Na základe prieskumu platformy Coingecko v prvom štvrťroku 2025 zaujímali investorov najmä AI tokeny a memecoiny, ktoré spolu podľa prieskumu tvorili až 60 % záujmu na trhu s kryptomenami.
Tokeny umelej inteligencie (AI) viedli s podielom záujmu vo výške 35,7 %, zatiaľ čo na druhom mieste sa umiestnili memecoiny s podielom záujmu vo výške 27,1 %.

Navyše, zo všetkých sledovaných trendov bolo šesť kategórií spojených s memecoinmi a päť s umelou inteligenciou. Záujem o memecoiny vzrástol hlavne po uvedení Trumpovho oficiálneho tokenu (TRUMP) na trh, ako aj po uvedení tokenu MELANIA v januári.
Napriek tomu niektorí odborníci varujú, že memecoiny priamo odvázdajú kapitál od projektov, ktoré majú reálne využitie a potenciál, čo znižuje hodnotu týchto projektov a je to škodlivé pre celý ekosystém. Príkladom je napríklad Solana, ktorej cena klesla takmer o 48 % od začiatku roka.
Veľkú ranu trhu zasadila aj kauza okolo tokenu LIBRA, spojeného s argentínskym prezidentom Javierom Mileiom. Po údajnom vybratí viac ako 107 miliónov dolárov z likvidity insider aktérmi sa jeho hodnota zrútila o 94 % a z trhu zmizli 4 miliardy dolárov. Po tejto udalosti výrazne klesol aj počet nových memecoinov – ich denné spúšťanie na platforme Pump.fun sa znížilo o viac než 56 %.
Aj keď éra politických memecoinov zrejme skončila, špekulatívni investori sa o ne stále zaujímajú. Niektorým sa stále darí – napríklad obchodník, ktorý investoval 2 000 dolárov do Pepe coinu, premenil túto sumu na 43 miliónov, aj keď v konečnom dôsledku zinkasoval „len“ 10 miliónov dolárov zisku po výraznom poklese ceny. Memecoiny tak síce zostávajú vysoko rizikovou hrou, no pre niektorých môžu byť stále veľmi výnosné.
Poplatky na Ethereu klesli na 5-ročné minimum
Poplatky za transakcie na sieti Ethereum klesli na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov. Dôvodom je nižšia aktivita používateľov – menej transakcií aj interakcií so smart kontraktmi. Podľa platformy Santiment sú poplatky aktuálne len 0,17 USD za transakciu, čo je výrazný pokles oproti obdobiam vyššej aktivity, keď sa poplatky šplhali aj na niekoľko dolárov.
Ako vysvetľuje Brian Quinlivan zo spoločnosti Santiment, systém poplatkov funguje na princípe ponuky a dopytu. Keď je veľa ľudí aktívnych, musia si navzájom „prihadzovať“ za rýchle spracovanie transakcie, čím sa cena zvyšuje. Teraz však používatelia nemajú potrebu platiť viac – čo cenu za transakcie tlačí nadol.
Napriek nízkym poplatkom zostáva cena ETH v súčasnosti relatívne nízko. Za posledné dva týždne klesla o viac ako 12,5 % a momentálne sa obchoduje mierne pod hranicou 1 600 dolárov za jeden ETH. Na trhoch aj naďalej panuje neistota súvisiaca s Trumpovými clami, ktoré zatriasli tradičnými aj kryptomenovými trhmi. Quinlivan však upozorňuje, že keď retailový záujem úplne ochabne, často prichádza nečakaný cenový odraz.
Ethereum sa zároveň pripravuje na ďalšiu významnú aktualizáciu. Pectra upgrade by mal byť nasadený na hlavnej sieti Ethereum už 7. mája 2025. V prvej fáze sa zdvojnásobí kapacita pre L2 riešenia, znížia sa poplatky a umožní sa platba za transakcie aj v stablecoinoch ako USDC a DAI. Neskôr, v druhej fáze (očakávanej koncom 2025 alebo začiatkom 2026), príde zlepšenie škálovania a ukladania dát – čo môže Ethereum výrazne posunúť vpred.
Firma Project 11 ponúka 1 Bitcoin tomu, kto prelomí najdlhší Bitcoinový kľúč pomocou kvantového počítača
Výskumná firma Project Eleven, ktorá sa zaoberá kvantovým počítaním, spustila súťaž o 1 Bitcoin pre toho, kto dokáže pomocou kvantového počítača prelomiť čo najväčšiu časť Bitcoinového kľúča. Súťaž odštartovala 16. apríla a má trvať do 5. apríla 2026. Cieľom je zistiť, akú veľkú hrozbu kvantové technológie v skutočnosti pre Bitcoin predstavujú.
V hre je 1 BTC, ktorý aktuálne predstavuje hodnotu viac ako 84 000 dolárov. Súťažiaci môžu byť jednotlivci aj tímy a ich úlohou je spustiť Shorov algoritmus na kvantovom počítači a prelomiť čo najviac bitov z kryptografického Bitcoin kľúča – čím viac, tým lepšie. Nepôjde o klasické triky, ale čisté využitie kvantovej výpočtovej sily.
Podľa Project Eleven je v súčasnosti ohrozených vyše 6 miliónov BTC, čo predstavuje zhruba 500 miliárd dolárov, ak by kvantové počítače zvládli prelomiť šifrovanie typu ECC (elliptic curve cryptography). Zatiaľ sa to nikdy nikomu nepodarilo, no pokrok v tejto oblasti napreduje – kvantové čipy od IBM a Googlu už dosahujú 100+ qubitov, pričom na prelomenie 256-bitového kľúča bude zrejme treba asi 2 000 qubitov.
Hoci zatiaľ nejde o bezprostrednú hrozbu, odborníci ako Jameson Lopp či Paolo Ardoino zo spoločnosti Tether tvrdia, že je najvyšší čas začať o probléme seriózne hovoriť a pripravovať riešenia. Projekt Eleven verí, že súťaž môže pomôcť nájsť kvantovo odolné riešenia, ktoré zabezpečia budúcnosť Bitcoinu aj v ére kvantových technológií.
Raydium spúšťa novú platformu na tvorbu memecoinov
Tím stojaci za populárnou decentralizovanou burzou Raydium na Solana blockchaine spustil novú platformu s názvom LaunchLab, ktorá umožňuje jednoduché vytváranie memecoinov a iných kryptomien. Cieľom je konkurovať platforme Pump.fun, ktorá bola donedávna dôležitým partnerom tejto decentralizovanej krypto burzy, no nedávno presunula svoje tokeny na vlastnú burzu PumpSwap.
LaunchLab je priamo napojený na likvidity pooly Raydiumu a ponúka tvorcom možnosť bezplatného spustenia tokenov. Ak token vyzbiera 85 SOL (približne 11 150 dolárov), automaticky sa presunie do hlavného Raydium AMM systému.
Okrem toho môžu tvorcovia tokenov získať 10 % z obchodných poplatkov, ktoré ich token vygeneruje po prechode na AMM. Obchodné poplatky LaunchLabu sú nastavené na 1 %, pričom 25 % z nich bude použitých na spätný nákup natívneho tokenu RAY.
Po oznámení projektu zaznamenal token RAY nárast ceny o takmer 14 %, pričom krátko po spustení vyskočil na 2,41 dolára. Spustenie LaunchLabu tak predstavuje novú éru v súboji o dominantnú pozíciu na trhu s memecoinami v rámci siete Solana.
Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.