Nech žije vesmír! Zdá sa, že NASA, no hlavne SpaceX, opäť obnovila nebývalý záujem a vášeň o kozmické lode, astronautov a ich vesmírne dobrodružstvá.
Po dlhých týždňoch, keď sem sedeli doma a so zdesením sledovali šírenie pandémie koronavírusu sa naše hlavy zdvihli hore k nebesám. Amerika po dlhých rokoch (od roku 2011) konečne vypustila na obežnú dráhu vlastnú raketu, Aby toho nebolo málo, o jej bezproblémový let sa postarala súkromná firma, SpaceX.
Zrejme aj vás zaujíma, ako to asi vyzerá v kozmickej lodi, no hlavne na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Je to tak, ako to vidíme vo filmoch, alebo ešte zaujímavejšie?
Nič vám nebráni hneď teraz absolvovať 360-stupňovú prehliadku ISS. Uvidíte nielen vesmírnu stanicu, ale aj jedinečný pohľad na vesmír. Vo filmoch to vyzerá trochu inakšie, však? Žiadne úzke chodby plné káblov a neidentifikovateľných predmetov.
Na webe Google Arts & Culture si môžete pozrieť interaktívny článok, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií o ISS. Konečne sa dozviete, ako astronauti filtrujú moč a zmenia ho na pitnú vodu, či aký vplyv na ľudské telo má bezváhový stav a pobyt vo vesmíre.
V Google Arts & Culture tiež nájdete kopec zaujímavých interaktívnych virtuálnych exponátov, fotografií a informácií z oblasti vesmíru. Space Exploration vám ukáže pristátie na Mesiaci (20. 7. 1969), či 8 fotografií z vesmíru, ktoré zmenili pohľad na „náš“ svet.
ISS, často označovaná ako najväčší úspech človeka, predstavuje jeden z najväčších medziregionálnych projektov spolupráce v mierovej oblasti.
Google Arts & Culture
Nájdete tu historické odkazy z ciest do vesmíru, poctu ženám-kozmonautkám, informácie o Jurijovi Gagarinovi, Johnovi Glennovi, zrušenie Apolla 15 a mnoho ďalších zaujímavých informácií.
Ak netrpezlivo čakáte na ďalšie lety, viete kde si môžete skrátiť čas a pritom sa dozvedieť množstvo pozoruhodných faktov, ktoré ešte aj dnes dokážu vyraziť dych.