Mäkké motorické pristátia prvých stupňov rakiet Falcon 9 (takzvaných boosterov) sa už stali pri vesmírnych letoch SpaceX rutinou a zároveň sú stále svetovým unikátom. Blue Origin so svojou raketou New Shepard síce pristáva tiež, ale tá dopravuje náklady len do suborbitálnych výšok tesne nad 100 kilometrov.
Včera (16. decembra 2019) absolvovala SpaceX už 16. tohtoročný štart, pri ktorom raketa Falcon 9 úspešne vyniesla na obežnú dráhu telekomunikačnú družicu JCSAT-18/Kacific-1. Tento obor mal celkovú hmotnosť asi 6800 kg a Falcon 9 ju dopravil 33 minút po štarte na prechodovú dráhu.
Už zhruba 10 minút po štarte bola dosiahnutá základná obežná dráha a v čase T+27:21 min bol zapálený motor 2. stupňa rakety, ktorý po necelej minúte udelil satelitu dostatočnú rýchlosť na dosiahnutie prechodovej dráhy na geostacionárnu (GTO). Na samotnú geostacionárnu dráhu sa družica dopraví pomocou vlastnej pohonnej jednotky.
Keby tam mal takýto ťažký satelit dopraviť samotný Falcon 9, nemal by dostatok paliva na návrat s mäkkým pristátím a musel by byť obetovaný. Takto to v podstate robia všetky vesmírne spoločnosti, k ekonomike kozmickej dopravy to však neprispieva.
Pri tomto lete však booster s poradovým číslom B1056 asi 8 a pol minúty po štarte úspešne pristál na automatickej plávajúcej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You). SpaceX tak zaznamenala už 47. úspešné pristátie prvého stupňa Falcon 9 od roku 2015. Priebeh misie si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:
Viacnásobné použitie rakiet pomáha SpaceX výrazne znižovať náklady na vynášanie objektov do vesmíru. V prípade stupňa B1056 išlo už o jeho tretí let.
Singapúrsko-japonský satelit JCSAT 18/Kacific-1 bude poskytovať širokopásmové internetové pripojenie pre oblasť južného Pacifiku. Paradoxne SpaceX intenzívne pracuje na budovaní vlastnej mega-siete vesmírneho internetu Starlink a za týmto účelom už vyslala na obežnú dráhu dve várky po 60 družíc Starlink. Tretia misia s ďalšou šesťdesiatkou družíc je plánovaná ešte na koniec decembra – ak všetko pôjde dobre, štartovať by mala na Silvestra.
Najnovšia misia sa pre SpaceX skončila úspešne, aj napriek tomu, že sa nepodarilo zachytiť do sietí na špeciálnych lodiach Ms. Tree a Ms. Chief obe časti aerodynamického krytu. Takýto pokus mal u SpaceX premiéru, keďže predtým sa zachytávala len jedna časť krytu.
Aj keď sa kryty nepodarilo chytiť do siete, SpaceX uviedla, že ich vyloví z oceánu a pokiaľ nebudú poškodené, použije ich pri niektorej z ďalších misií. Pravdepodobne by mohlo ísť o niektorú z vlastných misií Starlink, kde sa osvedčil použitý kryt užitočného nákladu aj posledne.