Reklama

Vesmírne predstavenia, ktoré si v roku 2025 nenechajte ujsť

Zdroj | Engadget
Juraj Procházka
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

Vlani sme mohli pozorovať na oblohe rad zaujímavých astronomických javov – čiastočné zatmenie Mesiaca, meteorické roje Perseidy a Geminidy, zákryt Saturnu Mesiacom, kométy, aj niekoľko polárnych žiarí na našom území. Keďže v roku 2025 vrcholí 11-ročný cyklus zvýšenej aktivity Slnka, je pravdepodobné, že polárnu žiaru opäť uvidíme aj v našich zemepisných šírkach. Ale je toho omnoho viac, čo na oblohe v roku 2025 bude stáť za pozornosť, vrátane čiastočného zatmenia Slnka aj úplného zatmenia Mesiaca. Vybrali sme najzaujímavejšie udalosti.

Január a február v réžii Venuše a Marsu

Jedným z najbohatších meteorických rojov sú Kvadrantídy (alebo tiež Quadrantídy). Bude pozorovateľný približne od 1. do 10. januára. Maximum však dosiahli už 3. januára, tak ste pri jasnej oblohe snáď niekoľko z nich uvideli. Zamračená obloha nasledujúcich dní pozorovaniam priať nebude.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mars  sa ocitne 16. januára 2025 o 3:32 SEČ v opozícii so Slnkom a už 12. januára o 13:32 SEČ sa „červená“ planéta ocitne najbližšie k Zemi, na vzdialenosť 95,7 milióna kilometra. Bude tak najlepšie viditeľný z našich končín, ako je to len možné a nájdeme ho veľmi vysoko v súhvezdí Blížencov. Už malým ďalekohľadom budú pozorovateľné polárne čiapočky Marsu.

Zdroj | Astrofyzikální ProGResy z Opavy

Keď Venuša dosiahne svoj najbližší bod k Zemi, bude svietiť s magnitúdou -4,5. Ak na ňu namierite malý ďalekohľad, uvidíte, že sa javí ako polmesiac. Sledujte od 11. januára do 19. februára a každú noc uvidíte, že sa zmenšuje. 1. februára 2025 za priaznivého počasia uvidíme nad juhozápadným obzorom nebeské stretnutie Venuše, mladého Mesiaca (3 dni po nove) a Saturnu. Celú konšteláciu bude možné pozorovať už za súmraku okolo 17:30 SEČ a viditeľná bude zhruba do 19:30, kedy telesá začnú zapadať za obzor.

Pozrite si

Neptún je uprostred leta stále chladnejší, vedci nechápu prečo

Už 9. februára nás čaká blízke stretnutie Marsu a Mesiaca vysoko nad západným obzorom okolo 20:11. V čase maximálneho uhlového priblíženia bude obe telesá deliť len 9′ (teda menej ako tretina uhlovej veľkosti splnu). Ďalšie tesné konjunkcie s Mesiacom sa v roku 2025 odohrajú ešte 9. marca, 6. apríla, 4. mája, 1. júna a 29. júna.

Marec, apríl – polárna žiara, aj zatmenie Slnka

Rovnodennosť, keď zemská os nie je naklonená ani smerom k Slnku, ani od Slnka, vytvára ideálnu geometriu pre spoľahlivé a veľkolepé zobrazenie polárnych žiarí okolo pólov. Tento rok sa tieto svetelné šou pravdepodobne opäť vyskytnú aj vo vyšších zemepisných šírkach.

Zdroj | hugo.astrek.net

V sobotu 29. marca 2025 bude čiastočné zatmenie Slnka, viditeľné aj zo Slovenska. Na území Česka a Slovenska bude viditeľné okolo poludnia vo výške viac ako 40° nad obzorom. Pri najväčšom zákryte bude Mesiac zakrývať až 22 percent slnečného disku (severozápad Čiech). Celý úkaz potrvá približne 1,5 hodiny (na východe Slovenska menej). Budúci rok, 12. augusta 2026, bude v Španielsku pozorovateľné úplné zatmenie Slnka, pričom to do roku 2081 bude najbližšie úplné zatmenie v strednej Európe.

S polmesiacom zapadajúcim skoro večer očakávajte meteorický roj Lyríd, asi 10 až 20 padajúcich „hviezd“ za hodinu. Vyvrcholí  22. apríla a jeho materskou kométou je C/1861 G1 (Thatcher). Apríl je tiež dobrým mesiacom na to, aby ste začali neskôr v noci hľadať Mliečnu dráhu.

