V časoch, keď mobilným sieťam kraľovali technológie 2G (neskôr s dátovými vylepšeniami GPRS a EDGE), bol vstup virtuálnych mobilných operátorov (MVNO, Mobile virtual network operator ) frekventovanou témou. Na trhu s podstatne nižšou penetráciou SIM kariet a nižším počtom sieťových mobilných operátorov (MNO) totiž mohli vniesť vítanú konkurenciu v hlasových, aj nehlasových službách. Takúto ambíciu má aj dnes virtuálny mobilný operátor Unimobile, ktorý prichádza na slovenský trh.
Z rôznych dôvodov k vstupu plnohodnotného virtuálneho operátora na náš trh v minulosti nedošlo, pretože existujúci hráči úspešne lobovali proti akejkoľvek konkurencii. Spomeňme si len na zrušený tender na tretieho GSM operátora v 90-tych rokoch a ďalší neúspešný pokus v roku 2002.
Časom sa síce objavilo niekoľko virtuálnych operátorov, ale vo všetkých prípadoch išlo o takzvaných značkových predajcov (branded resellers), ktorí fungujú v sieti jediného MNO a predávajú služby pod vlastným logom.
Popri zaniknutých MVNO – Mphone firmy Metro Cash and Carry (využíval sieť vtedajšieho T-Mobile) a Naymobile spoločnosti NAY v sieti O2, fungujú dodnes na slovenskom trhu traja virtuálni mobilní operátori – FunFón (Orange), Tesco mobile (O2) a Juro (Telekom). Všetci sú značkovými predajcami, plne závislými na materskej sieti. Okrem nich ešte funguje neverejná sieť ŽSR GSM-Railways, v tej si ale SIM kartu neaktivujete.
V zahraničí ale existujú aj virtuálni operátori s vyššou mierou autonómie. Stredný MVNO na rozdiel od branded resellera definuje pre zákazníka konečné služby a väčšinou má vlastný back office. Prístup do siete a služby s pridanou hodnotou mu zaisťuje buď „materský“ sieťový operátor, alebo Mobile Virtual Network Enabler (MVNE).
Plnohodnotný, takzvaný Full-MVNO operátor je najmenej závislý a od MNO nakupuje obvykle len prístup v sieti RAN. RAN (radio access network) tvoria vlastne všetky tie základňové stanice, ktoré vnímame na strechách a stožiaroch a zabezpečuje pripojenie mobilných (prípadne aj fixných bezdrôtových) terminálov mobilnej telekomunikačnej siete.
V ČR majú viacero plnohodnotných MVNO, napríklad Mobil od ČEZ (v sieti O2), alebo Centropol Telecom a SAZKAmobil (v sieti Vodafone Czech Republic).
V najbližších mesiacoch sa zrejme aj na Slovensku dočkáme služieb prvého samostatného virtuálneho operátora s názvom Unimobile. Oznámila to dnes košická spoločnosť Uniphone, s.r.o.
Samostatný virtuálny operátor bude vlastniť a prevádzkovať všetky časti mobilnej siete s výnimkou vysielačov, uzatvárať roamingové dohody s prevádzkovateľmi sietí, vydávať vlastné SIM karty a tvoriť maloobchodnú ponuku. Doteraz Uniphone ponúkal služby v pevnej sieti na báze IP telefónie, SMS správy UniSMS a služby virtuálnych pobočkových ústrední UniPBX.
Podľa tlačovej správy už má Unimobile funkčný roamingový prístup do zahraničných 2G, 3G aj 4G mobilných sietí s vlastnými SIM kartami, ale aby mohol poskytovať služby na Slovensku bude potrebovať aj národný roaming s jedným, alebo viacerými tunajšími operátormi, keďže vlastnú prístupovú sieť nemá.
Firma už ohlásila Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb rozšírenie činnosti o mobilného virtuálneho operátora a s požiadavkou na vzájomné prepojenie sietí vrátane prenositeľnosti čísiel oslovila všetkých štyroch slovenských operátorov.
Unimobile sa chce zamerať hlavne na poskytovanie telefónnych služieb veľkoobchodným spôsobom pre ďalšie podnikateľské subjekty, napríklad regionálnych telekomunikačných operátorov a ďalšie spoločnosti, ktoré by mohli ponúkať mobilné služby pod vlastnou značkou. Vzhľadom na súčasné ceny a marže mobilných telekomunikačných služieb, je úspech takéhoto biznis plánu viac než otázny, ale skúsiť ho treba.
Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone uviedol, že podobným spôsobom firma spolupracuje s partnermi aj pri poskytovaní služieb v pevnej telefónnej sieti. Niektorí z nich sa už údajne na spustenie mobilných služieb pripravujú.
Technologickým partnerom Uniphone pre MVNO sa stala rumunská spoločnosť Null Team, ktorá stojí za viacerými realizáciami podobných sietí v EÚ aj mimo nej. Null Team dodal a pomohol implementovať všetky potrebné súčasti virtuálnej mobilnej siete Unimobile, ktorá podporuje technológie 2G, 3G aj 4G a je pripravená aj na 5G.