Bezpečnostní experti spoločnosti Kaspersky Lab si posvietili na bežne dostupné inteligentné zariadenia do domácnosti pripojené na internet tzv. internet vecí (Internet of Things). U väčšiny ale objavili závažné bezpečnostné ohrozenia. Konkrétne testovali napríklad kávovar, ktorý sprístupnil Wi-Fi heslo majiteľa domu, kamerový monitor pre bábätká, ktorý sa dal zneužiť hackermi, či bezpečnostný systém kontrolovaný smartfónom, ktorý bolo možné oklamať pomocou obyčajného magnetu.
Kamerový monitor pre bábätká dovolil počas experimentu hackerovi, používajúcemu rovnakú sieť ako majiteľ monitoru, napojiť sa na kameru, pozrieť si video a spustiť zvuk priamo na kamere. Ďalšie kamery rovnakého výrobcu pre zmenu hackerovi umožnili prístup k majiteľovým heslám.
V prípade kávovaru ovládaného cez aplikáciu bolo zarážajúce, že hacker nemusel byť ani v rovnakej sieti, a napriek tomu mu kávovar poskytol dostatok nešifrovaných informácií, vďaka čomu získal heslo a prístup do celej Wi-Fi siete majiteľa.
Domáci bezpečnostný systém ovládaný pomocou smartfónu preukázal zraniteľnosť v jednom zo senzorov v systéme. Kontaktný senzor, aktivujúci alarm pri otvorení okna alebo dverí, reaguje na magnetické pole vysielané magnetom umiestneným na okne alebo dverách. Počas tohto experimentu špecialisti Kaspersky Lab nahradili magnetické pole jednoduchým magnetom, čo im umožnilo okno a dvere otvárať bez aktivovania alarmu. Znepokojivý je fakt, že podobný typ senzorov je súčasťou mnohých domácich bezpečnostných systémov.
Experti zo spoločnosti Kaspersky Lab preto odporúčajú dodržiavať nasledovné zásady, z ktorých citujeme:
1. Pred kúpou IoT zariadenia si na internete overte, či sa s ním nespájajú nejaké zraniteľnosti.
2. Nie vždy je múdre investovať do najnovšieho typu zariadenia. Lepšie je zakúpiť produkty, ktoré už za sebou majú niekoľko softvérových aktualizácií.
3. Ak máte doma uložené mnohé cenné predmety, zišiel by sa vám profesionálny bezpečnostný systém. V prípade monitoru pre bábätká je najlepšie zvoliť čo najjednoduchší typ, ktorý prenáša zvukový signál, ale nedá sa pripojiť na internet.