Reklama

Vaše Facebook dáta môžu byť ukradnuté aj cez JavaScripty

Zdroj | Wikimedia
Michal Spiegel
Zdroj | Wikimedia
Zdroj | Wikimedia

Bezpečnostná správa o Facebooku odhaľuje, že problémy pre túto najväčšiu sociálnu sieť na svete pravdepodobne ešte neskončili.

Dáta vraj vedia byť zneužité cez JavaScript trackery, ktoré sú ukryté na webstránkach, cez ktoré sa používatelia vedia prihlásiť na svoj Facebook.

JacaScripty vedia získať nielen meno a emailovú adresu, ale aj vek, pohlavie či profilovú fotku. K tomuto odhaleniu prišla stránka Freedom to Tinker spravovaná centrom Princeton’s Center for Information Technology Policy. Stránka odhalila 434 z top milión stránok, ktoré majú tieto skripty v sebe ukryté.

Zdroj | freedom-to-tinker
Pozrite si

Facebook sa podriaďuje GDPR, zavádza nové nástroje na ochranu osobných údajov

Hovorca Facebooku sa vyjadril, že sa jedná o priame porušenie ich politiky a pokým bude situácia vyšetrená, spoločnosť prijala kroky na zastavenie prepojenia používateľských profilov s aplikáciami. Zároveň spoločnosť Faceboook pracuje na doplnkovej autentifikácii, ktorá bude zahŕňať okrem bežného pripojenia aj odpovede na obrázkové otázky.

Správa tiež dodala, že odhalené dáta neboli príčinou chyby, ale nedostatku bezpečnostných opatrení medzi Facebookom a skriptami tretích strán. Jedna z aplikácií slúžila na sledovanie aktivity používateľov a zbierala o nich dáta v štýle aplikácie Cambridge Analytica.

Zdroj | freedom-to-tinker
Pozrite si

Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

Napriek tomu, že Facebook po prevalení kauzy obmedzil možnosť dostupnosti k informáciám po kliknutí na prihlásenie cez Facebook, stránky majú stále prístup k emailovej adrese a k informáciám o profile vrátane fotografie.

Samozrejme nikde nie je napísané, že tieto stránky či aplikácie vaše dáta automaticky zneužijú, no po kauze Cambridge Analytica je potrebné zabrániť, aby mali akékoľvek tretie strany prístup k takýmto dátam.

Veríme, že spoločnosť Facebook prijme ďalšie opatrenia a sprísni kontrolu jednotlivých stránok. Kompletnú štúdiu problému si môžete prečítať na stránke Freedom To Tinker.

Zdroj | freedom-to-tinker
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.