Ako ťažiť Bitcoin? Každý pravdepodobne pozná, ako sa ťaží zlato. Pri ťažbe zlata musíme vydať určité množstvo práce na získanie surovín, ktoré majú v očiach ľudí hodnotu. Bitcoin sa v tomto ohľade príliš neodlišuje, až na to, že ide o plne digitálny zdroj, takže ťažobný proces prebieha vo virtuálnom svete.
Čo je ťažba Bitcoinu?
Ťažba bitcoinv nie je ničím iným, ako potvrdzovaním správnosti transakcií v Bitcoinovej sieti. Aby užívatelia nemohli podvádzať a posielať si viac bitcoinov ako vlastnia, musí ich niekto kontrolovať. V bankovom svete túto úlohu zastávajú banky, no v decentralizovanej sieti si to musia užívatelia kontrolovať sami.
Význam ťaženia spočíva v už spomínanom schvaľovaní realizovaných transakcií. Všetky tieto transakcie sú schválené a potvrdené minermi (baníkmi), ktorí sa starajú, aby sieť Bitcoinu bola bezpečná a stabilná.
Pre potvrdenie transakcie musia mineri vyriešiť zložité matematické úlohy. Na ich vyriešenie využívajú výkonný výpočtový hardware. Potvrdené transakcie spájajú do nového bloku, ktorý sa ukladá do reťazca a nazýva sa blockchain. Je to takzvaná digitálna účtovná kniha, v ktorej je zaznamenaná každá realizovaná transakcia.
Každý nový blok obsahuje určitý počet nových bitcoinov. Tie získajú mineri, ktorí ako prví vyriešia kryptografické úlohy a potvrdia nový blok. Odmena za nový blok sa každé 4 roky znižuje o polovicu a počet nových bitcoinov sa neustále znižuje. Celkový počet vyťažených minci sa zastaví na hodnote 21 000 000.
Celý návrh Bitcoinu počíta s tým, že väčšina užívateľov bude poctivá, preto je vždy potrebné, aby viac ako 50% užívateľov súhlasilo s odoslanou transakciou. Pokiaľ by útočník chcel do siete poslať fiktívnu transakciu, musel by získať viac ako 50% výpočtového výkonu siete, aby mohol takúto transakciu potvrdiť. Výkon súčasnej siete je však tak veľký, že takýto útok je veľmi nepravdepodobný.
Náročnosť ťažby
Aby nové bloky mohli vznikať približne po 10 minútach, je potrebné sledovať výkon celej Bitcoinovej siete. Pokiaľ sa výkon siete zdvojnásobí, rýchlosť nájdenia bloku by sa taktiež zvýšila. Sieť sama túto problematiku rieši zvyšovaním alebo znižovaním náročnosti nájdenia nového hashu nad novým blokom. Nasledujúci graf zobrazuje vývoj náročnosti ťažby.
Znižovanie emisie nových bitcoinov
Bitcoin je navrhnutý tak, aby postupne znižoval počet nových mincí, ktoré do systému pribúdajú. V roku 2009, kedy sa Bitcoinová sieť spúšťala, vznikalo každých 10 minút 50 nových Bitcoinov. Po 4 rokoch sa toto číslo znížilo na polovicu a od roku 2012 do roku 2016 vznikalo každých 10 minút 25 nových Bitcoinov.
Od roku 2016 sa sieť zväčšuje iba o 12,5 Bitcoinov za 10 minút a za ďalšie 4 roky sa toto množstvo opäť zníži na polovicu. Následne znižovanie bude trvať až do roku 2140, kedy už nebude čo deliť. Drvivá väčšina bude však vyťažená už v roku 2030. Nasledujúci graf zobrazuje, koľko bude vyťažených Bitcoinov v jednotlivých rokoch.