O „kolektívnej duši automobilov“, cloude, v ktorom budú zdieľať aktuálne poznatky o dopravnej situácii, aj centrálnu databázu informácií, špekulujú mnohé automobilky vyvíjajúce autopilotov. Autá by však mali navzájom komunikovať aj priamo, v rámci istého obmedzeného okruhu.
Americké ministerstvo dopravy spolu s niektorými automobilkami sa už dlhšie venuje vývoju a testovaniu komunikácie medzi autami. Technológia V2V (vehicle-to-vehicle) postupne dozrieva a americká vláda chce dosiahnuť jej štandardizáciu. Tá je potrebná, aby si rozumeli autá rôznych značiek a nehovorili každé vlastným „nárečím“.
Ministerstvo a Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA) chce za týmto účelom do konca roku 2019 uzatvoriť potrebný súbor predpisov. V roku 2021 spustí reguláciu v tejto oblasti a do praxe sa dostane o dva roky neskôr. V r. 2023 by mali byť všetky nové vozidlá v USA vybavené systémom V2V komunikácie.
Systém V2V má pracovať vo vyhradenej sieti s krátkym dosahom (zhruba do 300 metrov) v pásme 5,9 GHz, využívajúc kanál o šírke 75 MHz. Toto pásmo bolo americkým regulátorom FCC pridelené pre inteligentné dopravné systémy (Intelligent Transportations Systems, ITS).
Výmena informácií bude prebiehať takmer on-line. Bude aktualizovaná 10 krát za sekundu medzi vozidlom a všetkými ostatnými vozidlami v dosahu. Na informácie má reagovať napríklad systém automatického brzdenia a adaptívny tempomat.
Systémy komunikácie V2V (auto-auto) a V2I (auto-infraštruktúra) by podľa NHTSA mohli znížiť až o 80% počet závažných dopravných nehôd, vrátanie nehôd v križovatkách a pri zmene jazdných pruhov. Pokiaľ sa to podarí, ušetrí sa tým množstvo prostriedkov za materiálne škody, ale hlavne sa znížia straty na životoch a zdravotné ujmy.
Návrh Ministerstva dopravy USA a NHTSA bol teraz zverejnený vo Federálnom registri, kde ho môžu počas 90-dňového obdobia pripomienkovať odborníci aj verejnosť.
https://www.youtube.com/watch?v=QkMcZ-a9SeE
Aj keď sa súčasný regulačný návrh týka len osobných vozidiel, jeho zavedenie by malo veľký efekt. Osobné autá v USA majú na svedomí 62% havárií (3,4 milióna) a 7 325 smrteľných dopravných nehôd ročne.
Vstupné náklady zhruba 250 až 350 USD na jedno vozidlo pri zavedení V2V komunikácie budú preto len malou daňou za zvýšenie bezpečnosti. S príchodom robotických áut bude V2V nevyhnutnosťou.