Príbeh nenaplnenej lásky Sládkoviča a Maríny pozná každý. Mať ale možnosť prežiť ho interaktívne, prostredníctvom moderných technológií, to dáva tomuto eposu iný rozmer.
Práve takúto unikátnu zážitkovú expozíciu priamo v Dome Maríny/Banke Lásky v Banskej Štiavnici prežijete vďaka moderným technológiám Epson. My sa s vami aspoň čiastočne podelíme o tento zážitok v nasledujúcej reportáži.
V Banskej Štiavnici sa vďaka nadšencom z neziskovej organizácie Marína a Sládkovič spojili moderné technológie a história. V rodnom dome Maríny ožil vďaka technológiám Epson ľúbostný príbeh Andreja Sládkoviča a Maríny Pischlovej.
Príbeh historicky najznámejších slovenských milencov, zvečnený v rekordne najdlhšej ľúbostnej básni sveta, bol inšpiráciou pre oživenie domu Maríny a vytvorenie celosvetového unikátu v jeho útrobách. Tak vznikla BANKA LÁSKY.
Cieľom neziskovky Marína a Sládkovič bolo predstaviť svetu skutočný príbeh nenaplnenej lásky inovatívnym, zážitkovým spôsobom pomocou najmodernejších technológií. Túto neľahkú výzvu technologicky zabezpečila firma Epson a vďaka jej špičkovým zariadeniam môžete zažiť takúto jedinečnú atrakciu.
Do skutočného príbehu lásky Maríny a Sládkoviča vás vtiahnu Hovoriace obrazy (pripomínajúce tie z Harry Pottera). Na vytvorenie ilúzie starobylých olejomalieb štyroch portrétov v historických drevených rámoch, na ktorých sú Marína, Sládkovič, Marínina mama a Marínin manžel Gerzsa, boli použité projektory Epson EB-585W.
Priamo počas prehliadky obrazy ožijú a začnú medzi sebou komunikovať. Touto unikátnou high-tech formou vám vyrozprávajú, ako to v skutočnosti bolo v jednom z najslávnejších príbehov lásky. Mimochodom, ako si na fotografiách môžete všimnúť, úloh postáv príbehu sa ujali známe herecké osobnosti, Emília Vášaryová (mama Pischlová), Táňa Pauhofová (Marína), Robo Roth (Sládkovič) a Luboš Kostelný (Gerzsa).
Tieto štyri obrazy sú premietané iba tromi projektormi Epson EB-585W. Ako nám priblížila PR manažérka Epson Slovensko Kateřina Vymazalová, vďaka ich ultra krátkej projekčnej vzdialenosti môžu byť umiestnené tesne pod obrazmi, a to dokonca excentricky. Navyše disponujú vysokým kontrastom a jasom, takže projekcia je dobre viditeľná aj za denného svetla.
Projektory sú citlivo zapracované do priestoru, takže aj technicky zdatný návštevník ich ťažko odhalí. Aj ja (autor reportáže) som sa najskôr rozhliadal po strope či nábytku, rozmiestnenom v miestnosti. Až neskôr nám boli odhalené vo svojich skrýšach. Skúste ich počas svojej návštevy Banky Lásky nájsť…
Ďalšou, nemenej unikátnou atrakciou Banky Lásky je prvý trezor na svete, v ktorom je uschovávané to najcennejšie pre človeka – láska. Jeho zaujímavosťou je, okrem iného, aj podlaha vytvorená zo zrkadiel, čo ešte viac umocňuje majestátnosť trezora.
„Trezor je vytvorený z veršov rukopisu básne Marína – Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Každému písmenku, znaku a medzere tejto básne je priradená jedna Schránka, do ktorej si ľudia z celého sveta môžu uschovať veci, ktoré symbolizujú ich lásku k niekomu alebo niečomu. Na každej Schránke je kúsok z originálneho Sládkovičovho rukopisu básne Marína,“ vysvetľuje Katarína Javorská, PR manažérka neziskovej organizácie Marína a Sládkovič.
Originál Sládkovičovho rukopisu básne Marína z roku 1846 je zákonom chránenou národnou kultúrnou pamiatkou. Je preto uchovaný v trezore Slovenskej národnej knižnice v Martine. Avšak nie je prístupný verejnosti, pretože je veľmi citlivý na svetlo a teplo.
https://www.youtube.com/watch?v=0VemdnjsXNk
Preto, aby rukopis mohol byť sprístupnený širokej verejnosti, bol na jeho skenovanie použitý skener Epson Perfection V750 Pro, ako sme vás o tom pred časom informovali. Pripomenieme, že dovtedy bol rukopis naskenovaný v rozlíšení 600 dpi. Práve skener Epson umožnil naskenovanie vo vysokom rozlíšení až 9 600 dpi. Vďaka tomu mohol byť rukopis básne Marína prenesený na Schránky v spomenutom trezore.
Do týchto Schránok si ktokoľvek môže uložič takmer čokoľvek, čo je pre neho najvzácnejšie, alebo čo práve jemu charakterizuje lásku. Každý, kto si do Schránky niečo uloží, dostane ako darček zápis do „Matriky Lások“. A podľa dĺžky uschovania prípadne aj ďalšie darčeky.
Prehliadka Domu Maríny/Banky Lásky vás zavedie aj do symbolickej Sládkovičovej knižnice, kde si netradičným spôsobom vyskúšate, ako sila lásky dokáže zázračne spúšťať projekciu tých najkrajších veršov básne Marína. Tento úžasný zážitok umožňuje päť projektorov Epson EB-535W s 3LCD technológiou. Ak ste si pri pohľade na predošlú fotografiu pomysleli, že na stenách sú tapety, tak sa mýlite.
Tieto projektory sú umiestnené pod stropom miestnosti a okrem veľkolepých projekcií dokážu navodiť autentickú atmosféru starobylej knižnice. V jej strede sa v sklenej vitríne nachádzajú nie len vzácne archiválie, ale aj snubný prsteň Maríny, ktorý dostala od Sládkoviča. Donca sme nahliadli aj do Maríninej spálne.
Banka lásky s technológiami od Epsonu slávi úspech po celom svete. Hoci je otvorená iba od decembra minulého roka, za krátky čas ju navštívilo už približne 10 000 ľudí a zaujala stovky médií po celom svete. Veď každý deň tu ľudia zažívajú smiech dojatie, zábavu aj zimomriavky. Na záver ešte niekoľko citátov svetových médií.
„BANKA LÁSKY je prvý trezor na svete, v ktorom sa uschováva láska.“
Agence France Presse, Francúzsko.
„Slovensko očarilo svet BANKOU LÁSKY“
BBC, Anglicko
„Zabudnite na Paríž či Veronu – zaľúbené páry z celého sveta dnes chodia do malého mesta na Slovensku, aby si tam uschovali svoju lásky navždy.“
Straitstimes, Singapore
„BANKA LÁSKY je atrakcia pre zaľúbencov z celého sveta.“
Le Courrier, Australia
P.S.: Návštevu Domu Maríny/Banky Lásky v Banskej Štiavnici aj my všetkým vrelo odporúčame. Nielen, že si oživíte, prípadne sa nanovo oboznámite s najznámejším ľúbostným príbehom, ktorý, narozdiel od vymyslených postáv Rómea a Júlie, zobrazuje osud skutočných ľudí, ale naozaj zažijete niečo, čo zatiaľ žiadna iná expozícia na svete neponúka. Tak načo utekať až do Verony, keď Banskú Štiavnicu máme „pod nosom“.
Za možnosť navštíviť Banku Lásky ďakujeme spoločnosti Epson.