- #Ekológia
- 4 min.
- 1.3.2024
V Banskej Bystrici majú najväčšie smart úložisko na Slovensku s výkonom 2,7 MW
Solárne a veterné elektrárne nemôžu byť efektívnym prínosom energetického mixu, pokiaľ nie sú kombinované so záložnými zdrojmi, ktoré dokážu kompenzovať výpadky dodávok energie, keď nefúka vietor, alebo nesvieti slnko. A rovnako ak nedokážu akumulovať prebytky v časoch nadprodukcie elektriny. Keďže prečerpávajúca vodná elektráreň je zriedkavou a výnimočnou investíciou, jasnou voľbou sú aktuálne batériové úložiská.
Prvé takéto batériové úložisko BESS (z angl. „battery energy storage system“) o výkone 1,25 MW a s kapacitou 1,2 MWh vzniklo na Slovensku v roku 2022. V areáli bývalého závodu ZŤS v Martine ho postavila slovenská spoločnosť GreenBat. Úložisko je certifikované na primárnu reguláciu rozvodnej siete.
V banskobystrickom priemyselnom parku teraz úspešne spustili do prevádzky najväčšie smart batériové úložisko na Slovensku s výkonom 2,7 megawattov a kapacitou 2,916 MWh. Úložisko je dielom slovenskej spoločnosti FUERGY, ktorá v ňom použila nehorľavé LiFePO4 batérie od spoločnosti Pylontech.
Nové batériové úložisko je inštalované priamo v budove Energetiky v časti elektrickej rozvodne pod správou spoločnosti EnergyTech, s.r.o. v priemyselnom areáli. Prevádzkuje ho spoločnosť Energy BB s.r.o.. Nachádzajú sa tu aj recyklačné linky, stavebniny a ďalšie priemyselné podniky. V areáli sa tiež plánuje ďalšia priemyselná výstavba a funguje tu miestna distribučná sústava (MDS), ktorej majiteľom a prevádzkovateľom je takisto spoločnosť EnergyTech, s.r.o..
Ide o technologicky komplexnú inštaláciu, vytvorenú bez financovania z verejných zdrojov. Batéria dokáže nahradiť fosílne zdroje na výrobu elektrickej energie, ktoré sa štandardne podieľajú na udržiavaní stability elektrickej sústavy. Úložisko tak ušetrí približne 361 ton emisií CO2 ročne a svoju uhlíkovú stopu zmaže za niečo vyše roka.
Celý projekt batériového úložiska vznikol v krátkom čase. Podarilo sa ho zrealizovať od fázy návrhu po spustenie do prevádzky za rekordných 6 mesiacov, pričom návratnosť investície je menej ako 3,5 roka, uviedol Vladimír Miškovský, CBO spoločnosti FUERGY.
K návratnosti investície prispieva multifunkčné využitie batériového úložiska pre stabilizáciu elektrickej sústavy aj pre riadenie flexibility v rámci priemyselného parku. Riadiaci systém FUERGY zefektívni využitie fotovoltickej elektrárne s výkonom 600 kWp, ktorá je postavená v areáli priemyselného parku. Životnosť úložiska by mala dosiahnuť minimálne 15 rokov, keďže sa počíta s degradáciou batérií na úrovni iba 1,5-2 % ročne.
Veľké úložiská možno efektívne využiť v bývalých priemyselných areáloch, alebo v podnikoch s energeticky náročnými technológiami, ktoré vzhľadom na vývoj hospodárstva utlmili svoju výrobu, no zostala im dostatočná energetická infraštruktúra ako trafostanice a podobne.
Pre využitie úložiska s výkonom dostatočným na poskytovanie oboch typov podporných služieb je potrebný aj dostatočne veľký odber energie. Pre úložisko s výkonom 2,7 megawattov ide o odber minimálne 35 gigawatthodín ročne.
Podstatne väčšie úložisko s výkonom až 35 MW pripravuje neďaleko obce Nižná pri Piešťanoch ZSE Energia. Projekt by mal byť dokončený v roku 2025.