Reklama

Unikátne snímky asteroidu sonda Hayabusa 2 nasnímala tesne nad povrchom

Zdroj | JAXA
Juraj Procházka
Zdroj | JAXA
Zdroj | JAXA

Málokedy sa podarí vidieť fascinujúce zábery z povrchu mimozemských vesmírnych telies v takom detailnom rozlíšení, ako priniesla japonská sonda Hayabusa 2 (v preklade Sokol 2).

Japonská vesmírna agentúra JAXA je aktívna nielen na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a v okolí Zeme, ale má na konte aj úspešné misie do vzdialeného vesmíru.

Pozrite si

NASA investuje do ťažobných technológií vo vesmíre

Sonda Hayabusa 2 je nástupcom sondy s rovnakým menom Hayabusa, ktorá štartovala v roku 2003 a 13. júna 2010 dopravila na Zem vzorky prachu z planétky 25143 Itokawa. Hayabusa 2 štartovala 3. decembra 2014 na náročnú misiu, ktorej cieľom je preskúmať asteroid Ryugu a dopraviť na Zem vzorky hornín z jeho povrchu.

Zdroj | JAXA

Sonda poháňaná iónovými motormi dorazila do cieľa už v minulom roku a dokonca vysadila na povrchu Ryugu dva zvláštne rovery. Na rozdiel od marsovských, či lunárnych roverov však nešlo o robotické vozítka na kolesách. Vzhľadom na nízku gravitáciu na asteroide majú rovery Rover 1A a Rover 1B tvar valcov a pohybovali sa skackaním za pomoci excentrov.

Zdroj | JAXA

Na povrch boli vysadené 21. septembra 2018 a 3. októbra 2018 nasledoval úspešný výsadok roveru MASCOT z dielne German Aerospace Center a CNES. V júli tohto roku má nasledovať posledný Rover 2.

Zdroj | JAXA

Najnovšie agentúra JAXA zverejnila záber asteroidu Ryugu zo sondy Hayabusa 2 z približovacieho manévru len asi 9 metrov nad povrchom. Počas manévru sonda vypustila na povrch cieľovú značku, ktorá bude slúžiť na označenie miesta pre odber vzoriek. Marker je na obrázku označený červenou kružnicou. Operácia sa uskutočnila 30. mája a snímka bola zachytená kamerou CAM-H, ktorá je jedným z prístrojov na palube sondy.

Zdroj | JAXA
Pozrite si

Najväčšie očakávania kozmonautiky v roku 2019

Sonda obieha okolo asteroidu už takmer rok a JAXA dokonca vystrelila vo februári do povrchu planétky projektil, aby Hayabusa2 získala prachové vzorky. Ale v rámci misie má sonda z povrchu odobrať ešte ďalšie vzorky.

Vzorky z celkovo troch odberov sa uskladnia v oddelených priestoroch návratovej kapsuly. V decembri 2019 sa má Hayabusa2 vydať na spiatočnú cestu k Zemi, pričom na zmenu dráhy opäť použije svoje iónové motory. Zem by mala dosiahnuť asi po roku v decembri 2020 a v blízkosti našej planéty nasmeruje návratový modul do atmosféry, aby bezpečne pristál so vzorkami v oblasti Woomera v Austrálii.

Zdroj | JAXA

Samotná sonda však ešte svoju životnú púť pravdepodobne neskončí. Vedci predpokladajú, že by jej malo zostať ešte dostatočné množstvo xenónu (asi 30 kg), využívaného na tvorbu plazmy v iónových motoroch. Vďaka tomu by ju chceli nasmerovať ešte k poslednému cieľu, ktorým by mal byť niektorý z blízkych asteroidov. Potenciálnym kandidátom je asteroid 2001 WR1, okolo ktorého by mohla Hayabusa 2 preletieť koncom júna 2023 a uzavrieť tak svoju úspešnú misiu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.