Reklama

Viete ako doma správne používať technológie?

Zdroj | ESET
TECHBOX
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Dnes sa v každej domácnosti nachádzajú rôzne technológie. V rodinách s deťmi je to už rovnako bežné ako hračky. Všetko však má svoje hranice a pravidlá. Rodičom vďaka príchodu smart zariadení pribudla ďalšia starosť navyše – naučiť svojich potomkov ako žiť plnohodnotný život v digitálnej ére.

Nedávno som počul na pláži jedného otecka, ktorý sa sťažoval, že jeho syn vydrží pod vodou dlhšie ako bez Wi-Fi – bez internetu nevydrží ani sekundu. Úsmevné aj smutné zároveň.

Je to naozaj tak, nedostupný signál Wi-Fi je pre naše deti katastrofou. Pritom sa vek detí, ktorých okúzlil svet internetu, neustále znižuje. Dnes je ťažké od neho odtrhnúť nielen štrnásťročného tínedžera, ale aj trojročné dieťa. Preto je veľmi dôležitá zodpovednosť rodičov, tí musia určiť zreteľné pravidlá a vyžadovať ich dodržiavanie.

Zdroj | ESET

Oddych od displejov potrebujú deti hlavne preto, aby mohli dostávať, vnímať aj iné vnemy – zo skutočného sveta. V mnohých výskumoch bolo zistené, že to najdôležitejšie, vďaka čomu sa deti zdravo vyvíjajú, sú kvalitné medziľudské vzťahy. Samozrejme, u malých detí sa ľudský záujem prejavuje najintenzívnejšie. Pozornosť mamy a otca je to, čo každému jednému dieťaťu najvýraznejšie pomáha v jeho rozvoji a pri štarte do života.

Pozrite si

Aká miera súkromia sa vám dostáva, ak využívate cloud?

Podľa odborníkov je extrémne dôležité vystavovať dieťa do piatich rokov správnym podnetom. Ide o obdobie rýchleho rastu mozgu a veľmi intenzívne sa prepája telo s mysľou. Vtedy má byť dieťa na ihrisku, loziť po preliezačkách, kresliť, vystrihovať, pozorovať správanie dospelých. Platí, že čím sú mladšie, tým menej by mali byť vystavované modrému svetlu obrazoviek.

Sme spolu, no zároveň nie sme, a tak potrebné interakcie medzi nami sa ľahko obmedzujú na minimum.

V mnohých rodinách to dnes vyzerá tak, že aj keď žijú pod jednou strechou, každý je izolovaný vo svojom svete. Jeden trávi čas sledovaním rozprávky, druhý četuje, ďalší venuje 100 % svojej pozornosti hrám na X-boxe.

Zdroj | ESET

Ako nastaviť základné pravidlá pri používaní technológií?

  • Jasne definujte pravidlá, ktoré budú spravodlivé pre všetkých.
  • Dohodnite sa na čase, kedy môžu deti tráviť čas pred obrazovkami.
  • Nezabudnite si stanoviť pravidlá aj na to, kde a kedy sa nebudú technológie používať.
  • V mnohých rodinách začali používať digitálny detox – vtedy sa moderné technológie nepoužívajú vôbec.
  • Dôležité je definovať základné pravidlá na internete. On-line priestor je totiž značne návykový.
  • A v neposlednom rade – určite si zásady, ako budete dieťa kontrolovať. Zaveďte to už vtedy, keď dostane svoj prvý smartfón.

Podcast Klik špeciál: Klik: Ako zabezpečiť technológie v rodine

Veľkým problémom, ktorý sa často nezdôrazňuje je, že internet a sociálne siete sú plné hlúpostí. Ján Markoš, lektor kritického myslenia a autor knihy Sila rozumu v bláznivej dobe, píše, že aj keď „obsah Facebooku a iných sociálnych sietí pôsobí často autenticky a ľudsky bezprostredne, v skutočnosti je plný manipulatívnych informácií, či priamo lží. O tom, čo na sociálnych sieťach vidíte, rozhoduje totiž popularita daného príspevku, nie jeho pravdivosť. A úprimne, klamstvá sú často lákavejšie (a teda sa aj rýchlejšie šíria) než pravda.“

Zdroj | ESET

Manipulátori na internete často zneužívajú prirodzené ľudské emócie. Najlepšie sa im darí s negatívnymi, akými je hnev alebo strach. Dokážu však zručne narábať i s emóciami, ktoré obvykle považujeme za pozitívne a cenné, napríklad zmysel pre spravodlivosť, súcit s tými, ktorí trpia.

Naše deti treba naučiť jednoduchú vec. Mať na internete odstup, neponáhľať sa, zamyslieť sa. Práve to využívajú aj rôzni konšpirátori, ktorí tvrdia hlúposti, avšak apelujú na to, že ide o oznam, ktorý niekto mocný (vláda, multimilionári, známe osobnosti a pod.) odstráni. Známe: Zdieľaj kým to nezmažú! Prečo potom o takejto senzačnej správe/objave píše niekto úplne neznámy a nikto seriózny, kto si overuje zdroje informácií nevydal jediný oznam?

Napriek tomu je internet skvelým miestom aj pre tínedžera. Ako správny rodič mu skúste ukázať niekoľko zaujímavých a kvalitných web-stránok. Napríklad Mediálna výchova Denníka N, krátke prednášky z rôznych oblastí života, virtuálne prehliadky a trojrozmerné mapy mnohých miest na svete, alebo dokumentárne filmy na on-line pozeranie.

Zdroj | ESET

Viete o tom, že až 9 z 10-tich rodičov si myslí, že ich potomok nie je dostatočne zrelý na to, aby mohol používať všetky aplikácie a webstránky? No napriek tomu len jedna tretina z ich používa nástroje rodičovskej kontroly. Zvyčajne je to preto, lebo jednoducho nevedia, že niečo také je.

Ako si vybrať to správne? Riešení je, pravdaže, viac. Zvoľte si také, ktoré poskytuje komplexnú internetovú ochranu pre maximálnu bezpečnosť, ideálne s minimálnou záťažou na systém. Moderné a spoľahlivé bezpečnostné riešenia od ESET-u poskytujú ochranu s viacerými vrstvami pokročilých technológií. Dokážu odhaliť, zneškodniť a odstrániť aj hlboko skrytý malvér, zbytočne nezaťažujú operačný systém a v prípade straty pomôžu vyhľadať vaše zariadenie. Teraz dokonca môžete k rodinnému bezpečnostnému balíku ESET Family Security Pack získať zadarmo e-knihu Spojení navždy.

Pozrite si

Je vôbec možné pohybovať sa bezpečne na sociálnych sieťach?

Ak vás táto téma zaujala, množstvo ďalších informácii nájdete na stráne bezpecnenanete. Môžete si prečítať Prečo musia mať obrazovky pravidlá, Ako pripraviť dieťa na prvý smartfón, o tom, že je dôležité hovoriť s deťmi o kvalitnom obsahu, alebo ako môžu rodičia ovplyvniť vzťah detí k technológiám.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.