Reklama

Uncharted: Legacy of Thieves je top akčná kolekcia hier v štýle Indiana Jones

Zdroj | Sony
Michal Korec
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony
90 %
Pozvánka na dve luxusné dobrodružstva prieskumníkov, ktorá sa neodmieta - po prvý raz na PS5 s top grafikou.

Výhody

  • štvorka má výborný košatý príbeh v dlhšom čase
  • dynamické prestrelky a pocit z objavovania tajomstiev
  • nádherné lokality, často s otvorenou mapou
  • esteticky skvelá grafika a atmosféra
  • špičkový dabing i výborná hudba
  • tri grafické režimy: buď 4K alebo aj 120 fps
  • PS5 novinky ako DualSense a 3D audio

Nevýhody

  • úvod štvorky pri opakovanom hraní už nemá silný náboj
  • Lost Legacy je dosť krátky

Nathan Drake je späť! Ostrieľaný hrdina série Uncharted znova exceluje v štvrtej časti série. A v druhej hre Lost Legacy čaká nová ženská hrdinka v indickom dobrodružstve. Táto kolekcia hier ponúka dva špičkové herné zážitky inšpirované hrami Tomb Raider a filmami Indiana Jones, no za viac ako dekádu si už vybudovala aj vlastný kultový status. A jej príchod začiatkom roka 2022 nie je náhodný – Sony totiž na 17. februára 2022 načasovalo aj premiéru filmu Uncharted.

Zdroj | Sony

Prečo sa stal Uncharted hit?

Uncharted je akčná séria, ktorá vznikla na PlayStation ako mužská verzia Tomb Raidera (ktorý bol zase skôr ženskou verziou Indiana Jonesa). Vedie ju charizmatický hrdina Nathan Drake, dobrodruh odhodlaný nájsť mystické poklady na rôznych kontinentoch a neprebádaných miestach. Švihák s pohnutým detstvom (jeho otec ho opustil, chvíľku sa pretĺkal s bratom a skončil v katolíckej škole) sa dá najať na poriadne fušky a tie ho vedú na nevídané miesta našej planéty, kde podľa rôznych legiend čakajú rôzne drahocennosti.

Ako to v sériách o dobrodruhoch býva, do cesty sa mu pripletú raz konkurenti, inokedy hrdlorezi a nie vždy sú jeho misie v súlade so zákonom. Na druhej strane sú výborne zrežírované a od prvej časti tlačia autori na pílu, aby vás držali v strehu ako v poriadnom akčnom blockbustri. Takže niektoré pasáže sú zamerané skôr na prieskum zaujímavej džungle či ruín, inokedy sa dostanete do poriadnej prestrelky na nečakanom mieste.

Zatiaľ čo prvý diel bol výborným vstupom, dvojka si získala srdcia hráčov ikonickou akčnou scénou, ktorá sa odohrávala vo vlaku visiacom nad priepasťou. Druhý a tretí diel s dvojročným odstupom nakopli sériu do výšin, pridali ďalšie postavy a ponúkli mnohé dramatické scény i vývoj hrdinu.

Zdroj | Sony

Čím je silný štvrtý diel?

Štvrtý diel Uncharted má jedny z najlepších kritík. Na PS4 prišiel na jar 2016, slúžil ako vyvrcholenie série. Ponúka väčší rozsah (15 až 20 hodín) a slúži ako sonda do života hrdinu. Niektorí hráči vtipne poznamenajú, že hra má tri začiatky a je to tak. Prológ na člne vás učí strieľať, hýbať sa z úkrytu i plávať. Strih a už budete prekvapení, že ideme do detstva hrdinu. Prvá kapitola sa odohráva, keď bol Nathan krpatý a starší brat sa ho snaží dostať zo sirotinca na výlet na motorke. Aj druhá kapitola je zasadená do minulosti, keď sa mladší (ale už dospelí) Nathan a Sam ocitnú v panamskej väznici a odtiaľ sa snažia dostať do starej cely, kde by sa mal skrývať poklad alebo aspoň odkaz piráta Henry Averyho. A od tretej kapitoly sa začne rozbiehať dej naplno.

