Reklama

Vesmírny teleskop Jamesa Webba pod paľbou. Dostal už 5 zásahov mikrometeroidov

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Weba, spoločný projekt vesmírnych agentúr NASA, ESA a CSA, prežil necelých šesť mesiacov po štarte niekoľko zásahov mikrometeoroidmi. NASA sa však zatiaľ príliš neznepokojuje. S takýmito incidentmi sa pri stavbe teleskopu rátalo a zatiaľ funguje všetko ako má.

Observatórium, ktoré obieha okolo libračného budu L2 v sústave Zem-Slnko vo vzdialenosti asi 1,5 milióna kilometrov, je stále v procese spúšťania. NASA očakáva prvé finálne vedecká snímky zhruba o mesiac, 12. júla.

Pozrite si

Ďalekohľad Jamesa Webba otvára najväčšie okno do vesmíru v dejinách astronómie

„Keďže má Webb zrkadlá vystavené kozmickému prostrediu, očakávali sme, že občasné nárazy mikrometeoroidov postupne zhoršia charakteristiky teleskopu,“ hovorí Lee Feinberg, manažér optických prvkov teleskopu JWST z Goddardovho strediska.

Zdroj | NASA

Vedci preto pred štartom simulovali zrážky mikrometeroidov, prachových častíc, ktoré letia veľkou rýchlosťou v kozmickom priestore, so zrkadlami JWST. Od štartu boli zaznamenané štyri malé zrážky a piata, doteraz najzávažnejšia kolízia, sa vyskytla medzi 23. a 25. májom, keď mikročastica zasiahla segment C3 18-dielneho pozláteného šesťhranného primárneho zrkadla.

Kolízia však nemala žiadny vplyv na harmonogram prác pri spúšťaní teleskopu. Tímy stále pokračujú v kontrolách pracovných režimov jednotlivých vedeckých prístrojov a pripravujú sa na zverejnenie prvých dát.

Zdroj | NASA

„Vždy sme vedeli, že JWST bude musieť prežiť vo vesmírnom prostredí plnom tvrdého ultrafialového žiarenia a nabitých častíc zo Slnka, kozmických lúčov z exotických zdrojov v galaxii a občasných zásahov mikrometeoroidov v našej slnečnej sústave,“ uviedol Paul Geithner, technický zástupca projektového manažéra v NASA Goddard. „Preto sme navrhli a postavili Webb s optickou, tepelnou, elektrickou a mechanickou výkonnostnou rezervou, aby sme zabezpečili, že bude môcť vykonávať svoju vedeckú misiu aj po mnohých rokoch vo vesmíre.“

Pozrite si

Vedci použijú celoplanetárny teleskop EHT, aby uvideli čierne diery

Niektoré vplyvy mikrometeoroidov možno predpovedať. Napríklad, keď je kozmická loď, vesmírna sonda, alebo aj vesmírny teleskop na dráhe cez známe meteorické roje, riadiace stredisko môže manévrovať, alebo v prípade JWST nastaviť optické systémy do bezpečnej polohy. Nedávna zrážka JWST s mikrometeroidom však nebola súčasťou takéhoto meteorického roja a vedci ju považujú za nepredvídateľnú náhodnú udalosť.

Po náraze môžu inžinieri individuálne nastaviť 18 segmentov primárneho zrkadla na observatóriu, aby zrkadlo ako celok zostalo jemne vyladené. Napriek dopadu, ku ktorému došlo len krátko po oživení teleskopu, sú predstavitelia NASA presvedčení, že vesmírne observatórium v hodnote 10 miliárd dolárov bude naďalej fungovať správne a už čoskoro nám prinesie množstvo poznatkov o hlbokom vesmíre.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.