Zavádzaniu autonómnych vozidiel predchádzajú vždy rôzne fázy testovania a pilotnej prevádzky na verejných komunikáciách. Dotyčné firmy si pritom obvykle užívajú pozornosť médií, pre ktoré dávkujú informácie v starostlivo pripravovaných balíčkoch.
Známy prepravca zásielok sa k problematike postavil inak – pragmaticky a bez zbytočnej pompéznosti. Ako informoval portál GIZMODO, spoločnosť UPS už od mája využíva samojazdiace autá od startupu TuSimple na prevoz balíkov.
Približne v rovnakom čase, keď sa začala spolupráca UPS a TuSimple, zverejnila Poštová služba USA a TuSimple dvojtýždňový pilotný program na doručovanie pošty medzi hlavným mestom Arizony Phoenixom a texaským Dallasom. Predstavuje to trasu o dĺžke zhruba 1600 km (1 000 míľ).
Spoločnosť UPS oznámila, že prostredníctvom UPS Ventures investovala do TuSimple a 13.augusta 2019 v nej získala menšinový podiel. V správe zároveň vyšlo najavo to, o čom nikto netušil, že už od mája autonómne nákladné vozidlá TuSimple prepravujú náklady UPS na trase dlhej 185 km (115 míľ) medzi americkým Phoenixom a Tucsonom.
Zásielky UPS sú medzi Phoenixom a Tucsonom v autonómnych autách prepravované už niekoľko mesiacov bez toho, aby si to všimli médiá, alebo verejnosť. Informácia sa objavila až teraz, v súvislosti s kúpou minoritného podielu TuSimple.
TuSimple tvrdí, že môže znížiť priemerné náklady na prepravu kamiónom o 30 percent. Aktuálne využíva ťahače značky Navistar, do ktorých inštaluje vlastné systémy pre autonómnu jazdu. Tie sa spoliehajú na údaje z deviatich kamier a dvoch LIDAR-ov.
V oznámení o partnerstve sa tiež uvádza, že TuSimple pomáha spoločnosti UPS dosiahnuť dopravu s autonómnymi vozidlami úrovne 4, pri ktorej je auto úplne autonómne a schopné dosiahnuť cieľovú lokalitu bez zásahu vodiča.
To síce zvládajú kamióny TuSimple už dnes, minimálne na spomenutej trase medzi Phoenixom a Tucsonom, ale zatiaľ v kabíne z bezpečnostných dôvodov stále sedí vodič a technik. Ako môžete vidieť na nasledujúcom videu, ani jeden z nich však do riadenia vozidla nezasahuje.
Spoločnosti TuSimple a UPS monitorujú počas týchto ciest všetky informácie vrátane bezpečnostných údajov, prepravného času, vzdialenosti a doby, počas ktorej kamióny jazdia autonómne.
UPS pritom nie je jedinou spoločnosťou, pre ktorú TuSimple prepravuje náklad v rámci svojho testovania. Nedávno odhalila, že prepravuje náklady pre niekoľko zákazníkov v Arizone.
Zdá sa, že popri „mediálne viditeľných“ menách ako Waymo, Uber a ďalších, ktoré svoje autonómne testovanie široko propagujú, vyrástol potichu ďalší silný hráč, s ktorým bude treba počítať.