Čínsky príbeh ako z knihy Orwella sa stáva skutočnosťou. Najnovšie sa v čínskych triedach začala využívať technológia rozpoznávania tváre na monitorovanie, či deti dávajú na hodinách pozor.
Čína svojim sociálnym programom, ktorý oceňuje svojich občanov kreditmi, na základe ktorých budú mať upravené práva a povinnosti, vzbudila veľkú vlnu pozornosti a tiež kritiky. Technologický rozvoj, ktorý v Číne prekvitá, umožňuje využívať technológie aj v školách na monitorovanie školákov, ktorí nedávajú pozor.
Podľa vládnej strany Hangzhou.com, škola nainštalovala technológiu na rozpoznávanie tváre na monitoring triedy a pozornosti žiakov.
What else can surveillance cameras do in classroom other than exam supervision? High school in #Hangzhou uses camera to identify students facial expression for class performance analysis and improvement pic.twitter.com/bXolAE7Ev8
— People's Daily, China (@PDChina) May 16, 2018
Tri kamery boli nainštalované nad školskou tabuľou v strednej škole Hangzhou Number 11 High School vo východnej Číne. Systém dokáže identifikovať sedem rôznych emócií tváre – neutrálna, radostná, smutná, sklamaná, nahnevaná, vystrašená a prekvapená. Na základe tejto identifikácie dokáže systém vyhodnotiť, či je dieťa sústredené na hodinu a či ho baví aktuálny predmet.
Pokiaľ sa dieťa nudí, prípadne nesústredí, systém to vyhodnotí a pošle učiteľovi feedback. Momentálne sa systém testuje len v jednej triede no v priebehu leta majú byť kamery nainštalované v celej škole.
Jedno dieťa sa pre stránku Hangzhou.com vyjadrilo: „Predtým keď sme mali predmet, ktorý ma nebavil, zvykol som byť lenivý a tiež som si zvykol pospať na lavici. Odkedy boli nainštalované kamery, už si nedovolím byť rozptýlený. Je to ako pár očí, ktoré má neustále sledujú.“
Systém sa samozrejme nevyhol ani kritike v podobe práva na súkromie študentov, no riaditeľ školy Mr Ni sa vyjadril, že systém zvýši vzdelávacie štandardy. „Je to to isté, ako keby mal učiteľ asistenta, ktorý dokáže zvýšiť kvalitu učenia.“