- #E-mobilita
- 7 min.
- 28.2.2022
V zime cez Donovaly a s elektrickou dodávkou Opel Zafira-e, ako sme dopadli?
V rámci testu elektrickej dodávky Opel Zafira-e sme sa rozhodli absolvovať trasu cez Donovaly v zimných podmienkach. O koľko kilometrov nám klesol dojazd a na čo sme si museli dať pozor? Výsledok vás možno prekvapí.
Komplexný test elektrickej dodávky Opel Zafira-e Life sme vám priniesli ešte začiatkom februára s pomerne obstojným výsledkom. Konkurencia v tomto segmente takmer neexistuje. Síce existuje skvelé EQV, cenovo sa hýbeme v úplne iných hladinách. Samozrejme, Zafira-e Life nie je bez chýb a inžinieri budú musieť do budúcej generácie zapracovať aj na lepšej spotrebe. Elektrická dodávka Opel Zafira-e Life má vysokonapäťový akumulátor s kapacitou 75 kWh, čo je veľmi slušná porcia energie.
Na druhú stranu, podobné batérie sa už bežne inštalujú do vozidiel typu crossover, prípadne aj hatchback alebo sedan. Vo veľkej dodávke, akou je aj Zafira-e Life, je už táto kapacita teda skôr o kompromisoch medzi cenou a využiteľnosťou. Ako sme zistili počas týždňového testu, na krátkych trasách ide o skutočne skvelé auto, avšak rozhodne nie je nemožné Zafiru-e využiť aj na dlhšie trasy.
Za 30 minút máte batériu dostatočne nabitú a môžete pokračovať. Určite to nie je stopercentne komfortné, ale ak by na to prišlo, dá sa to zvládnuť. Náš test prebiehal koncom novembra, kedy sa do našich končín chystala prísť tuhá zima. Vonku sa teplota pohybovala niekde okolo piatich stupňov, a to som sa nachádzal na Orave. Situácia počas týždňa mi naplánovala zaujímavú testovaciu trasu, ktorá viedla z Dolného Kubína do Banskej Bystrice cez Donovaly.
Horský priechod však predsa len ponúkol ešte lepšie zimné podmienky, nakoľko počas našej cesty začal padať sneh, možno jeden z prvých ešte stále aktuálnej zimy. Zima je pre elektromobily o niečo náročnejšie obdobie, keďže sa musia starať sa o tepelný komfort v interiéri a zároveň chlad malým percentom ovplyvňuje aj kapacitu samotnej batérie. Aj preto je naozaj dôležité mať dokonalý prehľad o stave batérie, teda poznať kapacitu batérie v percentách pre lepší odhad zostávajúceho dojazdu.
Stav percent však Zafira-e nikde neukazuje. Nenájdete ho ani na malom displeji za volantom či v infotainmente. Je to škoda, no našťastie je jedna možnosť, ako sa ku konkrétnemu číslu dostať – cez mobilnú aplikáciu. Stačí si z Google Play alebo z App Store stiahnuť aplikáciu My Opel, vytvoriť účet, prípadne sa prihlásiť a aktivovať vzdialený prístup k autu. Určite to odporúčam, nakoľko vďaka tomu budete mať auto stále pod kontrolou. Síce tu nie je až tak veľa funkcií, no minimálne viete, kde auto parkuje, môžete vzdialene spustiť klimatizovanie či sledovať nabíjanie.
Pred odchodom z Dolného Kubína som mal batériu nabitú na 85 percent, teplota vonku sa pohybovala okolo piatich stupňov a kúrenie v interiéri som si nastavil na 21,5 stupňa. Cesta cez Donovaly je samozrejme so stúpaním, čo sa logicky prejavuje aj na vyššej spotrebe. Každý kopec má svoj vrchol, po ktorom nasleduje klesanie a presne toto je situácia, ktorú dokážu elektromobily využiť. Vďaka rekuperácii je možné získať už inak stratenú energiu späť, batériu čiastočne dobiť a spotrebu znížiť.
Jazda ako taká bola naozaj veľmi dobrá, auto má výkonu na rozdávanie. Vždy je k dispozícii okamžite a ani s náročnejšími podmienkami nemá problém. V športovom režime reaguje na pedál akcelerátora takmer bez odozvy a so silným nábehom, čo na mokrých cestách je logicky na škodu. Rekuperácia funguje viac-menej automaticky, teda čo je možné ubrzdiť rekuperáciou auto aj skutočne ubrzdí a až následne nastupujú fyzické brzdy. Prechod medzi rekuperáciou a brzdami je ale takmer nepostrehnuteľný. Sila rekuperácie sa dá nastaviť len do silnejšej alebo slabšej úrovne cez režim B, ktorý sa aktivuje pri ovládači prevodovky.
Spotreba na vrchole bola veľmi vysoká a práve vďaka skvelej výhode rekuperácie ju bolo možné znížiť. Do Banskej Bystrice sme prišli po 81 kilometroch so spotrebou 30,2 kWh / 100 km a s 52 percentami v batérii. S ohľadom na podmienky ide o číslo, ktoré neprekvapí, ale ani nepoteší. Ak by som to povedal inak, pri takejto spotrebe by sa dojazd dostal na cca 240 kilometrov. Na druhú stranu, určite tu sú rezervy a niekoľko kWh by bolo možné ušetriť, ak by dizajnéri spolu s inžiniermi pristúpili na zopár zmien.
Kvôli veľkému vnútornému priestoru auta je nutné, aby tu bola nainštalovaná výkonná klimatizácia či kúrenie. Súčasťou výbavy by malo byť aj tepelné čerpadlo, aj keď túto informáciu potvrdenú nemáme. Dobrou správou je, že pri nabíjaní si auto dokáže brať dodatočnú energiu potrebnú na vykurovanie priamo z nabíjacej stanice. Teda, samozrejme iba v prípade, ak je dodatočný výkon dostupný. V takom prípade sa nabíjanie nespomaľuje a teplotný komfort je zachovaný. Avšak, prekvapilo ma, že výkon, ktorý si Zafira-e zoberie na kúrenie dosahuje až 10 kW.
Pred cestou naspäť sme sa v Banskej Bystrici zastavili v McDonalde na nabíjacej stanici. Auto po pripojení okamžite začalo nabíjať výkonom 50 kW, ktorý si držalo takmer do konca nabíjania. Strávili sme tu takmer 40 minút a nabíjacia stanica dodala do auta 28,91 kWh elektrickej energie. Vracali sme sa identickou cestou naspäť, nabití na 91 percent a s dojazdom 278 kilometrov. Trasa smerom na sever je síce rovnako do kopca, ale s nie až tak výrazným následným klesaním. Aj preto bola spotreba značne vyššia a vplyv to malo aj na celkový priemer.
Do Dolného Kubína sme sa vrátili s 57 percentami v batérii so spotrebou 30,5 kWh / 100 km a po prejdení 155 kilometrov. Opakujem, že mokré cesty a chlad spravia svoje, no vyššia spotreba naozaj zamrzí. Opäť si však môžete všimnúť aj nepresný odhad dojazdu – po nabití v Banskej Bystrici bol odhadovaný dojazd 278 kilometrov, no po prejdení ďalších 74 kilometrov klesol len na 116 kilometrov.
V každom prípade, aj teraz sa potvrdilo, že Zafira-e Life je na krátke trasy veľmi dobré auto pre sedem ľudí a stále s dostatočne veľkým priestorom na batožinu. Pre lepší prehľad o spotrebách na rôznych trasách určite odporúčame prečítať si náš kompletný test.