K podvodom a krádežiam spojeným s kryptomenami dochádzalo aj minulý rok. V roku 2018 predstavovala hodnota ukradnutých peňazí viac ako 1,7 miliardy dolárov, čo je v prepočte približne 1,48 miliardy eur.
Toto číslo vyplýva zo správy americkej, bezpečnostnej firmy CipherTrace. Väčšina krádeží súvisí s únikmi na kryptomenových burzách a službami akými sú kryptomenové peňaženky.
K najviac krádežiam došlo v Južnej Kórei a v Japonsku, kde ľudia aj najviac obchodujú s kryptomenami. Tieto dve krajiny tvoria až 58 % z celého rebríčka.
Množstvo používateľov a investorov stratilo svoje peniaze na podvodných stránkach alebo počiatočných ponukách kryptomeny, tzv. ICO. Na jednu takú podvodnú stránku sme nedávno dokonca upozorňovali. Niektoré kryptomenové projekty dokonca fungujú ako Ponziho schéma. Medzi aktivitami nechýba ani pranie špinavých peňazí.
Firma CipherTrace, ktorá za prieskumom stojí, dodala, že podľa nich môže byť výsledná hodnota ukradnutých peňazí na kryptomenách ešte vyššia.
Napriek tomu, že existujú prísne regulácie na kryptomenové projekty, stále sa nájdu spôsoby, ako obísť bezpečnostné opatrenia a obrať ľudí o peniaze. Paradoxom je, že investície v kryptomeny sa postupne znižujú a ich hodnota má za posledný rok klesajúcu tendenciu. Rok 2018 bol zatiaľ najhorší pre kryptomeny. Na druhej strane sa očakáva ich stabilizácia a opätovný rast.
Problémom nedôvery môžu byť práve časté krádeže a podvody. Zároveň kryptomeny majú najväčší boom za sebou a došlo k akémusi vytriezveniu z veľkých investícii s vidinou rýchleho zárobku. Uvidíme, ako bude kryptomenový trend pokračovať a či sa vôbec niekedy dočkáme takého rastu, aký bol v decembri 2017. Dovtedy netreba zabúdať na opatrnosť a poriadne zabezpečenie účtov a kryptomenových peňaženiek pred podvodníkmi.