Mäkké roboty majú mnoho využití, no v reálnom používaní im bráni zásadný problém. Ten chcú riešiť vedci z MIT a Harvardu.
Tradičné roboty sú dobrým pomocníkom, no v niektorých prípadoch je vhodnejšia ich mäkká alternatíva. Ide o zvyčajne o roboty pripomínajúce hadov, ktoré sa vedia dostať na ťažko dosiahnuteľné miesta či zdvihnúť predmety s netradičným tvarom. O podobnom výtvore od Standfordských vedcov sme vás informovali už dávnejšie.
Takýto pomocníci už existujú, no trpia zásadnou chybou. Nemajú dostatočnú silu. Vedci z univerzity MIT a Harvardu však prichádzajú s novým spôsobom, pričom ich inšpirovalo origami. Nový vynález by umožnil mäkkým robotom zdvíhať až 1 000 násobok svojej váhy.
Riešením má byť takzvané umelé svalstvo. To je tvorené z plastickej vnútornej kostry, ktorá je obalená vreckom naplneným vodou či vzduchom. Nafúknutím takéhoto vrecúška tak vie robot zdvihnúť obrovskú váhu. Jeden takýto 2,6 gramový sval vie zodvihnúť predmet, ktorý môže vážiť až 3 kilogramy. Pre porovnanie ide o rovnaký pomer, ako keby zlatý retríver potiahol tank.
Okrem veľkej sily majú mäkké roboty i ďalšiu výhodu. Na ich výrobu môže byť použitých hneď niekoľko materiálov, medzi ktoré patrí napríklad i vodou rozpustný polymér. Roboty by teda mohli fungovať i tam, kde je ochrana životného prostredia na prvom mieste. Pri práci v teplom prostredí by namiesto polyméru mohol byť použitý silikón.
Navyše je možné vďaka nízkej náročnosti výroby a nákladom týchto robotov ľahko opraviť. Jedna časť svalu sa dá vyprodukovať za menej ako desať minút s nákladmi nižšími ako jeden dolár. Tím má už teraz niekoľko prototypov, ktoré sa líšia veľkostne od niekoľko centimetrov až po jeden meter. Jednotlivé časti sa dokážu tiež spojiť.
Najbližším cieľom tímov vedcov bude vytvoriť robotický chobot, ktorý by vedel simulovať ten slonov.