Národná diaľničná spoločnosť oznámila spustenie smart dopravného značenia na bratislavských diaľniciach D1 a D2, vďaka čomu bude možné po nich jazdiť vo vybraných časoch rýchlosťou až 130 km/h, teda diaľničnou rýchlosťou. V súčasnosti je rýchlosť na bratislavskom obchvate obmedzená striktne na 90 km/h.
Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:
Bratislavskí vodiči si určite všimli, že v posledných týždňoch sa na obchvate budovali viaceré masívne držiaky pre tzv. premenné dopravné značky. Tie sú súčasťou omnoho masívnejšej siete snímačov a senzorov, vďaka ktorým je systém smart diaľnic schopný v reálnom čase upravovať maximálnu povolenú rýchlosť.
Celkovo má byť na mestských diaľniciach až 178 rôznych senzorov. „Ide najmä o detektory vozidiel, stavu vozovky a senzory ovzdušia (teplota, zrážky, dohľadnosť). Systém získané údaje overí, vyhodnotí, následne namodeluje premávkové procesy a vytvorí krátkodobé predikcie ďalšieho vývoja. Riadenie premenných dopravných značiek bude prebiehať automaticky, pričom ich nastavenie bude prehodnocované každých 60 sekúnd, pri závažnejších incidentoch aj skôr.“
130 km/h, ale aj pokojne i 50 km/h!
Všetko to smeruje k tomu, aby bol obchvat pre vodičov čo najplynulejší. Samozrejme, v čase ranných a poobedných dopravných špičiek nečakajte, že po obchvate budete môcť bez pokuty jazdiť rýchlosťou 130 km/h, no ak cez Bratislavu budete chcieť ísť napríklad v nočných hodinách, kedy je zbytočné, aby vozidlá jazdili obmedzenou rýchlosťou, premenné dopravné značky dovolia ísť až rýchlosťou 130 km/h.
Možné je i to, že pre každý z jazdných pruhov budú maximálne rýchlosti rozdielne. Nad každým pruhom je totiž samostatná premenná značka. „V prípade poruchy, výpadku telekomunikačnej siete, či napájania budú k dispozícii prídavné lamelové premenné dopravné značky, ktoré sa samočinne pretočia do polohy s príslušným obmedzením rýchlosti,“ informuje NDS.
Zároveň bude s najväčšou pravdepodobnosťou maximálna rýchlosť v čase špičiek podstatne nižšia ako v súčasnosti, a to dokonca až na rýchlosť 50 km/h. NDS totiž tvrdí, že „pri rýchlosti 130 km/h prejde úsekom menej vozidiel ako pri 50 km/h. Dôvodom sú najmä väčšie vzdialenosti medzi vozidlami pri vyšších rýchlostiach. Dlhoročné dopravné prieskumy ukázali, že najviac vozidiel dokáže prejsť Bratislavou pri rýchlosti 50 km/h.“
V prvej fáze chce NDS spustiť smart systém v celej dĺžke diaľnice D1 na území mesta Bratislava, t. j. medzi križovatkou Bratislava Pečňa a budúcou križovatkou Bratislava východ (dnes výjazd Vajnory). Až v druhej fáze chce NDS spustiť aj mestský úsek D2, D2 výjazd Mlynská dolina – križovatka Jarovce. Naďalej platí, že jazda na týchto úsekoch nie je spoplatnená ako ostatné diaľničné a rýchlostné cesty v SR.
NDS si od spustenia moderného líniového riadenia dopravy sľubuje samé pozitíva: „Zavedením systému tzv. inteligentných, resp. chytrých diaľnic dokážeme navýšiť kapacitu preťažených úsekov o desať až dvadsať percent oproti stavu bez aktívneho riadenia. Výrazne znížime výskyt kolón a ich rozsah, zlepšíme plynulosť dopravy a zároveň včasným varovaním vodičov pri dopravných incidentoch zvýšime bezpečnosť cestnej premávky. Motoristom pomôžeme významne eliminovať časové straty.“
Neskôr sa má systém líniového riadenia rozšíriť na D1 až po Senec, resp. na D2 až po Stupavu. „Líniové riadenie bude zároveň aplikované aj na stavbách obchvatu Bratislavy v zodpovednosti koncesionára PPP projektu a to na D4 v úseku Bratislava, Jarovce – Bratislava, Rača a na R7 v úseku Bratislava, Nivy – Bratislava, juh, v smere do Bratislavy tiež pred uzlom Bratislava, juh. Po líniovom plánujeme v ďalšom kroku spustiť aj sieťové dopravné riadenie. Využívať pri ňom budeme už inštalované veľkoplošné biele premenné informačné tabule. Pomocou nich budeme vodičov informovať o prípadných obmedzeniach a zdržaniach v riadenej sieti diaľnic (nie iba v línii) a odporúčať im vhodné náhradné obchádzkové trasy.“