Niežeby dovtedajšie dianie nemalo grády, ale keď hráte hru druhý či tretí raz, pôsobí na vás pomalšie. Ale už sekvencia v Paname ponúka osvedčené triky série a chytí vás za srdce. Sú tu miesta na objavovanie, môžete sa štverať na nedostižné priečky, hľadať rímsy či prepchať sa do úzkych priestorov. Skáčete cez priepasti, no interface hry je veľmi dobrý – hoci ste pred veľkou stavbou, stále podvedome tušíte, kam vás cesta zavedie. A ak náhodou odbočíte a myslíte si, že ste zablúdili – nevadí, o 20 minút ste možno na nej a je to trasa späť.

Štvorka však postupne rozbehne dramatickú líniu za podrazmi i pokladmi, objaví sa drsná Nadine Ross a jej organizácia Shoreline. Ale zároveň platí, že tento diel sa snaží byť iný – neponúknuť iba akčný blockbuster, ale ísť pod kožu hrdinom. Dôležitou témou je vzťah bratov i postupné starnutie hrdinov či existenčné otázky, či sa stále oplatí zobrať ďalšiu fušku alebo zavesiť zlodejinu na klinec. Scenár je opäť silný, na prvý raz je to parádna jazda a pri opakovanom hraní si vychutnáte vybrané sekvencie.

Medzi novinkami nájdete viaceré finesy v každej oblasti. Pohyb a lezenie je obohatené o lano s hákom – buď sa ním dostanete cez priepasti tak, že ho hodíte na rímsu či trčiacu latu a zhupnete sa na druhú stranu. Alebo môžete pomocou neho vypáčiť okno či inú prekážku. Aj v tejto časti sa neustále štveráte a hýbete vertikálne – na veže či po skalách a vtedy vám pomôže skoba. O napínavé sekundy či krkolomné kúsky nie je núdza.

Akčné pasáže sú najmä o bitkách a prestrelkách. V pästných súbojoch si vyskúšate rôzne údery a vymknutie zo zajatí nepriateľov, často bojujete proti skupinám. Aj arzenál pištolí ponúka slušné vyžitie – pálite z budov a úkrytov alebo často priamo v pohybe, z lodí či vozidiel. A prídu aj QTE sekvencie, kedy musíte stláčať isté jedno tlačidlo dookola alebo sériu, aby ste sa pohli ďalej v napínavej chvíli. Skripty nepustia, ale funguje to.

Zdroj | Sony

Apropo, vozidlá. PS4 hardvér ponúkol väčšie lokality a na ich prieskum vám autori venujú aj tereňáky či iné štvorkolesové tátoše. Rozsiahle priestranstvá síce nepomôžu príbehu (vždy je nalinkovaný), a získate väčšiu voľnosť na prieskum, hľadanie alternatívnych ciest či vzácnych predmetov. Aj pre akciu má otvorenosť istý význam – môžete postupovať inak, mať vždy inú skrýšu alebo výhodu.

Štvrtý diel je vyspelý, pomohli mu dlhšie roky vývoja a pôsobí trošku inak ako prvé tri. Je to košatejší celok, ale možnosti série využíva výborne – nielen po stránke grafiky a audia (opäť skvelý dabing a hudba Henry Jackmana), ale aj samotného obsahu a vývoja postáv.

Ako sa hrá Lost Legacy po 5 rokoch?

Zdráham sa označiť Lost Legacy ako vedľajšiu hru, ale je menšia, má inú hrdinku a do hlavnej série úplne nezapadá. Ale hrateľnosť má podobnú, takže si užijete nezabudnuteľný výlet do Indie, kde sa dvojica Chloe (hrateľná) a Nadine vydá hľadať zabudnutú relikviu. Ich konkurenciou je Asav s vojenskými oddielmi, dosť nepríjemný chlapík.

