Reklama

V Estónsku volilo 44,5% ľudí cez internet, u nás nemôže nikto

Zdroj | Temporary Forevers
Števo Porubský
Zdroj | Temporary Forevers
Zdroj | Temporary Forevers

Estónsko je príkladom pre všetky krajiny sveta v mnohých ohľadoch. Tým najväčším je bezpochyby elektronizácia verejnej správy. Pojem u nás tak deformovaný, že sa stal až pejoratívom. Minuté miliardy eur a stále nevidíme reálne a hlavne funkčné výsledky. V Estónsku to pritom funguje už roky.

Pozrite si

Estónsko nám svojou digitalizáciou ukazuje, že sa ešte máme čo učiť

Zdroj | Logitech

Ak vám niekto z politikov povie, že elektronické voľby sú nemožné, odkážte ho na Estónsko. V tejto síce malej, zato veľmi progresívnej krajine môžu jej obyvatelia voliť už roky cez internet. Zvládajú to pritom nielen mileniáli či ľudia v produktívnom veku, ale aj seniori.

Estónsko pritom prešlo poriadny kus cesty. Ešte na prelome milénia sa zaviazalo o to, aby mal každý občan prístup k internetu. O pár rokov neskôr bol spustený systém na on-line voľby, tzv. i-voting. V jeho začiatkoch v roku 2007 volilo cez internet zhruba 30 000 voličov zo všetkých 940 000 oprávnených voličov.

Po rokoch a desiatich voľbách s možnosťou on-line hlasovania sa to však výrazne zmenilo. K on-line „urnám” pristúpilo 250 000 z 881 000 oprávnených voličov. To predstavuje vyše 28% voličov. Celkovo však percentuálny podiel voličov predstavoval 44,5%, pretože k voľbám pristúpilo 561 131 ľudí spomedzi všetkých oprávnených voličov. To mimochodom predstavuje 63,7%  volebnú účasť. Na Slovensku sme od volieb v roku 2002 nedokázali mať väčšiu účasť ako 60%.

V Estónsku za posledné roky rástla účasť voličov práve cez internet.

Zdroj | e-estonia

Ako sa volí v Estónsku cez internet?

Na to, aby mohli Estónci voliť cez internet nepotrebujú prakticky nič špeciálne. Stačí im občiansky preukaz s čipom (majú ich už dávno všetci), čítačka a počítač. Voliť je pritom možné z akéhokoľvek kúta sveta. Čerešničkou je fakt, že svoju voľbu môžu Estónci ešte pred uzavretím hlasovania zmeniť. Aj niekoľkokrát. Za platný hlas sa počíta posledný podaný hlas. Nemôže sa tak stať, že hlas bude neplatný.

Voliť cez internet je možné niekoľko dní pred samotnými voľbami, ktoré prebiehajú iba jeden deň. V daný deň volieb nie je možné voliť cez internet, ale je možné voliť osobne. To aby sa nestávalo, že niekto bude voliť cez internet a aj osobne. V prípade „off-line” volieb sú totiž zoznamy oprávnených voličov stále dostupné iba na papieri. Aj Estónsko má teda ešte čo robiť a nie je dokonalé.

Estónsko uvádza, že aj napriek zvýšeným nákladom na hardvér a softvér, ktorý je potrebný pri elektronických voľbách, takýto typ volieb dokáže ušetriť okolo 50% nákladov spojených s voľbami.

Bezpečnosť je v prípade elektronických volieb na prvom mieste, no aj samotní predstavitelia priznávajú, že môže nastať útok na volebný systém a hlasy môžu byť zneužité. To isté sa ale vraj môže stať aj pri bežnom hlasovaní, napríklad pri sčítavaní hlasov.

Zdroj | Microsoft

Ženy na čele krajiny?

Mimochodom, v Estónsku zvíťazila strana ER (Estónska reformná strana), na čele ktorej je Kaja Kallasová. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou i premiérkou. Estónsko sa tak môže stať zároveň prvou krajinou, v ktorej budú na čele krajiny výlučne ženy! Estónsko má totiž od roku 2016 prezidentku, Kersti Kaljulaid. Zároveň do 101-členného estónskeho parlamentu zasadne 29 žien. Máme sa veru čo od Estóncov ešte učiť…

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.