Reklama

Vedeli ste, že aj na tovar z druhej ruky máte pri kúpe svoje práva?

Zdroj | Getty Images
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images
Zdroj | Getty Images

Európska komisia (EC) sa snaží chrániť práva spotrebiteľov. Niekedy sa to z pohľadu používateľov zdá prehnané, napr. zákaz klasických žiaroviek, či výkon vysávačov. Z dlhodobého hľadiska však ide o správnu vec, výsledkom je napríklad aj to, že Apple už konečne nepoužíva zastaralý Lightning port.

Benefitom zo spolužitia v Európskej únii je dôsledné vymáhanie zákonov a smerníc. EC a dozorné orgány na ochranu spotrebiteľov v 25 členských štátoch spolu nedávno zverejnili výsledky kontrolnej akcie.

Kontrola sa zamerala na obchodníkov, ktorí on-line predávajú použitý tovar, napr. elektronické zariadenia, hračky, či oblečenie. Akcia mala overiť, či sa tento tovar predáva v súlade s právnymi predpismi EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Viete, čo všetko nám prikázala Európska únia?

Kontrolnej akcie sa zúčastnili členské štáty EÚ, čiže Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko. Do akcie sa zapojil aj Island s Nórskom.

Národné orgány na ochranu spotrebiteľa skontrolovali 356 webstránok, cez ktorí sa tento tovar predáva. Aký je výsledok? Spolu sa našli nedostatky v 185 webstránkách, čo je viac ako polovica (52 %).

Zdroj | Angelina Sarycheva/Unsplash

Išla najmä o tieto prehrešky:

  • 40 % obchodníkov neinformovalo svojich zákazníkov o ich práve na odstúpenie od zmluvy jasným spôsobom, ako je právo na vrátenie tovaru do 14 dní bez uvedenia dôvodu;
  • 45 % správne neinformovalo spotrebiteľov o ich práve na vrátenie chybného tovaru alebo tovaru, ktorý nevyzerá resp. nefunguje tak, ako bolo inzerované;
  • 34 % obchodníkov, ktorí prezentovali environmentálne tvrdenia na svojich webstránkach 20 % neboli dostatočne odôvodnené a 28 % boli evidentne nepravdivé, klamlivé alebo by mohli byť kvalifikované ako nekalé obchodné praktiky;
  • 57 % nedodržalo minimálne obdobie 1-ročnej zákonnej záruky na použitý tovar;
  • až 95% obchodníkov uviedlo správne svoju totožnosť a 92 % celkovú cenu výrobok vrátane daní.
Pozrite si

Čo nám vzala a čo nám dala EÚ za 20 rokov od kedy sme v nej?

Webstránky, ktoré boli podrobené kontrole predávali sortiment z druhej ruky. Išlo o najmä o odevy, doplnky, elektroniku, hračky a herné predmety, knihy, domáce spotrebiče, interiér dizajn a nábytok, CD a vinyly, výrobky týkajúce sa starostlivosti o deti, autá (aj elektromobily), športové potreby, náhradné diely, motorky a bicykle, či predmety do záhrady.

Ak budete kupovať (nielen) tento spomínaný sortiment, majte na pamäti, že aj tu platia určité nariadenia a zákony. V prípade ich porušenia môžete kontaktovať Slovenskú obchodnú inšpekciu. Na druhej strane, ak predávate svoj starý smartfón kolegovi z práce, nemusíte sa báť porušenia spotrebiteľských práv.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.