Máj až júl – Mars, meteority a Urán

Medzi 3. a 6. májom 2025, bude vysoko nad juhozápadným obzorom v malých ďalekohľadoch pozorovateľný Mars pred otvorenou hviezdokopou M44 (ľudovo zvanou „Jasličky“ alebo „Včelí úľ“) v súhvezdí Raka. Hviezdokopa je pozorovateľná mimo mesta aj voľným okom, jej plnú krásu však oceníme až pri pohľade malým ďalekohľadom (napríklad triedrom). V noci z 5. na 6. mája 2025 (maximum 6. mája okolo 5. hodiny SELČ) sa objaví meteorický roj η-Aquaridy (Eta-Aquaridy), ktoré sú spôsobené ľadovo-prachovými zrnkami z Halleyho kométy. U nás môžeme uvidieť okolo 10 meteorov za hodinu.

V nedeľu 20. júla 2025 bude Mesiac vychádzať po polnoci nad severovýchodom relatívne blízko hviezdokopy Plejády, pričom asi 7° juhovýchodne od neho nájdeme v malom ďalekohľade aj planétu Urán. Neskôr sa objaví veľmi jasná Venuša pri hviezdokope Hyády s výraznou hviezdou Aldebaran. O deň neskôr, v pondelok 21. júla 2025, sa potom nad východo-severovýchodom objaví toto zoskupenie ešte tesnejšie. Mesiac bude medzi Plejádami a Venušou, s ktorou spolu s hviezdou Aldebaran utvorí takmer rovnoramenný trojuholník. S oboma hviezdokopami to bude ešte krajší pohľad a na tmavej oblohe uvidíme viac hviezd a tiež popolavý svit Mesiaca na jeho Slnkom priamo neosvetlenej časti.

August a september: Perseidy, Saturn v opozícii a zatmenie Mesiaca

Obsah pokračuje pod reklamou

V utorok 12. augusta 2025 sa na rannej oblohe priblížia na uhlovú vzdialenosť len 51,6′ (menej ako dva mesačné splny vedľa seba) najjasnejšie planéty Slnečnej sústavy – Venuša a Jupiter. Dvojica vyjde nad severovýchodným obzorom okolo 2:30 SELČ, pričom slabší Jupiter bude ležať severne (vľavo hore) od výrazne jasnejšej Venuše.

Najobľúbenejší „kozmický ohňostroj“ roka – meteorický roj Perseid – bude mať maximum v noci 12./13. augusta. Mesiac 3 dni po splne bude svojim svitom výrazne rušiť vesmírnu šou, ale aktivita Perseid začína už v tretej dekáde júla a končí v závere augusta. Oplatí sa teda pozorovať najmä v týždňoch pred maximom, teda približne od 1. augusta 2025.

Saturn bude najjasnejší a najlepšie viditeľný koncom septembra, keď Zem prejde medzi plynným obrom a Slnkom. Bude to najlepší čas na pozorovanie Saturnu, aj keď na to, aby ste videli jeho prstence, budete potrebovať malý ďalekohľad.

Zdroj | Petr Horálek/FÚ v Opavě

V nedeľu 7. septembra 2025 uvidíme hneď po západe Slnka úplné zatmenie Mesiaca. Ide o posledné zatmenie Mesiaca do decembra roku 2028. Čiastočné zatmenie začne o 18:27 SELČ, teda v čase, keď Mesiac bude v Česku aj na Slovensku pod obzorom. Všade na Slovensku a vo východnej polovici Česka tak uvidíme východ Mesiaca ponoreného výraznou časťou svojho disku v zemskom tieni krátko pred úplným zatmením. Úplné zatmenie Mesiaca začne o 19 hodine 30 minúte SELČ.

Záver roka – super Mesiac a roj Geminidy

Aj v roku 2025 nastane spln, počas ktorého bude Mesiac zároveň prechádzať na svojej eliptickej dráhe tzv. prízemím (najbližšie k Zemi), a teda splnový Mesiac bude uhlovo najväčší v celom roku. Moment tohto najväčšieho priblíženia pripadá na stredu 5. novembra 2025 o 23:30 SEČ, pričom v tom čase bude na našej oblohe vysoko nad južným obzorom a vzdialený od Zeme bude 356 832 km. V priebehu noci bude Mesiac o 30 % jasnejší ako najmenší spln v roku a bude teda možné pri jeho svite čítať aj noviny.

Pozrite si

Teleskop JWST prvýkrát objavil oxid uhličitý v atmosfére exoplanéty

Posledným pravidelným meteorickým rojom budú v roku 2025 Geminidy. Ich materským telesom je planétka (3200) Phaeton, pravdepodobne bývalá kométa. Radiant roja sa nachádza východne od dvoch najjasnejších hviezd súhvezdia Blížencov, Castor a Pollux. Najviac meteorov zbadáme v noci z 13. na 14. decembra, pretože maximum s frekvenciou okolo 80 meteorov za hodinu nastáva po svitaní 14. decembra okolo 9:00 SEČ a potom aktivita roja prudko klesá. Bude však bezmesačná tma a mimo mesta bude možné uvidieť aj tie najslabšie meteory.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.