Veľké veci sa zvyčajne začínajú nenápadne. Dobrým príkladom je dnešná téma historického dňa. Kto by si predstavil, že niečo, ako mobilný telefón s hmotnosťou 1,13 kg bude spúšťačom technologickej revolúcie, ktorej výsledkom bude zariadenie, čo máte zrejme práve v tejto chvíli v ruke a čítate tento text.
Presne 3. apríla 1973 sa sa uskutočnil prvý telefonický hovor z mobilného telefónu. Túto česť dostal Martin Cooper, inžinier Motoroly. Telefonát uskutočnil z Sixth Avenue v New Yorku pri chôdzi medzi 53. a 54 ulicou na ručnom mobilnom telefóne.
Traduje sa, že Cooper s prototypom zavolal konkurencii, Joelovi Engelovi z Bell Laboratories v AT&T, aby sa mu pochválil, že jeho tím v Motorole vymyslel funkčný prenosný telefón. „Na druhom konci linky bolo ticho,“ spomínal Cooper v roku 2015. „Do dnešného dňa si Joel na ten hovor nepamätá, nie som si teda istý, či ho zbytočne neobviňujem.“
Aké boli parametre „vlajkovej lode“?
Čo ponúkal ponúkal prvý mobil? Telefón bol skoro taký veľký ako krabica od topánok, mimochodom nazývali ho aj topánkový telefón kvôli jeho tvaru, umožnil používateľovi hovoriť 35 minút. Nabíjal sa tak dlho, ako dnes elektromobil pri pomalom nabíjaní, 10 hodín.
Samotný vývoj trval 10 rokov, kedy Motorola hľadala riešenia na prekonanie technických a regulačných prekážok. Komerčné služby spustila v roku 1983, Motorola DynaTAC 8000X s hmotnosťou 794 gramov bol v roku 1983 schválený americkou komisiou U.S. Federal Communications Commission. V roku 1984 bol Motorola DynaTAC dostupný aj komerčným používateľom. V roku 1990 mali mobilné služby v USA milión predplatiteľov.
Na doplnenie – dovtedy, kým Motorola nepredstavila mobilný telefón, bolo možno volať len z autotelefónu. Stál tisícky dolárov, technológia mala 13,6 kg a inštalovala sa do kufra. Na streche musela byť špeciálna anténa. Motorola priniesla niečo úplne iné, počiatky mobilných telefónov a neskôr smartfónov.
„Keď som 3. apríla 1973 uskutočnil prvý verejný prenosný mobilný hovor, vedel som, že je to len začiatok, že Motorola a priemysel mobilných telefónov začínajú revolúciu v osobnej komunikácii,“ povedal Martin Cooper. „Odvtedy sa objavilo veľké množstvo zásadných inovácií, z ktorých mnohé vytvorila spoločnosť Motorola. Prvých päťdesiat rokov bolo len rozcvičkou. Čaká nás ešte veľa vzrušujúcich pokrokov, ktoré zmenia ľudstvo.“
Motorola nezaspala na vavrínoch, aj neskôr zohrala kľúčovú úlohu, napríklad pri posúvaní hraníc alternatívnych tvarových faktorov. V roku 2019 uviedla na trh prvý véčkový smartfón na svete, motorolu razr, ktorý používateľom dal prenosnosť bez obetovania funkcií displeja smartfónu plnej veľkosti.
Na oslavu 50. výročia pripravila Motorola ilustráciu 50 doteraz najikonickejších zariadení.
Prvé mobilné telefóny boli príliš veľké a najmä drahé na to, aby si ich mohli dovoliť veľké masy používateľov. No dôležité je, že sa vytvoril precedens pre dnešné štíhle, krásne a ľahké modely, ktoré sa stali štandardným zariadením takmer každého. Malý krok pre Martina Coopera znamenal veľký skok pre ľudstvo.