Reklama

Vedci to „natreli“ rakovine. Experimentálny gél zabil 100 % nádorov!

Zdroj | Wikipedia
Juraj Procházka
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Onkologické ochorenia patria k najčastejším dôvodom úmrtia na civilizačné choroby a ich krivka narastá. Našťastie, veda takisto napreduje a vznikajú nové a účinnejšie postupy ako s rakovinou bojovať. Aj keď, aj tu platí, ako pri každej vojne, lepšie je konfliktu predchádzať, ako neskôr nasadzovať ťažké kalibre.

Vedci z Johns Hopkins University tvrdia, že vyvinuli gélovú terapiu, ktorá môže byť extrémne účinná pri liečbe často smrteľnej rakoviny mozgu – glioblastómu. Testy prebehli zatiaľ len u myší, ale priniesli zaujímavé výsledky.

Lieky dodávané novým gélom vyliečili 100 % myší s agresívnou rakovinou mozgu. Tento pozoruhodný výsledok ponúka novú nádej pre pacientov s diagnostikovaným glioblastómom, jedným z najagresívnejších nádorov mozgu u ľudí.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Vedci dokážu diagnostikovať rakovinu žalúdka z dychu

Podľa National Brain Tumor Society je päťročná miera prežitia u pacientov s diagnostikovaným glioblastómom 6,8 %, pričom priemerná dĺžka prežitia je len osem mesiacov. Tieto nádory sú agresívne a rýchlo rastúce, čo zhoršuje vyhliadky na liečbu. Tú komplikuje aj prirodzená obrana mozgu – hematoencefalická bariéra sťažuje, aby sa liek účinne dostal do miesta nádoru, pričom je často nemožné nádor dokonale odstrániť chirurgicky.

Vedci z Johns Hopkins University pod vedením chemického a biomolekulárneho inžiniera Hongganga Cuia, však našli vylepšený spôsob, ako dodať existujúce účinné lieky do mozgu pomocou špeciálneho gélu.

Gélový roztok pozostáva z nano vlákien vyrobených z lieku paklitaxel, schváleného FDA na liečbu rakoviny prsníka, pľúc a iných druhov rakoviny. Vlákna vytvoria nosič na dodanie protilátky nazývanej aCD47. Niektoré druhy rakovinových buniek používajú CD47, aby sa chránili pred útokom imunitných buniek nazývaných makrofágy, ktoré by ich inak likvidovali. Protilátka je teda určená na vypnutie tejto ochrany.

Nasledujúce video z Johns Hopkins University ukazuje, ako sa tekutá látka sama premení na gél, po vstreknutí do fyziologického roztoku:

Rovnomerným pokrytím dutiny nádoru gél uvoľňuje liečivo stabilne počas niekoľkých týždňov a jeho aktívne zložky zostávajú blízko miesta vpichu. Štúdia bola publikovaná v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Tento hydrogél kombinuje chemoterapiu aj imunoterapiu intrakraniálne (pozn. vnútrolebečne),“ povedala Betty Tyler, spoluautorka výskumu, docentka neurochirurgie na Johns Hopkins School of Medicine. „Gél sa implantuje v čase chirurgického odstraňovania nádoru, vďaka čomu funguje naozaj dobre.“

Pozrite si

Zlaté nanočastice budú zbraňou proti nádorom

Nový gél ponúka nádej na budúcu liečbu glioblastómu, pretože integruje protirakovinové lieky a protilátky, čo je kombinácia terapií, ktoré je ťažké podávať súčasne kvôli molekulárnemu zloženiu komponentov.

Ľudskí pacienti sa však k liečbe postavenej na tomto modeli zatiaľ nedostanú, keďže ide o počiatočný výskum. Vedci chcú nový postup najprv testovať u iných druhov zvierat, ktoré majú väčší mozog ako myši.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.