Hrať za niekoho iného ako Nathana Drakea je spočiatku nezvyčajné, ale Chloe sa vám zrejme zapáči. Najmä dialógy dvoch postáv sú iné, nemajú síce takú vykreslenú minulosť, ale iskrí to medzi nimi slušne a čakajú ich napínavé chvíle. Autori sa na Indii parádne vybláznili, núkajú skvelú architektúru a nádherné miesta, či ide o džungľu alebo chrámy. Pri menšej dĺžke ani nevadí, že sa nestriedajú lokality ako v štvorke. Veľkolepé momenty nebudú chýbať, či ide o odhalenia alebo kaskadérske kúsky.

Zdroj | Sony

Porcia hrateľnosti je rozložená medzi akrobatické lezenie (naplno využíva aj lano a skobu), veľké prestrelky i bitky. Akurát Chloe nie je taká silná, ale skôr mrštná postava. Občas sa objaví hádanka – niekedy priamo v priestore, inokedy na väčšej ploche alebo s istým elementom. Lost Legacy pôsobí inak ako Uncharted 4: nehrabe sa v minulosti či érach postáv, priamočiaro sa rúti k veľkým momentom a má bližšie k blockbuster povahe dvojky a trojky. Má istú výhodu: minimum hluchých miest, dobré tempo a za 10 hodín ste na konci. Pritom stačíte spoznať Chloe a Nadine, scenár sa venuje aj postavám či dialógom. Hoci sa občas sa nevyhne klišé, ako celok je to veľmi dobrá akčná jazda.

Osobne mám však pocit, že Lost Legacy časť starne rýchlejšie ako regulárna štvorka, čo môže byť dôsledok kratšieho vývoja hry. Na jednej strane sa mi páči, že sa autori vydali iným smerom a dokázali pripraviť hru bez Nathana Drakea a načrtli jej možnú budúcnosť cez iné postavy a odbočky. Na druhej strane, hlavná línia štyroch hier zatiaľ jasne víťazí v kontexte celej série.

Zdroj | Sony

PS5 vychytávky pre Uncharted

Čo prináša Legacy of Thieves Collection na PS5? Najmä tri grafické režimy, pri ktorých je vždy priorita na inom elemente. Fidelity režim beží v 4K, drží si klasických 30 fps. Osobne som najviac času strávil v režime Performance, kde síce základ núka 1440p rozlíšenie, ale celkom stabilných 60 fps. Staršie TV dokonca vedia znížiť rozlíšenie na 1080p, no vyhladia obraz, čo je pre majiteľov FullHD mašín dobrá správa. Napokon je tu Performance+ režim – drží si 1080p, ale ponúkne až 120 fps.

Z ďalších noviniek možno spomenúť 3D audio, takže ak milujete hranie na slúchadlách, čaká vás intenzívny mix zvuku. Osobne testujem na domácom kine a ak si zvolíte maximálny, nie štandardný režim, dostanete tu výborný priestorový zvuk s poctivými basmi počas explózií či iné efekty. Napokon sa hlási o pozornosť aj DualSense – už od prvých prestreliek cítiť odozvu zbraní a aj vibrovanie je plnšie.

Celkovo je dvojica Uncharted hier stále vo výbornej forme a na PS5 dostanete viaceré vylepšenia. Upgrade za 10 eur je na zváženie, ale fanúšikovia si ho užijú. Najviac však musí imponovať kolekcia tým, čo tieto dve hry ešte nehrali – chcel by som byť v ich koži, lebo toto je výborné duo herných blockbustrov: príbehy, tajné miesta, poklady, naháňačky, prestrelky, skrátka AAA kvalita.

Distribútor: Sony
Cena: 50 EUR

 

 

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.