- #Novinky
- 3 min.
- 24.1.2024
V technologických firmách pokračujú vlny masívneho prepúšťania aj tento rok
Hromadné nábory zamestnancov z čias pandémie má zrejme svoje dozvuky aj v roku 2024. Technologické spoločnosti jedna po druhej oznamujú v úvode roka prepúšťania desiatok až stoviek zamestnancov z rôznych odvetví, vrátane gigantov ako sú Amazon, Apple či Google.
Aj napriek rozsiahlym prepúšťaniam sa redukcie čísiel v technologických firmách zatiaľ nepribližujú maximu z polovice až konca roka 2022. Oproti predošlým mesiacom má však krivka stúpajúci trend.
Podľa portálu Quartz otvorila sériu prepúšťaní tento rok už 2. januára menej známa technologická spoločnosť Frontdesk, ktorá prepustila všetkých svojich 200 zamestnancov naraz. Zdravotnícko-technologická spoločnosť Cue oznámila prepustenie 94 zamestnancov hneď 5. januára a o tri dni neskôr sa s 1 800 zamestnancami (cca 25 % pracovnej sily) rozlúčila vývojárska spoločnosť Unity.
Každým ďalším dňom a týždňom sa k sérii prepúšťania začali postupne pridávať čoraz známejšie spoločnosti. Špeciálnu pozornosť medzi nimi si zaslúži napríklad Amazon, ktorý prepúšťal naprieč celým portfóliom svojich dcérskych firiem, od streamovacej platformy Twitch (cca. 500 zamestnancov) cez Prime Video a Amazon MGM Studios („stovky“ zamestnancov) až po divíziu audiokníh Audible, ktorú opustila zhruba stovka zamestnancov.
Prepúšťanie v technologických spoločnostiach špeciálne sleduje portál layoffs.fyi, podľa ktorého bolo len v tomto roku prepustených 10 963 zamestnancov zo 63 technologických firiem. Minulý rok bolo už o takomto čase z technologických firiem prepustených takmer 90-tisíc zamestnancov. Je však možné, že čísla za aktuálny mesiac sa budú s pribúdajúcimi informáciami ešte spätne dopočítavať.
Väčšina spoločností prepúšťanie vysvetľuje zmenou štruktúry svojich tímov. Spomedzi vágnych vysvetlení však možno vypichnúť napríklad prepúšťanie v divízii hlasových asistentov Google, kde je už dlhšie známe, že tieto zmeny spustil nástup generatívnej umelej inteligencie. Podobne to zrejme bude aj v prípade Apple, ktorý 121 zamestnancom z tímu zameraného na AI a hlasovú asistentku Siri oznámil, že ak sa kvôli svojej práci nepresunú zo San Diega do texaského Austinu, budú prepustení.
Do istej miery má tak na prepúšťanie vplyv aj umelá inteligencia, avšak nie v zmysle, že by AI dokázala už plne nahradiť mnohé pozície. Spoločnosti ako Apple a Google, ale aj Dropbox či Meta, otvorene hovoria o potrebe naberať nových ľudí zameraných na vývoj nástrojov umelej inteligencie, čo logicky vytvára potrebu škrtať pracovné miesta v iných divíziách.
Pri vyhodnocovaní finančných výsledkov tiež spoločnosti naďalej zisťujú, že v priebehu rokov 2020 a 2021, teda v období pandémie, nabrali priveľa zamestnancov, ktorých majú v súčasnosti vzhľadom na následný návrat celého technologického odvetvia do „normálu“, problém zaplatiť. Podobné vysvetlenie poskytlo napríklad aj herné štúdio Riot Games, ktoré tento týždeň oznámilo prepustenie 530 zamestnancov. „Toto nerobíme pre upokojenie akcionárov alebo dosiahnutie štvrťročného zisku – je to nevyhnutnosť“.