Roboty nemusia byť nutne drahé. Vedci zo spoločnosti Intel vyvinuli robota, ktorého poháňa smartfón. Nedávno zverejnili dokument OpenBot: Transformácia smrtfónov na roboty. Uvádzajú, ako využiť smartfón na vybavenie robotov senzormi, výpočtovou silou a prístupom k otvorenému ekosystému.
Dvaja vedci, Matthias Muller a Vladlen Koltun prišli so zaujímavým nápadom, ako využiť smartfóny, ktoré sú ľahko dostupné a pravidelne sa menia za novší, výkonnejší model. Podľa štatistík má toto zariadenie asi 40 % svetovej populácie. Ich výhodou je, že obsahujú Wi-Fi, Bluetooth, LTE modem, akcelometer, GPS a ďalšie jednotky, ktorých cena nie je malá.
V navrhnutom riešení sa smartfón pripája k elektromechanickému telu a zabezpečuje snímanie, komunikáciu, spracovanie údajov a počítačový výkon. Telo robota, vrátane podvozku, sa dá vytlačiť svojpomocne na 3D tlačiarni. „Karoséria“ je navrhnutá tak, že môže byť vybavená až štyrmi motormi. Má výrez pre ovládač, mikrokontrolér, LED diódy, stojan na smartfón a USB kábel.
Batéria sa pripája k terminálu a dodáva energiu potrebnú na chod motorčekov. Mikropočítač Arduino Nano sa spáruje so smartfónom cez USB, poskytuje komunikačné spojenie a napájanie. Predné kolesá sú vybavené snímačmi, ktoré vysielajú signály pre odometriu (určovanie polohy robota v priestore). Čapy sú pripojené k ovládaču motora, umožňujú reguláciu rýchlosti a smeru v reálnom čase.
Vedci vyskúšali niekoľko smartfónov. Robot fungoval aj s low-endovou Nokiou 2.2, aj keď nie veľmi spoľahlivo. Všetky výkonnejšie modely (napríklad Huawei P30 Lite, Xiaomi Note 8 či Xiaomi Poco F1) dokázali sledovať ľudí a natáčať ich rýchlosťou 20 fps a viac.
Softvér OpenBot je jednoduchý, skladá sa len z dvoch komponentov, ktoré komunikujú prostredníctvom sériového rozhrania. V smartfóne beží aplikácia pre Android, ktorá operátorovi poskytuje rozhranie na zhromažďovanie súborov údajov pri spúšťaní vnímania na vyššej úrovni a riadení pracovného zaťaženia. Medzitým sa program bežiaci na Arduino stará o nízkoúrovňové ovládanie, ako aj o merania, napríklad spomínanú odometriu.
Vďaka appke pre Android je možné ovládať OpenBot pomocou herných ovládačov (PS4, Xbox a Switch) kompatibilnými s Bluetooth. Tlačidlá na kontroléroch sa dajú priradiť k rôznym činnostiam, napríklad zberu údajov či autonómnej navigácii.
Cieľom tejto práce bolo vyriešiť dva hlavné problémy v robotike. Dostupnosť a škálovateľnosť. Prvý sa vyriešil vďaka smartfónom, ktoré sú doslova všade a z roka na rok s väčším výkonom. Keď sa pripoja k ľahko zhotoviteľnému hardvéru a open source softvéru, výsledkom je lacný, no použiteľný robot.
Matthias a Vladlen dúfajú, že ich práca otvorí nové príležitosti pre vzdelávanie a programovanie vďaka tisícom lacných robotov.