Americký Qualcomm vynovil svoj modem pre mobilné zariadenia, pričom tvrdí, že zvláda prenosové rýchlosti do 10 Gbit/s. Znamenalo by to, že v smartfóne už o rok-dva by sme mohli surfovať takýmito rýchlosťami. Prax je síce celkom inde, no najdôležitejšie je, že na to nemáme siete.
Na Slovensku, ale aj vo väčšine sveta siete piatej generácie (5G) ešte len začínajú rásť. U nás je napríklad pokryté 5G sieťou iba pár percent územia a raketový rast čakať zatiaľ nemôžeme. Napriek tomu výrobcovia hardvéru, špeciálne Qualcomm ako líder v tejto oblasti, neustále inovuje a predstavuje vylepšené produkty.
Takým je aj modem Snapdragon X65, ktorý priamo vychádza z modelu Snapdragon X60 spred necelého roka. Hlavnou novinkou toho bola možnosť práce a súčasnej agregácie v oboch hlavných 5G rozsahoch, tak v milimetrových vlnách (mmWave), ako aj v sub-6 GHz pásmach. Modem z februára 2020 tak dokázal prenášať dáta rýchlosťou do 7,5 Gbit/s.
Nový modem, Qualcomm Snapdragon X65 dokáže prakticky to isté, agregáciou sietí ale dokáže ísť s rýchlosťou sťahovania až na 10 Gbit/s. Spĺňa totiž 3GPP Release 16.
To je rýchlosť o akej snívame aj v prípade optického pripojenia a Qualcomm to sľubuje v bezdrôtových sieťach. Rozdiel je v tom, že kým v pevnom pripojení máme šancu občas dosiahnuť k proklamovaným rýchlostiam, v bezdrôtovej oblasti je to až nereálne.
Okrem toho, že rýchlosť závisí od toho, ako ju obmedzuje operátor, záleží aj množstva ďalších faktorov, ktoré determinujú finálnu rýchlosť. Ide napríklad od vzdialenosti k BTS staniciam, počasie či dokonca aj množstvo pripojených zariadení na konkrétne stanice.
Hoci to znie negatívne, 10 Gbit/s modem v praxi ale aj tak bude znamenať zvýšenie rýchlosti. Nie dnes, ani o rok, no o dva roky, kedy budú 5G výrazne rozšírené a kedy aj operátori budú ponúkať podstatne väčšie balíky a rýchlosti.
Zabúdať nesmieme ani na krajiny, kde je 5G už dnes pomerne rozšírená a zákazníci si tam surfujú už dnes rýchlosťami 1 Gbit/s. Pre zákazníkov v Japonsku či Južnej Kórei bude potrebné od výrobcov smartfónov priniesť čosi novšie, lepšie, rýchlejšie.
Ďašlím aspektom pre zrýchľovanie sú iné zariadenia ako mobilné telefóny. Qualcomm Snapdragon X65 si nájde svoje využitie aj v automobiloch blízkej budúcnosti, a to nie len v tých autonómnych. Aj neautonómne budú chcieť byť vybavené špičkovým pripojením k internetu pre pokročilejšie funkcie.
V neposlednom rade nájdete X65-ťku aj v notebookoch či tabletoch. Aj v nich zákazníci očakávajú (hlavne v prípade notebookov) byť neustále on-line a ideálne s čo najvyššími rýchlosťami pripojenia. Pre bežných spotrebiteľov je v akomsi rúšku tajomstva aj množstvo ďalších využití rýchleho modemu, ako v strojoch, dokonca aj tých operačných, tak aj v privátnych 5G sieťach, ktoré využívajú veľké firmy pre lepšiu vnútrofiremnú komunikáciu.
Snapdragon X65 nepracuje výhradne v sieťach 5G, ale dokáže využívať všetky pásma 4G či 3G sietí (samozrejme aj 2G). Nový modem je tak možné využívať prakticky na celom svete pre pripojenie k mobilnému internetu.
Nový modem Snapdragon X65 tento rok v zariadeniach uvidíme len veľmi ťažko, ak, tak najskôr koncom roka. Výrobcovia hardvéru musia najskôr od Qualcommu získať vzorky, s ktorými budú môcť ďalej pracovať a vytvoriť im podmienky vo svojich zariadeniach, aby fungovali správne. S najväčšou pravdepodobnosťou tak X65 uvidíme začiatkom budúceho roka na CES a MWC v smartfónoch, notebookoch a automobiloch. V čipsete Snapdragon 888 je totiž stále zabudovaný modem X60.