Je to už nejaký ten piatok, čo je tu s nami technológia NFC a takmer presne 4 roky, čo sme vám ju bližšie predstavili v našom pravidelnom seriáli Čo je to. Ako sa táto technológia od vtedy posunula a ako funguje dnes?
NFC alias Near Field Communication označuje bezdrôtovú technológiu využívajúcu rádiovú frekvenciu 13,56 MHz na prenos dát na vzdialenosť niekoľkých centimetrov rýchlosťou od 106 do 424 kbit/s. Z instantného prenosu dát sa však rýchlo stal primárne nástroj na platenie mobilom alebo hodinkami.
Postupný príchod technológie NFC do smartfónov od roku 2011 spustil menšiu vlnu ošiaľu, kedy chcel túto technológiu využívať každý, prakticky na všetko. Zrodila sa tak funkcia Android Beam slúžiaca na prenos dát a nastavení medzi smartfónmi ich krátkym podržaním pri sebe, ako aj rýchle párovanie slúchadiel a reproduktorov podržaním smartfónu pri značke tejto technológie.
Kým v roku 2017 boli ešte tieto využitia v kurze, dnes už Android Beam v najnovšej verzii tohto operačného systému nenájdete a párovanie cez NFC dnes postupne nahrádza rýchle párovanie cez Bluetooth, ktoré poznajú napríklad majitelia slúchadiel Apple AirPods či Samsung Galaxy Buds. V hre zostávajú ešte NFC tagy spúšťajúce určité skratky či aplikácie. Táto doména však dnes patrí primárne technologickým nadšencom.
Kde však NFC využívame prakticky denno-denne, sú bezkontaktné platby. Teraz pritom nemáme na mysli ani karty s logom NFC, ale priamo naše smartfóny a smart hodinky, ktoré už aj na Slovensku môžeme využívať na platenie cez služby Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay či Google Pay.
Viete však, ako vlastne technológia NFC funguje? Táto otázka je aktuálna aj dnes, čo dokazuje aj fakt, že náš pôvodný článok „Čo je to Near Field Communication – NFC?“ patrí aj dnes medzi tie najčítanejšie články na našom portáli. Pôvodný článok sme preto pre vás vizuálne aj obsahovo upravili, doplnili o nové informácie a očistili od tých neaktuálnych.
V roku 2021 vám budeme podobným spôsobom každú stredu pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali a tento patrí medzi ne. Ďalšie články z tohto seriálu si môžete prečítať pod značkou „Dobre vedieť“.