Po Číne a Indii prichádza ďalší veľký trh s reguláciou kryptomien. Irán začal so zákazom predaja a kúpy kryptomien, ktorý sa týka iránskych bánk.
Centrálna banka Iránu zakázala ostatným iránskym bankám kúpu, predaj a tiež reklamu pre kryptomeny. Irán tak chce pravdepodobne podporiť reformy vlastnej meny. Iránsky rial trpí značnou volatilitou a jeho hodnota klesá aj kvôli hrozbe nových amerických sankcií. Aj preto chce Irán zjednotiť výmenné kurzy a ohraničiť alternatívne meny.
Tento zákaz je iba pokračovaním zákona proti praniu peňazí, ktorý vstúpil v platnosť v decembri minulého roku. Napriek tomu, že situácia v Iráne je o niečo menej stabilná než v Číne, cieľ je rovnaký – znížiť možnosť občanom nakupovať kryptomeny a predávať štátnu menu.
Samozrejme môžeme pozorovať, že Bitcoin či iné kryptomeny majú taktiež extrémnu volatilitu, no pre krajiny ako Irán či Zimbabwe môžu byť kryptomeny lepšou a hlavne stabilnejšou alternatívou než štátna mena.
Pozoruhodné tiež je, že množstvo štátov, ktoré regulujú alebo sa chystajú regulovať kryptomeny, používa argumenty o trestnej činnosti. Podľa štúdie kyberbezpečnostnej firmy Elliptic tvorí kriminálna činnosť menej ako 1 % všetkých Bitcoin transakcií.
Či to Iránu pomôže ukáže až budúcnosť. Do 12. mája sa má prezident USA – Donald Trump rozhodnúť, či obnoví americké sankcie voči Teheránu.
Veríme, že prísna regulácie kryptomien sa pomaly zastaví, keďže dva obrovské trhy – India a Čína už majú svoje prísne obmedzenia. Otázna ostáva situácia v Rusku, kde sa o regulácii kryptomien hovorí už dlhší čas. Rovnako to platí aj pre krajiny Európskej únie. Na druhej strane vznikajú kryptomenové raje ako napríklad Puerto Rico.