Vedci z Washingtonskej univerzity prišli s objavom, vďaka ktorému by sme v budúcnosti nemuseli mať v smartfónoch batérie. V čom teda spočíva?
Mali sme tu už veľa výskumov, ktoré sľubovali predĺženie životnosti či výdrže batérie. Zatiaľ sa však nič nemení a jedným z mála smerodajných údajov zostáva kapacita v mAh. Dočkáme sa teraz zmeny?
Prototyp sa spolieha na extrémnu efektivitu. Na prevádzku mobilu vystačilo 3,5 mikrowattov a vďaka použitiu inovatívneho riešenia odpadá potreba batérie. Využíva hlavne energiu z okolia, ktorú získava z rádiových vĺn a svetla. Solárny článok je mimochodom veľký asi ako zrnko ryže.
Všetko však nie je ružové a podobné zariadenia v komerčnom využití možno ani neuvidíme. Telefón totiž musí byť vzdialený od stanice maximálne 15 metrov. Tá totiž prevádza analógový signál na digitálny, ako aj používa frekvencie rádiového vlnenia, ktoré využíva telefón.
Samotný telefón potom pozostáva z dotykových tlačidiel, tradičnej zelenej obvodovej dosky a ďalších komponentov. Len pomocou tohto jednoduchého zariadenia však mohli vedci úspešne vykonať, ako aj pozastaviť telefonát cez známy program Skype.
Telefón bez batérie ale nemá zostať len prototypom. Vedci už teraz plánujú pridať ďalšie funkcie, ako napríklad displej s elektronickým atramentom, ktorý má nahradiť aktuálnu diódu. Ďalej má byť pridaná možnosť sledovať videá či funkcia šifrovania hovorov, pre vyššiu bezpečnosť. Povráva sa dokonca i o fotoaparáte. To je ale skôr hudba budúcnosti.
Aby sa ale tento projekt skutočne mohol posunúť na komerčnú úroveň, musela by sa ostatná elektronika s týmto riešením presadiť napríklad vo Wi-Fi routroch či rádio staniciach. Vďaka tomu by takéto stanice boli všade naokolo a telefón bez batérie by sa dal používať aj niekoľko kilometrov od nich.