Reklama

Umelú inteligenciu bude používať aj Facebook. Neuhádnete však na čo…

Zdroj | TP-Link
Richard Pliešovský
Zdroj | TP-Link
Zdroj | TP-Link

Čím väčší obsah zdieľate so svojimi priateľmi, tým väčší profit majú z neho akcionári Facebooku. Nie je preto žiaden div, že spoločnosť neustále vyvíja nové funkcie, ktoré vás budú nútiť lajkovať a deliť sa o zážitky so zvyškom sveta.

Zdieľane fotiek na Facebooku musí byť, aj keby na nové lodičky nebolo! Túto starú ľudovú múdrosť táto megafirma pravdaže pozná a teraz sa rozhodla prísť s ďalšou zbraňou, ktorá zabráni odchodu ľudí z jej sociálnej siete.

Zdroj | Incipio

Na základe výsledkov výskumu Facebooku firma zvažuje zapojenie strojového učenia umelej inteligencie, ktorá by retušovala zatvorené oči na fotografiách. Samozrejme, zatiaľ je táto funkcia v štádiu výskumu a testovania, ale v prípade dobrých výsledkov je veľmi pravdepodobné, že ju spoločnosť integruje do svojich aplikácií. Už teraz je k dispozícii množstvo nástrojov, ktoré odstránia nepekné vyrážky, alebo červené oči, tak prečo by nepribudla ďalšia možnosť vylepšenia fotografií?

Pozrite si

Ako zistiť, čo všetko o vás vie Facebook?

Systém funguje pomocou metódy, ktorý sa volá generatívna nepriateľská sieť – GAN. Táto technika sa už s úspechom použila na vytváranie falošných osobností, úpravám počasia vo videách, ale aj na navrhovanie oblečenia. Odstrániť žmurknutie by preto nemalo byť žiadny problém.

Zdroj | Facebook

Aby mohla AI dobre upraviť fotografiu, musí predtým zistiť, ako vyzerá používateľ. To je úloha strojového učenia – naučí sa rozoznávať tváre a odlišovať tie s otvorenými očami od zlých – kde ich majú zavreté. Takto získa systém informácie o type pleti, farbe očí – oka, dúhovky a podobne. Táto fáza sa volá in-painting. Ešte to vraj nie je doladené, problémy robia napríklad netradičné uhly na fotografiách, alebo okuliare. V bežných podmienkach sú však výsledky ohromujúce.

Na podobných vylepšeniach pracujú aj ďalšie firmy, napríklad Adobe alebo Pixelmator. Môžeme sa tak tešiť, že nás známi začnú ešte viac bombardovať selfíčkami. S novou technológiou sa však objavuje problém – keď bude také ľahké vytvárať falošný obraz, ako budeme vedieť, ktorý je skutočný?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.