- #Umelá inteligencia
- 2 min.
- 25.1.2023
Umelá inteligencia neprestáva prekvapovať, prešla lekárskymi skúškami
Ktoré profesie nezasiahne nástup umelej inteligencie? Čím lepšie ju svet spoznáva, tým viac profesií si z nášho pomyselného zoznamu škrtáme. Nedávno sa umelej inteligencii totiž podarilo zložiť vysokoškolské skúšky z práva a ekonomiky, teraz sa k tomu pridávajú skúšky z medicíny.
Onou umelou inteligenciou nie je ani v tomto prípade žiaden iný nástroj, než aktuálne najpopulárnejší jazykový model ChatGPT, ktorý plánuje Microsoft integrovat do svojho internetového vyhľadávača Bing a balíka kancelárskych programov Microsoft 365 a ktorý spôsobil nemalú paniku v Google.
Kalifornský startup Ansible Health podrobil jazykový model ChatGPT licenčným skúškam (USMLE), ktoré musí v Spojených štátoch zložiť každý ašpirant na pozíciu lekára. Umelá inteligencia si poradila so všetkými tromi skúškami, v ktorých dosiahla požadované hodnotenie aj bez predchádzajúceho špeciálneho učenia, resp. dopĺňania dát do modelu.
ChatGPT výskumný tím prekvapil svojimi jasnými a zrozumiteľnými odpoveďami, v ktorých dosiahol až 94,6 % zhodu. Zaujímavé je, že najnižšie hodnotenie model získal v prvej skúške, ktorú považujú za najťažšiu aj študenti. Táto skúška sa však zvyčajne skladá po dvoch rokoch štúdia na lekárskej fakulte a po absolvovaní zhruba 400 hodín štúdia. Druhú časť skúšky absolvujú študenti 4. ročníka, tretia sa skladá po roku nadstavby.
Ovplyvňovanie štúdia a práce umelou inteligenciou nie je hudba budúcnosti, študenti už skúšajú ChatGPT a jemu podobné modely využívať na písanie esejí, domácich úloh a odborných prác už dnes. Hoci sa im v tom niektoré školy snažia zabrániť, mnohí odborníci vidia budúcnúsť skôr v aktívnom zapájaní AI do štúdia a aj následného zamestnania. Všetky vypracované zadania a projekty napokon musia byť dostatočne originálne a musia dávať zmysel, čo študent či zamestnanec spoliehajúci sa výhradne na AI bez využitia vlastných vedomostí zabezpečiť nedokážu.