

Zdroj | ESET
Richard Pliešovský
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Na Slovensku si viac vážime youtuberov ako vedcov, ktorí napríklad teraz pracujú na vakcíne proti COVID-19. Aj preto sa ESET rozhodol hľadať a oceňovať výnimočných vedeckých pracovníkov. ESET Science Award pozná svojich nových laureátov.

V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy sa laureátom stal Fedor Šimkovic, v kategórii Výnimočný mladý vedec do 35 rokov je laureátom Tamás Csanádi. Laureátom v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg sa stal Ivan Varga.

Zdroj | ESET

Ocenenie ESET Science Award má za úlohu vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, ktorých prínos je významný aj v medzinárodnom vedecko-výskumnom priestore. Laureátov vedeckých kategórií vyberala medzinárodná komisia.

Veda potrebuje rešpekt politikov, Slovensko je pozitívnym príkladom.

Spoluautor filmu Interstellar a nobelista Kip Thorne

Medzi náročné kritériá, podľa ktorých sa komisia rozhodovala, patria napríklad aktuálne vedecko-výskumné výsledky a publikácie, zapájanie sa do medzinárodných vedeckých projektov, princípy vedeckej etiky, potenciálny dopad vedeckej práce na ďalšie oblasti života, ohlas na prácu od spolupracovníkov či študentov.

Zdroj | ESET

Komisii predsedal nositeľ Nobelovej ceny za fyziku profesor Kip Thorne, ktorý je jedným z popredných svetových odborníkov na astrofyzikálne implikácie Einsteinovej teórie relativity. Momentálne sa aktívne venuje popularizácii vedy, vrátane písania kníh, ale aj spolupráci pri tvorbe slávneho filmu režiséra Christophera Nolana Interstellar, pri ktorom bol nielen poradca, ale aj spoluautor pôvodného konceptu filmu.

Zdroj | ESET

Medzi ďalších členov komisie patrí česká chemička Hana Dvořáková, britská biologička Fiona Watt, nemecký fyzik Rolf-Dieter Heuer, nemecký chemik Ralf Riedel a maďarský matematik Tibor Krisztin. O laureátovi kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodli zástupcovia slovenských vedeckých univerzít. Laureátov spoznala verejnosť prostredníctvom online vyhlásenia v stredu 14. októbra 2020. Stream zo slávnostného vyhlásenia je dostupný tu.

Zdroj | ESET

Viete, že…

profesor Kip Thorne dostal v roku 2017 Nobelovu cenu za fyziku, konkrétne za prvú priamu detekciu gravitačných vĺn, ktorých signál bol generovaný zrazom dvoch čiernych dier pred 1.3 miliardami rokov?

Zdroj | ESET

Kip Thorne počas svojho príhovoru k vedeckej komunite na Slovensku okrem iného povedal: „Veda a technológie založené na vedeckom výskume sú kľúčom pri riešení problémov, ako sú pandémie alebo globálne otepľovanie, môžu zachrániť svet. Za rovnako dôležité považujem podnecovať rešpekt politikov a verejnosti k vede a k názorom vedcov. Potrebujeme tiež nové generácie svetových lídrov, ktoré budú viesť svet k zodpovedným a na vedeckých poznatkoch založeným riešeniam. Kľúčovým prínosom ocenenia ESET Science Award je práve táto inšpirácia a priblíženie významu vedy pre spoločnosť.“

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.