Nokia Siemens Networks (NSN) sa nedávno pochválila, že pre nemeckého operátora E-Plus zrealizovala prípravu a stavbu kompletne „zelenej“ BTS stanice pre jeho mobilnú sieť. Mobilný operátor sa tak zaradil medzi niekoľko ďalších, ktorí vo svete využívajú tzv. off grid stanice. U nás na to stále čakáme.
ekologická BTS od NSN pre opeátora E-Plus
BTS alebo Base Transceiver Station je jedným z najdôležitejších prvkov mobilnej siete. Znalí vedia o čom je reč, ostatným stačí vedieť, že sú to tie „antény“ na budovách, kopcoch, stožiaroch… a dokonca som už pár videl aj na stožiari billboardu. Každá stanica má pokrytú určitú plochu územia okolo seba, od ktorej závisí aj kvalita pokrytia danej oblasti/krajiny, a teda aj sila signálu na mobilnom zariadení. Samozrejme, je nutné, aby BTS a jej systémy boli napojené na elektrickú energiu. V niektorých oblastiach je však nemožné, resp. veľmi komplikované priviesť elektrinu až k základni. Preto vo svete vznikajú i tzv. off grid BTS, ktoré nepotrebujú napojenie na verejnú elektrickú sieť. Vystačia si samé. Ekologická BTS pre E-Plus v Nemecku však nie je jediná off grid BTS. Vo svete ich NSN inštalovala už niekoľko stoviek, prevažne v Pakistane, Etiópii či Indii, ale i Taliansku. Nokia Siemens Networks dokonca tvrdí, že úspora nákladov môže s takýmto riešením dosiahnuť až 70% a návratnosť, určite drahšej, BTS je vraj v priebehu niekoľkých rokov.
To však nie je jediný dôvod, prečo sa off grid BTS stanice stavajú a postupne čoraz viac využívajú. Jedným z ďalších dôvodov je aj balík Európskej komisie, vďaka ktorému by sa do roku 2020 mala znížiť spotreba energie i emisií o 20 % a o rovnaké percento by sa malo naopak zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov. Riešením ako to dosiahnuť je využívať tieto zdroje v každej možnej oblasti. Off grid BTS od NSN je pekným príkladom. V bližšie nešpecifikovanej oblasti si operátor E-Plus nechal vybudovať BTS stanicu, ktorá využíva nielen veternú, ale i slnečnú energiu ako sa len dá. Na hromadenie vyprodukovanej elektriny sú použité batérie a ako záloha zas palivové články. Pre maximálne využitie potenciálu Slnka NSN vybavila stanicu solárnych sledovacím systémom, ktorý natáča solárne panely vždy v smere slnečných lúčov. Zároveň je možné BTS obsluhovať a kontrolovať na diaľku, takže operátori nemusia v staniciam vysielať motorizované jednotky. Na tlačovke, kde sa operátor pochváli i inými, no menej zaujímavými informáciami padla i otázka, či takéto BTS využívajú aj naši operátori. Vraj nie, no keďže NSN nedodáva technológie všetkým trom, je ťažké hovoriť o ostaných.