Fotovoltické solárne plantáže sú dnes vďaka ústretovej cenovej politike v mnohých krajinách bežnou súčasťou vidieckej scenérie. Keďže však „zlatá baňa“ extrémnych výkupných cien za vyprodukovanú elektrinu narazila na dno, takáto „rekultivácia“ polí a lúk už azda patrí do minulosti. Záber veľkých plôch je však nevyhnutný aj pri inom type „zelených“ elektrární využívajúcich energiu Slnka. Termo-solárne elektrárne sústreďujú slnečnú energiu pomocou mnohých zakrivených zrkadiel na kotol s vodou a takto vyrobená para potom poháňa klasický turbogenerátor. Ide teda o tepelnú elektráreň, v ktorej sa kúri slnečnou energiou.
Odhliadnuc od toho, že generátor v takejto elektrárni môže vyrábať priamo striedavé napätie, ktoré netreba meniť z jednosmerného ako u fotovoltiky, u termo-solárnych systémov sa dá dosiahnuť vysoký výkon. Kým solárne plantáže s fotovoltickými panelmi produkujú najčastejšie elektrický výkon rádovo v jednotkách MW, generátory poháňané turbínou môžu vyrábať desiatky, aj stovky MW. Potvrdzuje to aj najväčší termo-solárny komplex Ivanpah Solar Electric Generating System (ISEGS), ktorý po troch rokoch budovania spustili do prevádzky v USA.
Elektráreň s výkonom 392 MW vybudovalo za 2,2 miliardy USD konzorcium spoločností NRG, Google a BrightSource Energy na ploche viac ako 1400 hektárov v Kalifornii. Slnečné žiarenie sústreďuje 173 500 natáčavých zrkadiel – heliostatov – na tri veže s tepelnými kotlami. Tam sa vytvára prehriata para s teplotou 550° C, ktorá poháňa parné turbíny. Komplex dosahuje výkon blížiaci sa výkonu jadrového bloku v elektrárňach VVER 440, aké sa používajú aj v Jaslovských Bohuniciach, alebo v Mochovciach. Ivanpah je najväčšie zariadenie svojho druhu na svete a pokrýva asi 30 percent produkcie solárnej elektriny v USA.
Elektrina z blokov Ivanpah 1 a 3 s výkonom 259 MW prúdi na základe dlhodobého kontraktu do energetickej siete spoločnosti Pacific Gas & Electric, 133 MW z bloku 2 je dodávaná do siete Southern California Edison. Celkovo dokáže komplex pokryť energetickú spotrebu pre 140 000 domácností.
Okrem pozitívnych ohlasov sa objavila aj kritika. Veľký záber pôdy ovplyvnil životné prostredie pre tam žijúce rastliny a živočíchy a zrkadlá predstavujú problém pre vtáky. Dochádza k ich úhynu po nárazoch do zrkadiel, ktoré sú pre ne „neviditeľné“ a tiež následkom spálenia, ak preletia blízko ohniska zrkadiel. Environmentálne dopady a ich riešenie má byť predmetom ďalšej analýzy, ale podľa Kalifornskej energetickej komisie sú prínosy elektrárne vyššie, ako negatívne dopady na životné prostredie. Rizikom pre vtáčiu populáciu sú aj veterné elektrárne, zatiaľ čo fotovoltické elektrárne podobný problém nepredstavujú.
Foto: Gizmag
Zdroj: NRG, BrightSource Energy