Dopyt po lítiu poháňaný rozvojom elektromobility raketovo rastie a s ním rastú aj obavy z budúceho nedostatku tohto najľahšieho kovu. Navyše väčšinu svetových zásob lítia kontroluje Čína, či už na svojom území, alebo v niektorých ďalších krajinách. Tieto obavy sa snažia zmierniť firmy, ktoré hľadajú nové ložiská lítia v baniach, alebo soľných jazerách, prípadne v alternatívnych metódach ťažby – napríklad z morskej, či minerálnej vody.
Dobrou správou je, že najväčšie ložisko lítia na svete by sa mohlo nachádzať vo vnútri vyhasnutého amerického supervulkánu, ktorý vznikol asi pred 16 miliónmi rokov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Lithium Americas, ktorá predpokladá, že kaldera McDermitt na hranici štátov Nevada a Oregon obsahuje 20 až 40 miliónov ton lítia. Po zverejnení štúdie v pondelok 11. septembra akcie Lithium Americas poskočili o 7 % nahor a v utorok pridali ďalšie 4 %.
Celá správa vyznieva pozitívne, ale môže ísť aj o cielený marketingový ťah, alebo pokus o samonaplňujúce sa proroctvo. Faktom je, že Lithium Americas prevádzkuje lítiovú baňu Thacker Pass na južnom okraji kaldery McDermitt a štúdiu financovala samotná spoločnosť.
Otázkou je, že aj keď kaldera McDermitt skutočne obsahuje najväčšie ložisko lítia na svete, či by bola jeho ťažba a extrahovanie ekonomicky efektívne. Odpoveď na túto otázku zatiaľ nevieme a je dosť dobre možné, že keď sa objaví, akciové trhy sa „zľaknú“. Ale tak to na burzách chodí.
Spoločnosť Lithium Americas očakáva, že v roku 2026 bude ťažiť lítium z bane Thacker Pass. Ak sa baňa osvedčí a ložisko bude také veľké, ako si dnes myslí, potom by to mohlo mať skutočné reálne dopady na trh s lítiom. Okrem iného by to pomohlo USA získať nezávislosť pri dodávkach tejto suroviny, prípadne stať sa jej popredným exportérom.
Podľa správy spoločnosti Benchmark Mineral Intelligence z roku 2023 sú najväčšími dodávateľmi lítia na svete Čína s podielom 44 %, Austrália (24 %), Chile (13 %), Argentína (12 %) a Botswana (5 %). Ak by sa potvrdili ložiská lítia v americkej vyhasnutej sopke a rozbehla by sa vo veľkom jeho ťažba, na poprednom mieste by sa mohli ocitnúť USA.
Pred týmto objavom potenciálnych zásob lítia sa predpokladalo, že jeho najväčšie ložisko sa nachádza pod soľnou planinou v Bolívii.
Veľké ložisko lítia sa nachádza aj u našich českých susedov v lokalite Cínovec na česko-nemeckej hranici v Krušných horách. Ide o jedno z najväčších ložísk lítia v Európe s odhadovanými zásobami okolo 1,4 milióna ton lítia.Ťažba lítia z tohto ložiska by mohla začať v rokoch 2026-2027.