- #Smart home
- 8 min.
- 10.1.2023
Už ste začali šetriť na kúrení? Nie je to žiadna veda, ak ustriehnete vlhkosť
Máme január 2023, čo znamená, že je už ale naozaj najvyšší čas pozrieť sa na to, akým spôsobom kúrite. Ceny energií rastú, dodávky môžu viaznuť a ak nemáte fotovoltické panely, či malú vodnú elektráreň, treba ustriehnuť ich spotrebu. Zabúdať netreba ani na životné prostredie. Čo s tým?
V dnešnom článku si v krátkosti povieme, ako by ste mali kúriť a vetrať a akú rolu v tom môžu zohrať smart zariadenia. Naše domácnosti by totiž mali byť nielen príjemne teplé, mať aj správnu vlhkosť.
Najjednoduchší spôsobiť, ako ušetriť na kúrení, je vyhrievať domácnosť na nižšiu teplotu. Nie je zdravé, mať doma 23 °C. Nič sa nestane, ak znížite teplotu o jeden stupeň, naopak – náklady na kúrenie klesnú o 6 až 8 %. Na druhej strane, ak budete kúriť málo, klesne teplota vzduchu, čo napomáha vzniku plesní. Ak klesne teplota stien pod 18 °C, nebudete sa cítiť v miestnosti pohodlne, aj keď si zakúrite v krbe. Ďalším nebezpečenstvom pre zdravie je suchý vzduch.
Pozor na vlhko!
Ak klesne teplota interiérových múrov pod kritickú hranicu a vy vetraním prinesiete nadmerne vlhký vzduch, koledujete si o vznik plesní. Sú zdravotne nebezpečné, pretože obsahujú množstvo toxických látok a môžu spôsobiť vznik chronických ťažkostí.
Bežne sa vlhkosť reguluje vetraním. V prípade silných mrazov musí byť krátke a intenzívne. Čo ale v takomto počasí, keď máme plusové teploty pripomínajúce nástup jari a nie január?
Tepelnú pohodu pociťujete pri presne namiešanej kombinácií vlhkosti a teplotu vzduchu. Môže to byť 23 °C a 30 % vlhkosť, ale aj 21 °C a 60 % vlhkosť. Ako vidíte, nie je to len o teplote vzduchu. Majte na pamäti, že ideálna vlhkosť vzduchu je medzi 45 až 60 %. Vznik plesní urýchli teplota pod 15 °C a vlhkosť nad 60 %. Ak je v miestnosti vlhkosť nad 80 %, takmer určite sa začne vytvárať pleseň.
Vlhkosť vzduchu zistíte pomocou vlhkomeru. Tých je na výber obrovské množstvo, samozrejme aj v smart prevedení. Odporúčiť môžeme napríklad model Netatmo Healthy Home Coach. Tento šikovný gadget meria nielen vlhkosť, ale aj kvalitu vzduchu, teplotu a hluk. S meraním hladiny CO2 budete presne vedieť, kedy máte otvoriť okno a vniesť do izby čistý vzduch. Vďaka nemu si môžete byť istí, že máte tieto pre zdravie dôležité hodnoty pod kontrolou.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.
Ďalším šikovným pomocníkom pre tých, ktorí využívajú smart domácnosť na platforme HomeKit je Eve Weather. Ide o kompaktnú meteostanicu, ktorá vám umožní sledovať aktuálnu vonkajšiu teplotu, vlhkosť vzduchu a barometrický tlak a sledovať vývoj počasia. Pripája sa priamo k vášmu iPhonu iPadu, či Macu pomocou Wi-Fi, alebo Bluetooth.
Aplikácia Eve zaznamenáva a vizualizuje poveternostné podmienky v priebehu času a poskytne vám informácie o mikroklíme. Vďaka svojmu vodeodolnosti IPX3 môžete meteostanicu umiestniť kdekoľvek, na stene terasy, na poličke či v altánku. Rozmery zariadenia sú 54 x 54 x 16 mm.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.
Mi Temperature and Humidity Monitor Pro od Xiaomi predstavuje veľmi dobrú voľbu za priaznivú cenu. Má 3,7″ e-Ink displej, vďaka čomu stačí prístroj napájať dvomi batériami CR2032. Zariadenie využíva vysoko presný senzor od švajčiarskej spoločnosti Sensirion a postará sa o nepretržité sledovanie zmien vnútornej teploty a vlhkosti. Samozrejme, všetky údaje nájdete aj v aplikácii.
