Reklama

Viete, akých je 6 prešľapov v histórii Lenovo?

Zdroj | DALL-E
Richard Pliešovský
Zdroj | DALL-E
Zdroj | DALL-E

Na Slovensku známe a obľúbené Lenovo založilo 11 inžinierov v roku 1984. V začiatkoch sa pokúšalo preraziť aj na trhu s digitálnymi hodinkami.

V roku 1990 začala spoločnosť s výrobou svojich prvých počítačov, ktoré sa už predávali pod ich vlastným menom, ešte v tom čase Legend 286. Takéto boli začiatky mimoriadne úspešnej spoločnosti.

Pozrite si

ZNAČKY | Lenovo – od digitáliek po jednotku na trhu s počítačmi

Obsah pokračuje pod reklamou

Dnes je Lenovo globálnou a uznávanou firmou, ktorá podniká vo viac ako 160 krajinách. Venuje sa predaju osobných počítačov, smartfónov, tabletov, slúchadiel, smart TV, serverov, úložísk či softvéru. V 2013 sa Lenovo stalo vôbec najväčším predajcom osobných počítačov. Jednoducho značke sa darí, čo je skvelé. Aj na našich stránkach sa pravidelne dozviete o mnohých novinkách a úspešných produktoch Lenovo, ktoré pravidelne i recenzujeme.

Je samozrejmé, že sa pri takom obrovskom zábere vyskytnú aj prešľapy. Nevyhlo sa tomu ani Lenovo. Pozrime sa na niektoré z nich v rámci nášho pravidelného seriálu.

1.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Zdroj | Lenovo

Lenovo ohlásilo v roku 2018 zvolávaciu akciu na zhruba 80 000 notebookov ThinkPad, ktoré predávalo v rokoch 2016 a 2017. Nešlo o drobnosť. Lenovo uvádzalo, že notebooky ThinkPad X1 Carbon sťahuje z obehu kvôli batériám, ktoré by sa mohli prehriať a poškodiť samotné zariadenie. Hovorilo sa dokonca o riziku vznietenia.

Zistilo sa, že išlo o chybu vo výrobe, príčinou bola neutiahnutá skrutka, ktorá zostala v nešpecifikovanom počte notebookov. Skrutka sa mohla zakliniť medzi batériu a puzdro a spôsobiť fyzické poškodenie. Prepichnutie batérie môže spôsobiť jej prasknutie a uvoľnenie nahromadenej energie vo forme tepla. Našťastie neboli hlásené žiadne správy o zraneniach či požiaroch. Lenovo tak zareagovalo rýchlo a ochránilo množstvo zákazníkov.

2.

Lenovo ThinkPad

Aj ďalší prešľap sa týkal ikonických notebookov série ThinkPad, ktoré patria k najúspešnejšej sérii výrobcu vôbec. V roku 2020 začali tieto notebooky „padať“. Zlyhania sa objavili krátko po tom, ako si používatelia nainštalovali letnú aktualizáciu zabezpečenia Windows 10. Chyba spôsobovala zrútenie celého systému s neslávne známou modrou obrazovkou (chybovou hláškou na celej obrazovke na modrom pozadí, ktorá vyžaduje reštartovať počítač), vďaka čomu prídete o všetku rozpracovanú prácu.

Pozrite si

ThinkPad oslavuje 30 rokov. Poznáte jeho prvenstvá a legendárne modely?

Chybu spôsoboval nesúlad medzi biometrickým softvérom Windows (riadiaci čítačky odtlačkov prstov a rozpoznávanie tváre), ktorý nefungoval s pomôckou Vantage od Lenova. Chyba ovplyvňovala notebooky vydané od roku 2019, obísť sa dala vypnutím biometrického zabezpečenia. Pomerne rýchlo však prišla softvérová oprava.

3.

Lenovo USB-C Laptop Power Bank 20 000 mAh

Zdroj | Lenovo

Minulý rok v novembri ohlásilo Lenovo ďalšiu sťahovačku. Tentokrát išlo o powerbanku pre notebooky s kapacitou 20 000 mAh s číslom modelu PBLG2W. Stiahnuté jednotky majú dátum výroby na štítku produktu medzi decembrom 2021 a júnom 2022.

Spoločnosť dostala jedno hlásenie o požiari, ktorý spôsobil malé škody na majetku, zranenia neboli hlásené. Majitelia mali okamžite prestať používať powerbanky a kontaktovať Lenovo so žiadosťou o bezplatnú výmenu. Opäť treba pochváliť rýchlu reakciu výrobcu s cieľom zabrániť väčším škodám.

Obsah pokračuje pod reklamou
4.

Lenovo LePhone K2

Zdroj | Lenovo

Lenovo prinieslo na svet množstvo smartfónov. Model LePhone K2 sa názvom inšpiroval iPhonom, ale jeho vzhľad bol úplne iný. Poháňal ho 2-jadrový procesor Scorpion od Qualcommu spárovaný s 1 GB RAM (písal sa rok 2011). Displej mal 4,3″ a rozlíšenie 480 x 800 px, 8 Mpx fotoaparát dopĺňal LED blesk a dokázal natáčať Full HD videá.

Napriek sľubnému potenciálu, ktorý smartfón očividne mal, v záplave množstav ďalších Android zariadení zanikol a LePhone K2 nezaznamenal komerčný úspech. Na porovnanie, v tom istom roku prišiel na svet aj iPhone 4s.

5.

ThinkVision L2461x Wide

Zdroj | Lenovo

V roku 2010 predstavilo Lenovo pomerne zaujímavý širokouhlý monitor s LED podsvietením a s dotykovou plochou s podporou multitouch. Zaujímavé je, že sa ThinkVision L2461x Wide dal oficiálne kúpiť aj na Slovensku. Mal 23,6″ uhlopriečku s FHD rozlíšením (1 920 x 1 080 px). Nad displejom sa nachádzala 2 Mpx webkamera pre videohovory. Nechýbal mikrofón a dvojica 3 W reproduktorov.

Na tú dobu bol monitor pomerne tenký, necelé 2 cm. S počítačom ste si ho mohli prepojiť cez VGA rozhranie, ale aj cez HDMI. Vzadu sa našiel priestor aj na štvoricu USB portov. Napriek sľubnému potenciálu sa monitor nedočkal veľkej slávy. Dnes si môžete kúpiť, zrejme v tenšom tele, komplet celý počítač. Aj v tomto model výborne ilustruje, ako sa za pár rokov zmenili naše nároky a zdokonalili technológie.

6.

Lenovo K91

Zdroj | Lenovo

Ďalším sľubným, no v bežnom živote nevyužiteľným, zariadením od Lenova bol inteligentný televízor. V roku 2012 predstavila spoločnosť Lenovo K91, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako bežná telka. Na výber bol v dvoch veľkostiach, 42″ a 55″. Mal Full HD rozlíšenie a ponúkal (v tej dobe mimoriadne trendovú) 3D technológiu. Najväčšou vychytávkou bol však integrovaný Android 4.0.

Výkon mal na starosti 1,5 GHz 2-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon s 1 GB RAM a 8 GB internej pamäte. Nechýbala 5 Mpx kamera. Smart TV sa predával s bezdrôtovým gamepadom. Lenovo sa ani tentokrát netrafilo do priazne používateľov a na zariadenie sa rýchlo zabudlo.

V našom seriáli o neúspešných produktoch ste si mohli doteraz pozrieť prešľapy od Apple, Microsoftu, Samsungu, Google, Sony, XiaomiiRobotu a Nokii.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.