V amerických laboratóriách pod záštitou USDA objavili nový druh obalového materiálu. Základom je mliečna bielkovina – kazeín zmiešaná s vodou a jedlými prísadami.
Obal predáva. V obchodoch je dnes väčšina potravín balená v rôznych druhoch obalov. Po konzumácií potravín ostáva množstvo odpadu. V laických i odborných diskusiách sa taktiež môžeme dozvedieť aj o negatívnych účinkoch niektorých baliacich materiálov na balené potraviny.
Vedci pracujúci pod záštitou USDA – Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických objavili, že jednou z možností využitia mliečnej bielkoviny, tzv. kazeínu, môže byť použitý na výrobu obalového materiálu.
Všetko je v čoraz menších a menších baleniach, čo je skvelé, ak si chcete so sebou niečo vziať na obed, do školy, ale je z toho množstvo odpadu. Kazeínové obaly by mohli byť vhodnou alternatívou,
vyjadrila sa Laetitia Bonnaille, ktorá je pracovníčkou USDA a jednou z vedúcich výskumu obalov z kazeínu.
Jedlý a ekologický obalový materiál
Jedná sa o jedlý, biologicky odbúrateľný film; ktorý je vraj až o 500-krát odolnejší voči prepúšťaniu kyslíka ako bežný plastový obal. Pri spracovaní mliečnej bielkoviny s inými látkami je sieť molekúl oveľa hustejšia.
Praktickejší obalový materiál tohto druhu je možné vytvoriť pridaním niektorých látok, napr. citrusového pektínu alebo glycerolu do filmu, ktorý je vytvorený zmiešaním vody a práškového kazeínu. Glycerol spôsobil, že film bol mäkší, citrusový pektín sa postaral o štruktúrovaný povrch filmu, ktorý je následne odolnejší voči vlhkosti a vyšším teplotám.
S vitamínmi aj arómami
Podľa vedcov by do obalov mohli byť pridané aj rôzne aromatické látky, vitamíny a iné prísady. Tento druh mliečneho obalového materiálu je aj oveľa účinnejší ako obal podobného charakteru vyrobený zo škrobu. Okrem iného dokáže ochrániť aj niektoré potraviny, ktoré sú citlivé na svetlo.
Vedci z USDA hovoria, že sú len na začiatku ciest k aplikácii kazeínových obalov. Aj keď tento druh obalov má množstvo výhod, nezaobíde sa aj bez negatív. Jedným z nich je aj neschopnosť použitia samotného filmu ako primárneho obalového materiálu. Môže byť použitý ako druhotný obal, napr. v kartónovom, papierovom alebo inom vrchnom obale.