V prípade, že máte Xiaomi Gateway môžete pripojiť toto zariadenie k ďalším inteligentným zariadeniam vo vašej domácnosti. Napríklad ak poklesne teplota pod určitú úroveň, automaticky vám príde notifikácia, zapne sa ohrievač, alebo ak máte suchý vzduch, aktivuje sa smart zvlhčovač vzduchu.
Ako bojovať so suchým vzduchom?
Ďalším problémom, s ktorým sa môžete v zimných mesiacoch stretnúť je suchý vzduch. Svoje o tom vedia astmatici, ale nielen oni. Koronavírus sa postaral, aby malo s pľúcami problém oveľa viac ľudí, ako to bolo doteraz.
Najlepším spôsobom, ako zlepšiť vzduch je zvlhčovač. Aj tých je na trhu obrovské množstvo, vrátane tých inteligentnejších. Redakcia, ako aj ja osobne, mám veľmi dobrú skúsenosť so švajčiarskou značkou Stadler Form.
Smart zvlhčovač Karl prináša kombináciu technológie prirodzeného odparovania s inteligentnými funkciami v mobilnej aplikácii. Aktuálne predstavuje zrejme najlepšie riešenie, ktoré v oblasti úpravy vzduchu na trhu nájdete. V energeticky nestálej dobe určite oceníte technológiu Adaptive Humidity, ktorá zvlhčuje s automaticky regulovaným výkonom, čím priamo šetrí elektrickú energiu. Unikátny dizajn navrhol Matti Walker.
Menší model Stadler Form Karl je vhodný do miestnosti o veľkosti max. 100 m²/250 m³ s maximálnym zvlhčovacím výkonom 690 g vody/h (16,6 l/deň) a automatickým režimom s technológiou Adaptive Humidity. Karl Big je vhodný do miestností o veľkosti max. 150 m²/375 m³, maximálny zvlhčovací výkon je 1 100 g vody/h (26,4 l/deň).
Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.
Nezabudli sme na niečo?
Teplomer sa zrejme nájde v každej domácnosti, okrem toho má túto funkciu množstvo príslušenstva pre inteligentnú domácnosť. Výhodou je, že si v tomto prípade dokážete nastaviť posielanie notifikácií, ak teplota klesne pod zvolenú hodnotu.
Veľmi dôležitú prácu odvedú aj inteligentné termostatické hlavice. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá, nasadíte ich namiesto klasických, ktoré máte na každom radiátore v domácnosti. Výhody smart termostatických hlavíc sú zrejmé. Prinášajú komfort a presné nastavenie podľa aktuálneho využitia konkrétnych miestností.
Smart funkcie pomôžu pri zabudnutom otvorenom okne, kedy teplo a vaše peniaze letia do vzduchu. Ovládanie prebieha pomocou aplikácie na vašom zariadení, kde si môžete nastaviť dlhodobé plány vykurovania a automaticky prispôsobiť teplotu vašej rutine, či aktuálnej polohe vášho mobilu.
Doporučiť vám môžeme šikovnú a pritom nie drahú smart termostatickú hlavicu od spoločnosti Meross. Meross Smart Thermostat Valve nahradí vaše klasické radiátorové termostaty. Poteší podpora viacerých asistentov Amazon Alexa, Google Assistent a certifikácia pre Apple HomeKit.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.
Dobrou voľbou je i termostatická hlavica Natatmo. Ponúka veľké možnosti nastavenia, k dispozícii sú až 4 režimy (noc, komfort, hospodárnosť a kombinovaný komfort + hospodárnosť). Netatmo Smart Radiator Valve si môžete kúpiť samostatne, alebo vo výhodnom dvojbalení.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.
Ak vás téma šetrenia energií v domácnosti zaujíma, môžete si pozrieť ďalšie naše články, napríklad Ušetríte pomocou smart hlavíc na radiátory, ale aj o najväčších žrútov v domácnosti, ako šetriť vodou, je možné vyhnúť sa vysokým cenám plynu, ako je to s tepelnými čerpadlami, fotovoltikou a solárnymi panelmi.