Technológie v zdravotníctve prinášajú pokrok a pri mnohých procedúrach sa odborníci nezaobídu bez najnovších vynálezov a zariadení.
Nedávno sme písali o operácii mandí, jazyka a hrdla, ktorú vykonal robot, pretože si na ňu žiaden chirurg netrúfol. Roboti však zďaleka nie sú jediná pomoc pri liečbe.
Veľkým problémom je náhrada kože, napríklad pri popálení, či kožných chorobách. Vedci nedávno predstavili nový typ biopokožky, ktorý predstavuje revolúciu v tomto segmente. V budúcnosti by totiž malo by byť mimoriadne jednoduché nahradiť pôvodnú kožu človeka vytlačením novej.
Výskumníkom sa podarilo vyrobiť novú pokožku kombináciou šiestich primárnych typov kožných buniek s ďalšími hydrogélmi, čo umožnilo vytvoriť hrubú a viacvrstvovú umelú kožu. Po úspešnej transplantácii sa môžu rany hojiť rýchlejšie a s oveľa menšími jazvami.
Ak sa táto technológia podarí aplikovať do praxe, pôjde o prelom, pretože kožné štepy a transplantáty budú takto oveľa spoľahlivejšie a ľahšie prijaté organizmom pacienta. Rýchlejšie hojenie znamená menej času, ktorý musí pacient stráviť ošetrovaním vytlačenej kože, ale i menej jaziev, ktoré znamenajú potenciálne zdravotné riziko a estetický nedostatok.
Všetko je však len v rannom štádiu, pokusy na ľuďoch zatiaľ neprebehli. Pri testovaní sa pokožka transplantovala na rany myší. Ukázalo sa, že vytlačená pokožka vytvára kožné vzory, krvné cievy a dokonca vykazuje normálny vývoj tkaniva. To všetko umožnilo, aby sa rana hojila rýchlejšie s menšou kontrakciou kože.
Ak pokusy na ľuďoch splnia očakávania, prinesie tento objav úľavu pre milióny ľudí. Tí by privítali, aby alternatívna metóda na vytváranie kožných náhrad bola k dispozícii okamžite, z prirodzených dôvodov to však nie je možné.
Vývojom umelej kože sa zaoberá mnoho vedeckých tímov, ktorí už napríklad ukázali živú pokožku pre roboty. Vytvorenie plne funkčnej náhrady ľudskej pokožky plnej hrúbky je obrovský prínos kvôli prakticky neobmedzenému množstvu, ale aj tým, že umožňuje rýchlejšie hojenie nefibrotických rán a prirodzenejší vzhľad po aplikácii vytlačenej biopokožky.