Reklama

Vesmírna stanica Airbus LOOP poskytne komfort s umelou gravitáciou

Zdroj | Airbus 2023
Juraj Procházka
Zdroj | Airbus 2023
Zdroj | Airbus 2023

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) funguje od roku 2000 a v súčasnosti tento najdrahší vedecko-technický projekt v histórii už značne nadsluhuje nad pôvodne plánovanú 15-ročnú životnosť.

Napriek tomu je v plnej prevádzke a popri stálych vedeckých misiách prijíma aj vesmírnych turistov. Koncom tohto desaťročia však projekt ISS skončí a minimálne americká sekcia bude deorbitovaná. Osud ruskej časti je zatiaľ neistý. Jednou z možností je, že sa oddelí a stane sa základom samostatnej ruskej stanice. Roskosmos však avizoval aj zámer vybudovať novú ruskú orbitálnu stanicu ROSS.

Pozrite si

Blue Origin má veľké plány – súkromnú vesmírnu stanicu chce čoskoro

Obsah pokračuje pod reklamou

Isté je, že v roku 2030 nebude po skončení éry ISS na obežnej dráhe pusto. Okrem čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Tiangong), v preklade z čínštiny „Nebeský palác“, a niektorej verzie ruskej stanice, pribudne pravdepodobne aj niekoľko súkromných staníc. Ambície s ich budovaním má napríklad Blue Origin, Bigelow Aerospace, ale aj ďalšie spoločnosti.

Zdroj | Airbus 2023

Významný príspevok do tohto segmentu kozmonautiky predstavila najnovšie spoločnosť Airbus. Viacúčelový orbitálny modul Airbus LOOP vyzerá rozhodne zaujímavo.

Airbus LOOP je navrhnutý pre pohodlný a príjemný dlhodobý pobyt vo vesmíre a zároveň podporuje efektívnu a udržateľnú prevádzku. Uplatniť by sa mal na nízkej obežnej dráhe Zeme, ale aj na obežnej dráhe Mesiaca alebo pri dlhodobých misiách na Mars (zrejme ako súčasť kozmickej lode).

Zdroj | Airbus 2023

Modul s priemerom osem metrov a zhruba s rovnakou dĺžkou poskytne veľký objem, čo dáva štvorčlennej posádke na palube dostatok priestoru. V prípade potreby dokáže na prechodnú dobu pojať až osem astronautov. Výhodou je, že pri takýchto rozmeroch ho bude možné pomocou budúcich ťažkých nosných rakiet dopraviť do vesmíru v jednom kuse.

Zdroj | Airbus 2023

Airbus LOOP tak bude na obežnej dráhe okamžite funkčný. Z hľadiska pripojenia je kompatibilný so všetkými dnešnými pilotovanými aj nákladnými kozmickými loďami.

Zdroj | Airbus 2023

Modulárny segment vesmírnej stanice ponúkne tri paluby a centrifúgu pre tvorbu umelej gravitácie. Nepôjde teda ešte o orbitálnu stanicu v podobe rotujúceho prstenca, aké poznáme zo sci-fi filmov. Odstredivka v Airbus LOOP bude tvoriť len jednu komoru pre dve osoby, ale dokáže obyvateľom stanice vytvoriť gravitačné podmienky a znížiť tak stres ľudského tela zo stavu beztiaže. To je pri dlhodobých pobytoch vo vesmíre dôležité.

Tri paluby kozmickej stanice sú spojené cez stredový tunel, obklopený skleníkovou konštrukciou. Rozdelenie na rôzne paluby umožňuje vnútorný koncept „bezpečného prístavu“. Koncept troch oddelených palúb zvyšuje ochranu posádky. Tá sa môže v prípade ohrozenia (napríklad slnečným vetrom počas silnej erupcie) presunúť na palubu, kde bude najlepšie chránená.

Zdroj | Airbus 2023

Modulárny prístup umožní budúcim zákazníkom Airbus LOOP prispôsobiť výber paluby ich individuálnym požiadavkám a cieľom misie. Operátori sa môžu rozhodnúť nahradiť ktorýkoľvek alebo všetky tri paluby individuálne navrhnutými možnosťami v súlade s cieľmi ich misie. Možné bude aj spojenie niekoľkých modulov Airbus LOOP do väčšej stanice.

Pozrite si

Orbitálna stanica nad Mesiacom bude realitou

Obsah pokračuje pod reklamou

Airbus pri návrhu kozmickej stanice LOOP využil svoje bohaté skúsenosti s vývojom zariadení pre kozmické lety. Pripomeňme napríklad nákladnú kozmickú loď Automated Transfer Vehicle (ATV), modul ISS Columbus, či najnovšie Európsky servisný modul (ESM) kozmickej lode Orion, ktorá má čoskoro dopraviť ľudí na Mesiac.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.