Prvky strojového učenia sa už vývojári snažia v implementovať aj v smartfónoch a ďalších zariadeniach, kde môžu slúžiť napríklad na analýzu snímaných záberov. Jeden z najväčších výrobcov čipov pre mobilné zariadenia Qualcomm chce tento proces urýchliť pomocou vývojovej sady softvéru (software development kit, SDK) pre svoju platformu strojovej inteligencie Zeroth.
Softvérový kit má pomôcť implementovať programy hĺbkového učenia priamo do smartfónov, tabletov, alebo dronov, vybavených čipmi od Qualcommu.
Takéto prvky umelej inteligencie používajú niektoré firmy (napríklad Google, alebo Facebook) už dnes na analýzu obrazu, alebo hlasu. Softvér je však obvykle umiestnený na serveroch v cloude a dáta zo zariadení a späť putujú cez internet.
Lokálne riešenie prispeje k vyššej bezpečnosti a nižšej latencii, keďže vypadnú časy potrebné na vzdialené spracovanie a dvojnásobný proces komunikácie. Zeroth SDK nazývaný aj Qualcomm Snapdragon Neural Processing Engine poskytne pre firmy a vývojárov jednoduchý nástroj pre zabudovanie istých foriem umelej inteligencie priamo do zariadení.
Šéf produktového manažmentu v Qualcomme Gary Brotman uviedol ako príklad aplikácie lokálneho využitia umelej inteligencie medicínske prístroje na diagnostiku ochorení kože, ktoré by priamo dokázali stanoviť diagnózu na základe snímaného obrazu.
Jednou z prvých spoločností, ktoré SDK plánujú využiť je startup Nauta, ktorý chce hĺbkové učenie integrovať do svojich palubných kamier pre automobily. Má pomôcť pri analýze cestnej premávky a prostredia okolo vozidla, dokumentovať dôkazy v prípade dopravnej nehody, ale bude údajne aj vystríhať vodiča, ak sa počas jazdy bude venovať svojmu smartfónu.
Nová vývojová sada bude kompatibilná len s najnovšími procesormi Snapdragon 820, ktoré začne Qualcomm dodávať od druhej polovice roka 2016
Lokálnou implementáciou umelej inteligencie sa však zaoberajú aj ďalšie spoločnosti. Google napríklad od roku 2014 spolupracuje s výrobcom čipov Movidius na vývoji procesorov pre strojové videnie. Jeho čipy Myriad boli použité v inteligentnom tablete Tango od Google.
Trend je teda jasný. Rastúce pamäte a stále rýchlejšie a výkonnejšie procesory v smartfónoch a ďalších prenosných prístrojoch dostanú oveľa pestrejšiu pracovnú náplň, ktorá ich bude schopná poriadne ponamáhať. Zmysel mnohojadrových procesorov v telefóne tak nebudú musieť „zdôvodňovať“ len hry s náročnou grafikou.