- #Aplikácie a hry
- 4 min.
- 3.8.2018
Viete, koľko platíte za digitálne predplatné? Výsledná suma vás zrejme prekvapí
Za hudbu, aplikácie, hry, filmy a seriály už zvyčajne neplatíme jednorazovo, ale skrz mesačné poplatky. Viete však, koľko zaplatíte celkovo za všetky služby, ktoré máte aktivované? Prieskum ukázal, že väčšina ľudí tieto výdavky výrazne podceňuje.
Máte 10 sekúnd na to, aby ste si skúsili spočítať, koľko platíte mesačne za rôzne digitálne služby. Teraz to skúste znova, pričom na to máte 30 sekúnd a nezabudnite počítať aj platby za internetové pripojenie, mobilný paušál, Netflix, Spotify, PlayStation Plus, Google Drive, Dropbox a podobne.
Takýto pokus urobila aj spoločnosť Waterstone, ktorá sa pýtala 2 500 Američanov na ich výdavky v 21 kategóriách predplatných služieb. Pri prvom, 10-sekundovom počítaní nákladov ľudia odhadovali, že mesačne minú na rôzne predplatné v priemere 79,74 dolárov. Pri druhom pokuse sa tento odhad vyšplhal na priemerných 111,61 dolárov.
Po týchto odhadoch došlo k reálnemu sčítavaniu výdavkov, ktoré v priemere dosiahli sumu 237,33 dolárov mesačne. Ľudia teda míňajú na mesačné predplatné služby až o 197 % viac, než si pôvodne mysleli. Až 84 % opýtaných ľudí svoje výdavky podcenilo, 10 % precenilo a len 6 % opýtaných odhadlo svoje výdavky správne.
Udržiavať si prehľad v predplatných službách nie je jednoduché najmä preto, že na tento platobný spôsob prešlo veľké množstvo služieb, aplikácií a programov, ktoré používame denne. Pomôcť vám s tým však môžu rôzne aplikácie pre iOS a Android.
V prípade iOS môžete vyskúšať aplikáciu Bobby, ktorá je v základe bezplatná a poskytuje prehľadné farebné prostredie s jednoduchým ovládaním. V aplikácii je niekoľko najpopulárnejších služieb, ktoré majú priradenú svoju ikonku a typickú farbu. Ak vám v aplikácii nejaká služba chýba, môžete ju pridať manuálne a priradiť k nej aj jednu z ponúkaných ikon a farieb.
Veľmi podobne funguje a vyzerá aplikácia Nate pre Android, kde si rovnako môžete zrátať mesačné a ročné náklady za pravidelné predplatné služby. Tieto aplikácie samozrejme môžete využívať aj pre platby za bežné náklady na bývanie či stravu, neobmedzujú sa iba na digitálne služby. Takýchto aplikácií je v obchodoch App Store a Google Play niekoľko, všetky však ponúkajú zhruba rovnaké funkcie.
Ak hľadáte multiplatformové riešenie, ktoré si zároveň môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv, dobre vám môže poslúžiť aj obyčajná tabuľka v bezplatnej službe Google Dokumenty. Tabuľku tak budete mať k dispozícii na viacerých platformách, aby ste do nej mohli kedykoľvek a odkiaľkoľvek dopĺňať nové služby, ktoré vám pribudli do zbierky.
Model predplatného sa v posledných rokoch výrazne rozšíril a priniesol so sebou isté výhody a nevýhody. Na jednej strane to napríklad prinieslo pravidelný príjem pre softvérových vývojárov, ktorí tak môžu podporovať svoje produkty pravidelnými aktualizáciami. Na druhej strane však za niektoré veci zaplatíme mesačnými poplatkami viac, než keby sme si ich kúpili jednorázovo.
V mesačných výpisoch síce ide o „drobné“, no z dlhodobého hľadiska sa tieto náklady určite oplatí zrátať. Napokon vás možno prekvapí, koľko dokážete ušetriť, ak prehodnotíte predplácanie niektorých služieb.