Reklama

Unudení z Chrome na macOS? Dajte šancu vstavanému Safari, stojí za to

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Niektorí by používanie prehliadača Google Chrome na počítači Mac prirovnali ku kúpe plug-in hybridného auta, s ktorým budete jazdiť výhradne iba na benzín.

Táto kombinácia dáva v istých prípadoch zmysel, no pokiaľ ste Safari ešte ani nedali šancu, ukážeme vám zopár dôvodov, prečo by ste to mali zmeniť a Chrome dať aspoň na chvíľu bokom.

Šetrnejší k hardvéru a batérii

Obsah pokračuje pod reklamou

Nie je žiadnym tajomstvom, že Google Chrome nie je práve najlepšie optimalizovaným prehliadačom pod slnkom. Problém má najmä s vysokou mierou využívania operačnej pamäte, ktorej majú popri ňom potom k dispozícii menej ostatné programy a samotný systém. To môže byť problém najmä v prípade, ak máte málo RAM a popri tom pomalý alebo plný disk, ktorý tak neuplatníte pri swapovaní pamäte.

Zdroj | Apple

Safari si naopak oproti Chrome v Monitore aktivít v podstate ani nevšimnete. Dôvodom toho je aj fakt, že pokiaľ v ňom otvoríte stránku, ktorá je pre váš Mac príliš veľkou záťažkou, Safari ju nemá problém odstaviť s tým, že vám dá možnosť ju znova načítať v čase, kedy ju budete skutočne chcieť prehliadať.

Pokiaľ hovoríme o prenosných počítačoch MacBook, v nich bez napájania k sieti ani nič iné ako Safari nemá zmysel používať. Pokiaľ cielite na čo najdlhšiu výdrž na jedno nabitie, s Chrome, ale aj inými ďalšími prehliadačmi, sa zbytočne pripravíte o celé hodiny výdrže.

Previazanosť s celým počítačom

Mať pod jednou strechou vývoj hardvéru i softvéru, je pre Apple veľkou konkurenčnou výhodou. Safari tak na jednej strane presne vie, s akým hardvérom pracuje a zároveň vie, aké ďalšie funkcie sú do daného zariadenia zabudované. To má za následok nielen dobrý výkon, ako sme už zmieňovali, ale aj skvelé fungovanie ďalších vychytávok, o ktoré možno v Chrome prichádzate.

Pokiaľ napr. vlastníte MacBook s čítačkou odtlačkov Touch ID, v Safari si pomocou čítačky môžete nechať automaticky vypĺňať heslá uložené v iCloud Kĺúčenke. Pri online nákupoch zas môžete rovno využívať vaše platobné karty uložené v Peňaženke a po novom už Safari podporuje aj tzv. Passkeys.

Zameranie na súkromie

Google je už dnes všeličo, no stále primárne prevádzkovateľom internetového vyhľadávača a reklamných platforiem. Tie sú postavené na dátach a odkiaľ získate najviac dát od používateľov? Nuž, popri operačnom systéme pre smartfóny, je to práve internetový prehliadač. To, že vás stránky sledujú na každom kroku, tak Google neprekáža, ale naopak vyhovuje.

Apple žiaden vyhľadávač ani reklamné platformy neprevádzkuje. Keďže za jeho zariadenie ste mu už zaplatili slušnú pálku a je pravdepodobné, že si k tomu predplatíte aj nejakú sú službu, môže byť jeho veľká konkurenčná výhoda postavená práve na ochrane súkromia. Safari sledovače vašich aktivít na internete aktívne blokuje tak, ako v prípade ostatných prehliadačov robia iba externé doplnky.

Zdroj | Apple

Pokiaľ si predplácate iCloud+, na stránky sa môžete registrovať s unikátnou anonymnou e-mailovou adresou, vďaka čomu sa prevádzkovatelia stránok nedostanú k vašej reálnej adrese. Ak by vám na danú unikátnu adresu zasielali spam, v nastaveniach iCloud účtu túto schránku jednoducho zmažete, čo si v prípade registrácie prostredníctvom vašej hlavnej adresy pravdepodobne dovoliť nemôžete.

Apple ekosystém

Pokiaľ máte Mac, je veľká šanca, že máte aj iPhone a možno dokonca aj iPad, tipujeme správne? Nech už máte akýkoľvek koktejl zariadení od Apple, používať na nich rovnaký prehliadač sa oplatí. Synchronizovať vám históriu, záložky a heslá, už dokáže viacero prehliadačov, no v prípade toho zabudovaného je to predsa len najjednoduchšie.

Safari dokáže automaticky prenášať vaše záložky, históriu a heslá medzi zariadeniami, no okrem toho vám prenesie aj otvorené záložky, zoznam na čítanie a okná, ktoré dokonca v prípade priblíženia sa týchto zariadení k sebe môžete preniesť z jedného zariadenia na druhé jedným kliknutím podobne, ako to môžete robiť pri prenose obrázkov, videí a textov cez funkcie Handoff a Continuity.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zmena je život

Posledným bodom nechceme povedať, aby ste prehliadač zmenili len preto, aby ste ho zmenili… Safari je však svojim používateľským prostredím natoľko odlišné od Chrome, Edge či Firefoxu, že vám to môže v pozitívnom zmysle nabúrať vychodené chodníčky a inšpirovať vás k prekopaniu vašich pracovných či študijných postupov, aby ste zistili, či sa to nedá robiť aj lepšie.

Safarí navyše obsahuje niekoľko šikovných funkcií, o ktorých ste možno nevedeli. Na mysli máme napríklad režim čítačky, ktorý vám premení webové články na čistý a lepšie čitateľný text. Skvelé sú aj rýchle poznámky, vstavaný prekladač, vizuálne vyhľadávanie objektov na fotke a rozpoznávanie textu, ktoré dúfajme bude čo najskôr funkčné aj v slovenčine.

Zdroj | Apple

Safari samozrejme má svoje muchy a aj my v redakcii, Applisti a Macisti, musíme Chrome (alebo jeho bratranca Edge), občas zapnúť a používať. Problémom sú najmä Google služby, ktoré si so Safari dobre nerozumejú, ale aj niektoré ďalšie náhodné stránky, ktoré sa v Safari nemusia vykresľovať správne. Našťastie však mať viacero prehliadačov v jednom počítači zatiaľ nie je zločin, ani žiaden problém a tak si pokojne aj naraz môžete užívať to najlepšie z oboch svetov dvoch gigantov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.