Reklama
  • #Veda
  • 2 min.
  • 26.11.2014

V CERN-e objavili dve nové častice, existovali pri zrode vesmíru

Juraj Procházka

Vo švajčiarskom vedecko-výskumnom stredisku CERN pracujú tisíce vedcov a posúvajú hranice jadrovej a kvantovej fyziky. Vďaka najväčšiemu urýchľovaču častíc na svete LHC (Large Hadron Collider) s tunelom o dĺžke 27 kilometrov vytvárajú pri zrážkach častíc podmienky podobné tým, aké panovali krátko po vzniku vesmíru.

Hoci je momentálne urýchľovač LHC odstavený a spustiť ho majú až na budúci rok, výskum beží na plné otáčky. Pri experimentoch totiž vzniká také množstvo dát, že na ich analýzu v reálnom čase nestačia ani tie najvýkonnejšie superpočítače. Tie sa síce v CERN-e používajú, ale kvôli zvýšeniu výkonu na spracovaní a analýze dát pracujú zosieťované počítače v 35 krajinách.

cern-lhc

Rozloženie detektorov na urýchľovači LHC v CERN-e. Obr.: CERN

Nové objavy a poznatky tak prichádzajú „off-line“ aj pri odstavenom urýchľovači. Tak tomu bolo aj v polovici novembra, keď CERN oznámil objav dvoch nových subatomárnych častíc z rodiny baryónov v rámci experimentu LHCb. Nové častice vedci pomenovali Xi_b‚- a Xi_b *-.

Baryóny sú tvorené z troch základných stavebných kameňov, subatomárnych častíc zvaných kvarky, viazaných navzájom takzvanou silnou interakciou. Známe protóny a neutróny sú tiež baryóny, ktoré tvoria jadrá atómov. Po doplnení o elektróny vytvárajú atómy všetkých chemických prvkov a stávajú sa materiálom pre všetky veci okolitého hmotného sveta.

Tip: Objav Božskej častice je na svete!

Nové častice sú viac ako šesťkrát hmotnejšie než protón, a to kvôli tomu, že sa skladajú z trojice iných kvarkov, než protóny a neutróny. Každá z nových častíc obsahuje jeden „krásny“ (beauty, b), jeden „podivný“ (strange, s), a jeden down (d) kvark. Výsledky experimentu budú publikované v Physical Review Letters.

Existenciu častíc podobných protónom predvídali vedci už od roku 2009 a fyzici predpokladali, že uvidia aspoň jednu z dvojice zložených častíc. Namiesto toho uvideli dve.

Okrem hmotnosti nových častíc tím tiež študoval relatívnu hodnotu ich produkcie, ich šírku (meranie ich (ne)stability ) a pár ďalších detailov ich rozpadu. Nové baryóny majú veľmi krátky život v trvaní len tisíciny miliardtiny sekundy pred tým, ako sa rozpadnú na päť menších častíc.

Zdroj: IFL SCIENCE

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.